Jak wybrać dobry kominek do salonu?

Kominki są coraz częściej pojawiającym się elementem nowoczesnych wnętrz niezależnie od stylu, w jakim jest utrzymany wystrój całego domu czy mieszkania.

kominek-tradycyjny

Poza funkcją czysto dekoracyjną mogą one również pełnić rolę dodatkowego lub nawet głównego źródła ogrzewania, warto jednak podejmować decyzję co do funkcji kominka jeszcze na etapie planowania budowy. Powód jest bardzo prosty: zdecydowanie łatwiej jest zmienić coś na papierze niż w gotowym budynku. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nasz wymarzony kominek w salonie spełniał pokładane w nim nadzieje? Pierwsza decyzja, którą musimy podjąć, to wybór pomiędzy kominkiem otwartym a zamkniętym. Warto pamiętać, że choć kominki otwarte wyglądają efektownie, to mają kilka zasadniczych wad, z których najważniejszą jest to, że znakomita większość ciepła wytworzonego podczas spalania drewna w palenisku trafia do komina – we wnętrzu pozostaje jedynie około 10-15%. Drugim istotnym mankamentem kominków otwartych jest wysokie zapotrzebowanie na paliwo: kominek tego typu generujący energię w granicach 10 kW wymaga spalenia nawet do 20 kilogramów drewna.

Zdecydowanie lepszym wyborem na kominek do salonu będzie dobrej jakości wkład kominkowy, który do wytworzenia 10 kW energii potrzebuje najczęściej zaledwie 3-4 kg drewna (ciekawą ofertę takich wkładów można znaleźć na przykład tutaj: https://kratki.pl/pl/aktualnosci/pokaz/nowy-salon-wystawienniczy-kratkipl). Ponadto na korzyść tego rozwiązania przemawia też i to, że nawet do 80% wytworzonej energii cieplnej pozostaje w pomieszczeniu z takim wkładem, co jest wynikiem zastosowania w konstrukcji tego typu wkładów kominkowych materiałów o wysokim współczynniku akumulacji ciepła.

Gdzie umieścić kominek?

W zasadzie ograniczeń praktycznych jest dosyć niewiele, jednak zawsze trzeba pamiętać, aby kominek był możliwie jak najbliżej przewodu kominowego. Pozwoli to wybudować przewód dymowy pozbawiony zagięć, dzięki czemu dłużej pozostanie drożny.

Można czasem spotkać się z projektami, na których kominki w salonie są planowane naprzeciwko ściany z telewizorem, ale warto pamiętać, że zwykle skutkuje to pojawianiem się męczących oczy refleksów ognia z kominka na ekranie telewizora. Aby tego uniknąć wystarczy zaplanować telewizor na jednej ze ścian umieszczonych prostopadle w stosunku do tej, na której jest kominek.

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na kominek otwarty ze wszystkich stron na samym środku salonu, to musimy wziąć pod uwagę wagę całej konstrukcji. Zwykle oscyluje ona wokół kilkuset kilogramów, tak więc kluczowym parametrem przy projektowaniu domu z takim kominkiem w salonie jest właściwe dobranie wytrzymałości stropu.

Bezpieczny kominek

Koniecznie należy tez pamiętać, że kominki w salonie niezależnie od typu muszą spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Przede wszystkim posadzkę należy wyłożyć materiałem ognioodpornym, ewentualnie zastosować blachę mosiężną albo miedzianą. Taki „pas bezpieczeństwa” musi mieć szerokość nie mniejszą niż 30 centymetrów, a także rozciągać się na przynajmniej 30 kolejnych centymetrów poza obszar wyznaczany przez krawędzie drzwiczek kominka.

Dodatkowo należy tak zaaranżować przestrzeń, aby wszystkie łatwopalne przedmioty i elementy wyposażenia (w tym również meble) znajdowały się co najmniej 80 centymetrów od kominka. Nigdy nie wolno używać węgla jako paliwa do kominka w salonie, ponieważ grozi to zaczadzeniem. Podobnie jest z drewnem malowanym farbami lub lakierowanym, jak również ze sklejką czy płytami wiórowymi – także nie wolno używać tych materiałów jako opału z uwagi na emisję podczas ich spalania wielu szkodliwych dla zdrowia substancji.

Inne ważne parametry

Wybierając kominek do salonu trzeba też brać pod uwagę moc kominka. Standardowo stosowany przelicznik to 1 kW generowanej mocy na każde 4 metry sześcienne, tak więc nasz salon musi mieć co najmniej 40 m3, abyśmy mogli umieścić w nim kominek o mocy 10 kW.

Każdy kominek musi mieć własne przyłącze do oddzielnego przewodu dymowego (wymagają tego względy bezpieczeństwa), a oprócz tego należy do nich dostarczyć odpowiedniej ilości powietrza niezbędnego w procesie spalania. Przelicznik dla kominków zamkniętych wynosi 10 m3 świeżego powietrza na godzinę, w przypadku kominka o mocy 10 kW ilość powietrza wynosić będzie zatem 100 m3.

Dobrze wybudowany i zaplanowany kominek w domu będzie oprócz funkcji grzewczych czy dekoracyjnych pełnić jeszcze jedną istotną rolę: będzie gromadzić całą rodzinę w salonie, dając szansę na odpoczynek w prawdziwie ciepłej, familijnej atmosferze – i tej jego właściwości mogą właścicielom domów tylko pozazdrościć posiadacze pozbawionych charakteru mieszkań w blokach.

Artykuł sponsorowany