
Terapia dziecka może okazać się dobrym wyborem, gdy rodzice zauważają, że z ich pociechą dzieje się coś dziwnego. Oczywiście nie każde wyróżniające się zachowanie malucha powinno być powodem do wizyty u specjalisty. Jeżeli jednak trudności utrzymują się od dłuższego czasu i znacząco wpływają na funkcjonowanie dziecka, konsultacja z psychologiem może być niezwykle pomocna.
Terapia dziecka – kiedy się na nią zdecydować?
Nie każdy rodzic wie, co stanowi niepokojące sygnały w zachowaniu pociechy. Każdy maluch jest inny i dla każdego co innego oznacza „dziwne zachowanie”. Jeden może być dziwnie spokojny, inny dziwnie nadpobudliwy. Istnieje jednak kilkanaście określonych oznak, które powinny wzbudzić niepokój rodziców:
- opóźnienia w nauce mówienia i pisania,
- niesprowokowana agresja,
- trudności w społecznym dostosowaniu się,
- nawracające koszmary,
- regularne zamartwianie się i niepokój,
- nagły spadek wyników szkolnych,
- nadmierna ruchliwość i impulsywność,
- wycofanie,
- apatia,
- moczenie nocne,
- dolegliwości somatyczne, pomimo dobrych wyników badań lekarskich,
- angażowanie się w praktyki samookaleczenia,
- powtarzające się rytuały i czynności,
- problemy z apetytem.
Zlekceważenie trudności dziecka może wpływać negatywnie na jego zdrowie, edukację i rozwój, a także rzutować na późniejsze problemy w życiu dorosłym.
Korzyści płynące z terapii
Terapia pozwala na nieoceniony wgląd w rozwój społeczny i emocjonalny dziecka oraz jego zdrowie psychiczne. Wykwalifikowany specjalista wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby rozpoznawać i identyfikować szeroki zakres trudności psychicznych i adaptacyjnych dziecka.
Głównym celem terapii jest pomoc dzieciom w interpretacji problemów, których doświadczają, w jaki sposób mogą je przetworzyć i zrozumieć. Po przeprowadzeniu rozmowy z dzieckiem oraz jego rodzicami terapeuta dokonuje diagnozy i jeżeli występuje potrzeba, proponuje odpowiednią formę terapii.
W terapii dla najmłodszych metody dobierane są do poszczególnych trudności, zaburzeń i wieku pacjenta. Często wykorzystywana jest zabawa, odgrywanie ról, rysowanie czy relaksacja. Ważne, aby terapia dziecka nie wzbudzała napięcia emocjonalnego, natomiast sprzyjała otwieraniu się i zainteresowaniu. Pierwsze wizyty mogą być dla pociech trudne, jednak na późniejsze sesje zwykle uczęszczają z przyjemnością.
Terapia w rodzinie
Psychoterapeuci dziecięcy pracują indywidualnie z dziećmi oraz rodzicami, jednak zaangażowanie rodziców w terapię dziecka powinno znacząco wykraczać poza pierwszą sesję i regularne przyprowadzanie dziecka do gabinetu. Znaczenie rodziców w terapii jest ogromne. To właśnie włączenie w proces terapii dorosłych opiekunów może zmaksymalizować korzyści dla podopiecznego.
Często trudności dziecka mogą być efektem problemów w rodzinie. Konsultacje z psychologiem pomagają rodzicom zrozumieć trudności dziecka, sposób rozumienia i przeżywania otaczającego go świata, uświadamiają wagę wspierania dziecka przez nich samych. Dorośli dowiadują się, w jaki sposób reagować i jak postępować, aby skutecznie wprowadzać zmiany mające na celu pomoc dziecku. Terapeuta jest zobligowany do przekazywania informacji zwrotnych rodzicom o tym, co udało się do tej pory osiągnąć, jak przebiega terapia i odpowiadania na wszelkie wątpliwości opiekunów.
Centrum Psychoterapii Manifest Myśli