Jak wysoka powinna być ochrona SPF?

Zdarza się, że sięgając po krem z filtrem, sięgamy po pierwszy lepszy, który akurat wpadnie w rękę. Czy rzeczywiście wszystko jedno, jak wysoki jest SPF, który posiadają kosmetyki?

wysoka ochrona SPF
Jak wysoka powinna być ochrona SPF? Foto Chloé Sobrado/Unsplash

Idzie lato, więc na drogeryjnych półkach pojawiły się rzesze kremów i innych produktów chroniących przed słońcem. Jest w czym wybierać – emulsje, mgiełki, sztyfty, olejki i niezliczone inne formuły, w których można obecnie dostać kosmetyki przeciwsłoneczne, sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Duża różnorodność panuje także, jeśli chodzi o to, jak wysoka jest oferowana ochrona SPF. W sklepach znajdziemy wskaźnik tak duży, jak 50+, i tak mały, jak 6. Po który powinniśmy sięgać?

Ochrona przeciwsłoneczna

Zacznijmy od najważniejszego. Każda, nawet najmniejsza ochrona, jest lepsza, niż żadna. Promienie słoneczne są dla skóry bardzo szkodliwe. Nie tylko potrafią zostawić po sobie bolesne oparzenia, ale także zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych chorób, w tym nowotworów. Poza tym postarzają skórę, przez co osoby regularnie noszące kremy przeciwsłoneczne dłużej cieszyć się będą młodzieńczym wyglądem.

Europejskie regulacje

W Unii Europejskiej można znaleźć produkty, które znajdują się w czterech kategoriach ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki o niskiej ochronie przeciwsłonecznej (SPF 6 i SPF 10), o średniej ochronie przeciwsłonecznej (SPF 15, 20, 25), a także wysokiej (SPF 30, 50) i bardzo wysokiej (SPF 50+). Produkty, których wskaźnik jest niższy, niż 6, nie mogą być reklamowane jako krem przeciwsłoneczny. Dodatkowo, wszystkie kremy powinny chronić zarówno przed UVB (właśnie wysokość protekcji przed nim określa SPF), jak i UVA. Ochrona UVA powinna wynosić co najmniej 1/3 SPF. Możemy upewnić się, że kosmetyk rzeczywiście chroni także przed tym drugim rodzajem promieniowania, szukając symbolu UVA w kółku na opakowaniu. Innym sposobem jest napisanie, że krem posiada szerokie spektrum ochrony. Mniej popularny w Europie system, używany za to często w Azji, który świadczy o ochronie UVA, określa jej wysokość przez PA z plusikami (od jednego do czterech).

Zobacz także: Jak reaplikować SPF na makijaż? Oto sprawdzone triki

Jak wysoka powinna być ochrona SPF?

W trosce o zdrowie swoje i bliskich, najlepiej jest sięgnąć po jak najwyższy SPF. Szczególnie jeśli wybieramy się na plażę, wodoodporny SPF 30 lub wyższy to podstawa. SPF z jednej strony oznacza, ile czasu nasza skóra może być wystawiona na słońce bez negatywnych skutków. Niechroniony naskórek zacznie się zaczerwieniać średnio po około 15 minutach. Dlatego w teorii dzięki SPF 6 na dworze będziemy mogli spędzić 1,5 godziny, przy SPF 30 nawet do 7,5 godziny, a przy SPF 50 ponad 12 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że kremy się ścierają, więc i tak każdy z nich trzeba minimum co dwie godziny reaplikować. Z drugiej strony, SPF wskazuje też, jak dużą ilość pochłania i odbija dany filtr. Różnice, szczególnie przy wyższych filtrach, wydają się niewielkie. SPF 50 chroni przed 98% promieni UVB, SPF 30 przed 96,7%, SPF 20 przed 95%, a SPF 6 przed 83,3%. Warto jednak zwrócić uwagę, iż oznacza to, że SPF 50 przepuszcza 2% promieni, czyli ponad półtora raza mniej, niż SPF 30, przepuszczające 3,3%, i aż 8 razy mniej, niż SPF 6, przez które przenika aż 16,7% promieniowania.

Więcej niż SPF 50?

Najwyższy filtr, który można dostać w Unii Europejskiej, to SPF 50+. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją wskaźniki wyższe. Natomiast UE uznała, że zbyt wiele osób bardzo wysokie SPF, jak na przykład SPF 100, traktują jako pewną, stuprocentową ochronę. Przez to nie nakładają go wystarczająco albo nie reaplikują z wystarczającą częstotliwością. Niestety, żaden kosmetyk nie zapewni całkowitej ochrony. Dlatego wszystkie produkty, które posiadają SPF wyższy, niż 50, wrzucono do worka oznaczonego po prostu jako SPF 50+. Natomiast na świecie można znaleźć kosmetyki z symbolami SPF 60, 70, 100, a nawet 120.

AM