Jak zaaranżować strefę relaksu w ogrodzie?

Wiosna na dobre zagościła w naszym kraju, a lato zbliża się wielkimi krokami. Czas więc przygotować ogród na słoneczny relaks.

Jak zaaranżować strefę relaksu w ogrodzie. Foto Randy Fath /unsplash

Nie ma nic przyjemniejszego niż korzystanie z pięknej pogody we własnym ogrodzie, jednak aby zapewnić sobie pełny relaks, należy najpierw dobrze zaaranżować dostępną przestrzeń. Jak zaprojektować strefę odpoczynku dopasowaną do swoich potrzeb?

Zadbaj o prywatność

Własny ogród daje niemal nieograniczoną swobodę i zapewnia komfort prywatności – oczywiście o ile odpowiednio o to zadbamy. Wybierając miejsce na strefę relaksu, szukajmy miejsc, które są w jakiś sposób osłonięte, które nie będzie w pełni widoczne z pobliskiej drogi lub z podwórka sąsiadów. Jeśli nie mamy takiego miejsca, spróbujmy je stworzyć samodzielnie. Prywatność może nam zapewnić odpowiednio skonstruowany płot lub parawan, jednak w tej roli znacznie lepiej sprawdzą się naturalne osłony w postaci żywopłotów, tuj oraz drzew i krzewów. Będą nas chronić przed wścibskimi spojrzeniami, a jednocześnie poprawią estetykę naszego ogrodu oraz samej strefy relaksu. Dodatkowo zneutralizują silne podmuchy wiatru.

Lista potrzeb

Zanim przystąpimy do zakupu mebli ogrodowych powinniśmy przede wszystkim sporządzić listę potrzeb i rozplanować, co gdzie ustawimy. Musimy się zastanowić jakie będzie główne przeznaczenie strefy relaksu – czy będą to spotkania towarzyskie przy grillu czy raczej spokojny odpoczynek na miękkich poduszkach. Na tej podstawie możemy wyznaczyć miejsce na grilla i ognisko oraz przygotować do tego podłoże – wyrównać ziemię i przygotować odpowiednio zabezpieczone palenisko. Najlepiej umieścić je w pewnej odległości od stołu, aby uniknąć ostrego dymu w miejscu spotkań.
Warto zastanowić się również, jak dużo gości planujemy zapraszać i dostosować do niej liczbę miejsc siedzących. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nie będziemy mieli gdzie usadzić 5 dodatkowych gości. Mając w perspektywie większe spotkania rodzinne, warto zaopatrzyć się w długi stół oraz wygodne fotele, ławki lub kanapy. Warto rozważyć zakup kilku dodatkowych krzeseł, które uratują nas w razie niezapowiedzianej wizyty znajomych.
Jeśli nie mamy w ogrodzie altany, będziemy potrzebować parasola, który osłoni nas przed palącym słońcem, natomiast w wietrzne dni przydatne mogą się okazać składane parawany. Najpopularniejsze modele są wykonane z elementów drewnianych i wikliny.

Miejsce wyciszenia

Spotkania rodzinne potrafią być wyczerpujące, dlatego dobrze jest zapewnić sobie oraz swoim gościom miejsce ucieczki od towarzyskiego zgiełku. W tej roli świetnie sprawdzają się pergole obrośnięte wijącymi się kwiatami oraz wszelkiego rodzaju ławki. Tego typu meble umieszczamy w ustronnych miejscach ogrodu – na obrzeżach w otoczeniu zieleni w postaci kwiatów i krzewów. Ciekawym pomysłem na relaks w ogrodzie jest zamontowanie hamaka. Jeśli w waszym ogrodzie znajdują się drzewa, możecie w przymocować go w najprostszy i najbardziej solidny sposób. Posiadaczom klasycznego, kwiatowego ogrodu polecamy hamaki umieszczone na gotowych konstrukcjach.

Dodatki

Akcesoria do ogrodu wydają się pozornie mało istotne, jednak to właśnie one nadają mu domowego i przytulnego charakteru oraz zwiększają komfort gości. Dodatkiem, który musi się znaleźć w każdym ogrodzie są poduszki. Umieszczamy je na ławkach, pergolach i krzesłach, aby poprawić wygodę użytkowników i dodać akcent kolorystyczny. Dodatkowe poduszki zawsze chowajmy na noc, aby ochronić je przed wilgocią oraz deszczem.
Podczas wieczornych spotkań niezbędne okazuje się oświetlenie. Obejmuje ono nie tylko lampy ogrodowe, ale także oświetlenie stołu. W tej roli świetnie sprawdzą się lampy naftowe – wydzielają specyficzny zapach, ale nadają niesamowity klimat i dają przyjemne, ciepłe światło. W ogrodzie unikajmy bardzo jasnego i ostrego światła, które będzie raziło oczy. Mocne światło może okazać się przydatne doraźnie – podczas obsługi grilla czy wieczornym porządkowaniu strefy relaksu. Idealnym dopełnieniem do tego zestawu będzie bezprzewodowy głośnik, który zapewni nam oprawę muzyczną spotkań.

AB