Człowiek na skórze całego ciała posiada około 5 milionów włosów. Tylko niewielka ich cześć, bo około 100-150 tys. znajduje się na głowie.
Choć ostateczna ich liczba zależy od predyspozycji genetycznych – blondynki mają na głowie więcej włosów niż brunetki – to obecnie kobiety dążą do tego, by ich ciało pozostawało idealnie gładkie najdłużej jak to możliwe. Stosują różne metody depilacji, skupiając się na osiągnięciu natychmiastowego efektu. Natomiast kwestia pielęgnacji skóry przed i po zabiegu usuwania zbędnego owłosienia, czy to metodą depilacji, czy golenia, pozostaje drugorzędna.
Tymczasem właściwa troska o skórę przed i po zabiegu ma znaczący wpływ na wygląd i kondycję skóry. Warto poznać kilka zasad pielęgnacji skóry przed i po depilacji, by cieszyć się perfekcyjnie gładką i zdrową skórą. Włos tkwi w skórze w unerwionym i ukrwionym mieszku włosowym zakończonym tzw. ”cebulką”. Kiedy wyrywamy włos, zwłaszcza po raz pierwszy, może nastąpić chwilowe podrażnienie skóry, na przykład punktowe zaróżowienie wokół mieszka. Czasem występuje też niewielkie obrzęknięcie i kropelka krwi wokół miejsca, z którego usunięto włos. Objawy te są zwykle krótkotrwałe i ustępują bez śladu. Kolejne zabiegi depilacyjne zmniejszają podrażnienia, a regularna depilacja nóg czy rąk, np. raz w tygodniu, może sprawić, że odczucie bólu będzie znacznie mniejsze.
Depilacja mechaniczna z reguły nie powoduje problemów, takich jak np. infekcje skórne czy blizny, pod warunkiem jednak, że zabieg jest wykonywany na skórze zdrowej i czystej. Podstawową zasadą higieny jest używanie osobistego depilatora i czyszczenie go zaraz po depilacji. Natomiast bezpośrednio przed przystąpieniem do depilacji należy umyć partię ciała, którą chcemy depilować. Zmniejszamy wówczas ilość drobnoustrojów na powierzchni skóry, a depilowany obszar jest mniej narażony na podrażnienia. Dodatkowo w kąpieli zmiękczamy powierzchowną, zrogowaciałą warstwę skóry, co również ułatwia usuwanie włosów. Kąpiel w ciepłej wodzie ma jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę – poprawia krążenie krwi i sprawia, że skóra się odpręża i jest mniej wrażliwa na ból. Najnowsze depilatory dostępne na rynku można bezpiecznie używać pod wodą (np. nowe depilatory marki Braun Silk-epil 7 Wet & Dry). Są bezprzewodowe i wodoodporne, co zapewnia pełną wygodę stosowania pod prysznicem lub w wannie. To rozwiązanie, które zapewnia jednocześnie efekt gładkiej skóry bez podrażnień i poczucie komfortu podczas depilacji.
Po zabiegu warto posmarować skórę delikatnym, hipoalergicznym i kojącym balsamem do ciała, a nawet w przypadku pierwszych doświadczeń z depilatorami zastosować żel po goleniu dla złagodzenia objawów.
Jednak każdy zabieg depilacji mechanicznej może czasem powodować wrastanie włosków, a nawet niewielkie uszkodzenie skóry. Problemy te znacznie częściej trafiają się po goleniu. Włos nie wyrasta ze skóry pod kątem prostym, ostrze nożyka przycina go nieco skośnie, zaostrzając jego koniec. Ułatwia to wrastanie włosa w skórę i pojawienie się w tym miejscu stanu zapalnego. Aby go zlikwidować należy usunąć wrastający włos. Dobrym rozwiązaniem, by zniwelować wrastanie włosków, jest regularny peeling przed i po depilacji. Pomaga złuszczyć martwy naskórek, który blokuje osłabione depilacją włoski i ułatwia im przebicie się na powierzchnię. Skórę można peelingować za pomocą specjalnych kremów lub szorstkiej rękawicy czy gąbki, najlepiej w czasie kąpieli. Gdy jednak problem jest bardzo nasilony, warto zwrócić się do dermatologa, który może zalecić leczenie środkami odkażającymi, a nawet antybiotykami.
Golenie znacznie częściej niż depilacja prowadzi do powierzchownych uszkodzeń skóry, a nawet drobnych skaleczeń. Każde naruszenie ciągłości skóry ułatwia wnikanie bakterii. Dlatego golenie wymaga bardziej złożonej pielęgnacji – stosowania preparatów w piance lub miękkich mydeł, aby zmiękczyć włosy i zostawić na skórze cieniutki film ochronny. Dodatkowo po goleniu nakładamy żel, piankę lub delikatny płyn, który nawilża, a często działa również antyseptycznie.
Depilacja depilatorem to często wybierana przez kobiety metoda usuwania zbędnego owłosienia. Zapewnia długotrwały efekt gładkiej skóry i dzięki ciągłemu rozwijaniu zastosowanych w depilatorach technologii, dyskomfort stosowania tych urządzeń znacznie się zmniejszył. Przestrzegając wspomnianych zasad pielęgnacji skóry, mamy gwarancję, że nasza skóra będzie nie tylko gładka aż do 4 tygodni, ale również zadbana i zdrowa.
Dr n. med. Urszula Kozłowska,
specjalista dermatolog,
absolwentka wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie do 2012 r. była adiunktem w Klinice Dermatologii i Wenerologii. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na Uniwersytecie Medycznym w Berlinie, gdzie zajmowała się molekularnymi mechanizmami wzrostu ludzkiego włosa.