Wyciągi roślinne – naturalne zabezpieczenie przed słońcem

Nadal wiele osób zagrożonych jest skutkami promieni słonecznych. W walce z oparzeniami pomocne są specjalistyczne kremy do stosowania przed i po opalaniu, których skład oparty jest na naturalnych bioflawonoidach.

ochrona przed słońcem
Wyciągi roślinne – naturalne zabezpieczenie przed słońcem

Ochrona przed słońcem jest podstawą, o której wszyscy powinniśmy pamiętać podczas upalnych dni. Sprawdza się to szczególnie nad wodą, która wyjątkowo przyciąga promienie słoneczne. Czym się zabezpieczać? Najbardziej cenione są naturalne wyciągi z roślin ze względu na ich zbawienne właściwości, ale równie przydatne są inne substancje, które prawidłowo mogą ochronić nasze ciało przed poparzeniem lub usunąć jego nieprzyjemne i szkodliwe skutki.

Opalenizna jest już niemodna

Minęły już czasy, w których zarówno kobiety jak i mężczyźni pragnęli, aby ich skóra miała mahoniowy odcień. Celem wielu osób była całoroczna opalenizna, dlatego wielką popularnością cieszyły się solaria. Obecnie to nie atrakcyjny wygląd, ale starzenie się skóry i zmarszczki, są pierwszymi skojarzeniami na myśl o nadmiernej opaleniźnie.
Aktualnie opalamy się jedynie podczas wakacji, a do solarium chodzą nieliczni. Nastawienie Polaków do nadmiernej opalenizny zmieniło się, dzięki większej wiedzy na temat zgubnych skutków słońca. Dowiadujemy się o nich z telewizji, prasy czy Internetu. Pomagają w tym także celebryci, gdyż niektórzy z nich promują „porcelanową” cerę.

Skutki nadmiernego opalania

Gdy wystawiamy skórę na zbyt długie i intensywne działanie promieniowania słonecznego narażamy się na:

  • pojawienie się obrzęku i rumienia, czyli ostrego zaczerwienienia. Odczuwamy wówczas pieczenie i ból, a skóra może być pokryta pęcherzami. Zdarza się, że towarzyszy temu wysoka gorączka.
  • wysuszenie skóry do tego stopnia, że zaniknie jej elastyczność. Tworzą się wtedy zmarszczki, pojawiają się strupy i siateczka rozszerzonych naczyń krwionośnych.
  • rozpad i zanik włókien kolagenu i elastyny, dlatego skóra może stać się mniej sprężysta i jędrna
  • uczulenie na słońce, czyli nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe
  • rozwój nowotworu skóry w skrajnych przypadkach, a nawet na czerniaka

Ochrona przed słońcem – składniki aktywne

Wyciągi roślinne – naturalne zabezpieczenie przed słońcem.
  1. Ostropest plamisty (80% silybin). Jego nasiona odznaczają się zawartością aż 80% silybin. Ekstrakt silybin zastosowany na skórę w specjalistycznym kremie, działa promieniochronnie, gdyż chroni DNA, przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UVA i UVB. Zawarte w nim bioflawonoidy „zmiatają” wolne rodniki, które działają na komórkę z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Posiada silniejsze działanie antyoksydacyjne niż witaminy E i C: nie tylko zabezpiecza tkanki przed nowotworem, ale również spowalnia, a nawet hamuje wzrost guzów. Ekstrakt z ostropestu plamistego wzmacnia zdolności regeneracyjne skóry, zmniejsza zaczerwienienia i rozjaśnia ją. Ochrania zdrowe komórki skóry, a niszczy uszkodzone przez promieniowanie UVA i UVB. Stosuje się go w przypadku oparzeń czy nadmiernego wysuszenia naskórka.
  2. Rdest japoński (resweratrol). Zawarty w tej roślinie resweratrol, podobnie jak silybina, jest silnym antyoksydantem. Działa antymutagennie, wymiatając wolne rodniki i nadtlenki, wykazuje dodatkowo wpływ przeciwnowotworowy. Wyciąg z rdestu japońskiego przeciwdziała zmianom zwyrodnieniowym tkanki (nabłonkowej i łącznej) naczyń krwionośnych. Przyspiesza gojenie ran na błonach śluzowych i skórze, a także zapobiega obrzękom i wysiękom.
  3. Pantenol (witamina B5). Hydrofilowa substancja nawilżająca, która chroni i pielęgnuje skórę wysuszoną, podrażnioną czy uszkodzoną. Przyspiesza procesy regeneracji naskórka, działa przeciwzapalnie, łagodząco i chłodząco. Zwiększa elastyczność skóry i nadaje jej uczucie gładkości. Należy do silnie działających stymulantów wzrostu i odnowy naskórka i skóry właściwej, wykazując działanie gojące, przy różnego rodzaju uszkodzeniach skóry i błon śluzowych. Hamuje procesy starzenia się skóry i odgrywa podstawową rolę w procesie podziału komórek.
  4. Skwalen. Jest składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę (np. RadioProtect).