Tradycyjne kotlety mielone i pyszne pulpety

Zarówno kotlety, jak i pulpety są bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Mogą stanowić samodzielny, główny element dania obiadowego lub jeden z jego istotnych komponentów.

obiad-z-miesem-mielonym
Tradycyjne kotlety mielone i pyszne pulpety

Dodatkowym plusem kotletów i pulpetów jest fakt, że można je dowolnie przyprawiać i urozmaicać ich skład eksperymentując z dodatkami.

Składniki niezbędne do przygotowania mielonych kotletów lub pulpetów:

  •     Mięso garmażeryjne, mielone z indyka (około 450 g)
  •     1-2 jajka (w zależności od rozmiaru)
  •     Czerstwa bułka (najlepiej pszenna kajzerka) i szklanka mleka
  •     Bułka tarta
  •     1 cebula
  •     2-3 ząbki czosnku
  •     Podstawowe przyprawy: sól i pieprz
  •     Opcjonalnie można dodać do mięsa łyżkę sypkiej przyprawy typu wegeta, posiekaną pietruszkę, dowolne zioła – wszystkie te przyprawy zmienia tradycyjny smak kotletów i pulpetów

Sposób przygotowania kotletów lub pulpetów:

  1. Mięso mielone przekładamy do szklanej miski.
  2. Siekamy drobno cebulę i czosnek (czosnek najlepiej przecisnąć przez praskę).
  3. Czerstwą bułkę namaczamy w mleku.
  4. Dodajemy do mięsa kolejno: cebulę i czosnek, namoczoną w mleku bułkę (pół lub całą – wedle uznania),jajko oraz przyprawy.
  5. Całość musimy mieszać, aż wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą.
  6. Jeżeli mięso jest zbyt luźne – można doń dodać odrobinę bułki tartej, która sprawi, że masa będzie bardziej zwarta i łatwiejsza w formowaniu.
  7.  Formujemy kotleciki lub niewielkie, okrągłe kulki, czyli pulpety.
  8. Kotleciki obtaczamy dodatkowo w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym wcześniej tłuszczu.
  9. Pulpeciki możemy obsmażyć bez dodatkowej porcji bułki tartej, a następnie dusić w dowolnym sosie.To chyba najprostszy przepis na obiad, który z przyjemnością zje cała rodzina. Kotlety mielone najlepiej smakują w towarzystwie ziemniaków lub frytek oraz surówki z kiszonej kapusty lub po prostu ogórka kiszonego.

Mięso mielone w „fit” odsłonie, czyli lekkie leczo

Drobiowe mięso mielone aż prosi się o przygotowanie potraw w wersji „fit”. Dietetyczne dania wcale nie muszą być nudne i niesmaczne! Świetnym tego przykładem będzie leczo. To węgierskie, łatwe danie w odchudzonej odsłonie przygotujemy właśnie z mięsem mielonym z indyka w roli głównej.

Składniki:

  •     450 g drobiowego mięsa mielonego
  •     3-4 cukinie
  •     4-5 czerwonych papryk
  •     2 cebule
  •     4-6 ząbków czosnku
  •     1-2 puszki krojonych pomidorów
  •     2-3 łyżki przecieru pomidorowego
  •     Przyprawy: sól, pieprz, papryka słodka i ostra (jeżeli leczo będą jadły również dzieci – można zrezygnować z ostrej papryki)

Sposób przygotowania:

  1. Mięso doprawiamy solą, pieprzem i papryką, a następnie smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu.
  2. Po kilku minutach dodajemy doń pomidory z puszki oraz przecier pomidorowy.
  3. Cukinie i paprykę kroimy na plastry i paski, cebulę kroimy w krążki, a czosnek wyciskamy przez praskę – wszystko podsmażamy.
  4. Do dużego garnka przekładamy mięso z sosem pomidorowym i gotujemy na niewielkim ogniu, po kilku minutach do garna wrzucamy również wszystkie warzywa.
  5. Całość dusimy przez około 20-30 minut, by wszystkie smaki dobrze się ze sobą połączyły.
  6. Leczo najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem, ale można je również podać z domowej roboty kluskami, ryżem lub kaszą kuskus.Jeżeli chcemy, by to lekkie danie było jeszcze lżejsze – możemy mięso po podsmażeniu odsączyć na durszlaku, a warzywa przygotować w piekarniku (w folii aluminiowej).Inne ciekawe dania, w których możemy użyć indyczego mięsa mielonego to choćby lasagne, czy różnego rodzaju sycące zupy. Mięso garmażeryjne można podawać również z makaronami i dowolnymi sosami. Dzięki lekkości – jest zawsze szybkie w przygotowaniu, a dzięki neutralnemu smakowi – można je dowolnie przyprawiać i serwować zarówno na ostro, jak i na słodko, w daniach tradycyjnych, jak i przepisach inspirowanych kuchnią fusion.