Jakich kremów nie używać latem?

Pielęgnacja w okresie letnim powinna zdecydowanie różnić się od tej, którą stosujemy przez cały rok. Z jakich produktów zrezygnować?

Jakich kremów nie używać latem. Foto. Pixabay chezbeate

W sezonie wakacyjnym słońce to nieodłączny element dnia, jednak nie zawsze traktuje skórę właściwie. Do tego, niektóre składniki kosmetyków mogą poważnie zaszkodzić. W połączeniu ze słońcem może skończyć się to podrażnieniami. Z czego powinnyśmy zrezygnować podczas wysokiej temperatury?

Substancje fototoksyczne

Zazwyczaj są zawarte w kremach i balsamach o wyrazistym i nietuzinkowym zapachu. Dlatego latem lepiej używać kosmetyków bezzapachowych. Wonne produkty zawierają  podrażniające substancje foto toksyczne, które mogą spowodować poważne uczulenia i przebarwienia skórne. Mechanizm powstawania takich zmian jest bardzo podobny do typowej reakcji alergicznej. Podobnie działają kremy i kosmetyki, w których składzie znajduje się alkohol. Dlatego musimy ograniczyć używania preparatów przeciwtrądzikowych w ciągu dnia.

Przeczytaj również – Sucha skóra latem, jak ją pielęgnować?

Retinol

Retinol i słońce to bardzo ryzykowne połączenie. Kwasy, które należą do najbardziej popularnych substancji zawartych w kosmetykach, ze względu na nietolerancję na słońce,   mogą wywołać silne reakcje zapalne na skórze, takie jak swędzące krosty czy plamy. Mają one działanie złuszczające, co w połączeniu z opalaniem prowadzi do podrażnień i przebarwień.

Hydroksykwasy

Najczęściej są wykorzystywane w peelingach, ale też w kuracjach przeciwstarzeniowych i antytrądzikowych. Proces ten w połączeniu z wystawieniem skóry na słońce może wywołać przebarwienia i poparzenia skóry.

Zamiast kosmetyków ze składnikami, które podrażnią skórę postawmy na krem pielęgnacyjny, który będzie zawierał antyoksydanty. Doskonale sprawdzą się w walce ze starzeniem się skóry. Należą do nich m.in. witaminy A, E i C, które neutralizują wolne rodniki. Kosmetyki na lato powinny też zawierać masło shea. Występujące w nim kwasy tłuszczowe mają prawie identyczny skład, co kwasy tłuszczowe zawarte w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu dobrze się wchłaniają i są idealne dla naszej skóry.