Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

Biegunka podróżnych jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się turyści. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są czynniki ryzyka, w jakich regionach jesteśmy najbardziej narażeni i jak możemy się bronić przed dolegliwościami.

Foto/pixabay.com

Biegunka podróżnych to zespół objawów spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego, które pojawiają się u osób przekraczających międzynarodowe granice. Zarazić można się drogą fekalno-oralną (pokarmową), najczęściej przez zanieczyszczoną wodę, żywność lub za pośrednictwem brudnych rąk. Najłatwiej jest zatem zachorować w miejscach o niskim poziomie sanitarno-higienicznym, zwłaszcza o gorącym klimacie.

Wraz z biegunką mogą pojawić się inne towarzyszące objawy, takie jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, parcie na stolec czy gorączka.

Najbardziej podatne na zachorowanie są dzieci do 2 roku życia oraz osoby młode, między 20 a 30 rokiem życia.

Wśród przyczyn biegunki podróżnych wymienia się bakterie, pasożyty i wirusy. Jeśli chodzi o patogeny wirusowe, dolegliwości wywołują głównie norowirusy i rotawirusy, natomiast wśród czynników bakteryjnych szacuje się, że za ok. 80% biegunek podróżnych odpowiada Escherichia coli.

Do wystąpienia biegunki podróżnych przyczynić mogą się nagłe zmiany dietetyczne, klimatyczne lub środowiskowe, które towarzyszą wyjazdom, stres i zmęczenie fizyczne.

Gdzie najłatwiej o biegunkę podróżnych?

Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

Kliniczna obserwacja choroby jaką jest biegunka podróżnych pozwala wyróżnić 4 regiony geograficzne, w których najłatwiej o zachorowanie. Są to Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, Afryka Subsaharyjska oraz strefa klimatu gorącego Ameryki Południowej – kierunki coraz chętniej wybierane przez osoby, które zamiast wypoczynku all inclusive, wolą z plecakiem przeżyć przygodę i poznać prawdziwe oblicze tych regionów.

Jak przeciwdziałać?

W większości przypadków biegunka podróżnych trwa średnio 3-4 dni i ma charakter samoograniczający się, co oznacza, że objawy ustępują samoistnie. Mimo to, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy, należy zacząć działać.

Musimy pamiętać, że biegunka zawsze stanowi pewne zagrożenie, dlatego nie można jej bagatelizować i należy podjąć leczenie. Jego głównym celem jest zapobieganie nasileniu objawów oraz wystąpieniu powikłań. Tak jak w przypadku każdego rodzaju biegunki, najważniejszym elementem terapii jest nawadnianie organizmu, ponieważ podczas częstych wypróżnień tracimy dużo płynów. Może być to spotęgowane współwystępowaniem wymiotów, a także wysoką temperaturą i wilgotnością otoczenia, które także sprzyjają utracie wody. – wyjaśnia dr Jacek Stańczyk, asystent Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, Lekarz Medycyny, Specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Podczas biegunki podróżnych nie ma przeciwwskazań do przyjmowania posiłków. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio dobierać pokarm, stawiając na potrawy lekkostrawne, dzięki czemu nie podrażniamy dodatkowo przewodu pokarmowego.

Foto/pixabay.com

Proces terapeutyczny w przypadku biegunki podróżnych obejmuje także leczenie objawowe oraz może wymagać antybiotykoterapii.

Na wypadek wystąpienia biegunki podróżnych warto mieć w podróżnej apteczce leki, które pomogą w hamowaniu objawów, przy czym nie powinno się stosować leków zapierających. Musimy pamiętać, że częste wypróżnienia są formą obrony organizmu przed działaniem wirusów czy bakterii, zatem powinniśmy wspomóc go w ich usunięciu z przewodu pokarmowego. – mówi lekarz.

Antybiotykoterapia zalecana jest w przypadku umiarkowanego i ciężkiego przebiegu biegunki. Co ciekawe, antybiotyk, po który sięgniemy podczas biegunki jest jedynym, którego stosowanie można zakończyć wraz z ustąpieniem dolegliwości. W przypadku osób, u których występują inne choroby, a biegunka mogłaby pogorszyć ich stan zdrowia, zaleca się wdrożenie profilaktycznej antybiotykoterapii.

Środki ostrożności – czyli pamiętaj o tym podczas wyjazdu

Choć nigdy w 100% nie zabezpieczymy się przed chorobą, w przypadku biegunki podróżnych można podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Wyjeżdżając do regionów szczególnie zagrożonych wystąpieniem biegunki podróżnych, musimy przede wszystkim pamiętać o jej przyczynach i drodze zakażenia. Odpowiednia higiena, rozsądek i wdrożenie kilku zasad może pomóc nam w obronie przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. – komentuje. – Powinniśmy też zorientować się, jaki antybiotyk może być pomocny – na przykład w Azji kupimy go bez problemu bez recepty, ale musimy pamiętać, że nie zawsze będzie on dostępny pod znaną nam etykietą, dlatego powinniśmy znać nazwę substancji czynnej leku. – dodaje.

Podczas podróży należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę: często myć ręce, zwłaszcza przez posiłkiem i po wizycie w toalecie. Nie zawsze mamy dostęp do łazienki, dlatego warto zaopatrzyć się w płyny i chusteczki antybakteryjne, które pomogą w awaryjnych sytuacjach.

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, jeśli chodzi o wodę, po którą sięgamy – powinna być to wyłącznie woda butelkowana.

Ostrożność należy też zachować wybierając posiłki. Jeśli nie mamy pewności, co do jakości ich wykonania i przestrzegania zasad sanitarnych przez dane miejsce, lepiej zrezygnować. Unikajmy niedogotowanego oraz surowego mięsa i ryb, surowych owoców morza, zimnych potraw czy produktów kupowanych z niepewnych źródeł, np. ulicznych straganów.

Wpis znaleziono dzięki:

- Biegunka podróżnych

- Podróż

- Zdrowie