Jaką rolę odgrywają rodzice w związku?

Każdy z nas jest kowalem własnego losu i od nas też zależy, jak będzie wyglądał nasz związek. Jednak należy pamiętać, że wpływ na niego ma również otoczenie, w tym nasza rodzina.

Jaką rolę odgrywają rodzice w związku? Foto: Instagram @krisjenner

Chociaż w nowych związkach na początku nigdy nie widzimy przeszkód, a każdy problem wydaje się być drobny i błahy, z czasem okazuje się, że codzienność we dwoje staje się problematyczna. Najczęstszymi punktami spornymi w związkach bywają finanse, podejście do życia oraz… rodzina. Mimo że w relacji damsko-męskiej uczestniczą tylko dwie osoby, w rzeczywistości wpływ na związek ma ich znacznie więcej. Jaka jest rola rodziców w związku? W jaki sposób rodzina może niszczyć Twoją relację z mężczyzną?

Nie lubią go i uważają, że nie jesteście dla siebie odpowiedni

Rodzina może sugerować Ci, że nie lubi Twojego partnera z czystej troski. Może widzieć w nim cechy, które albo wydają jej się niepasujące do Twojego charakteru albo wręcz niebezpieczne. Bywa, że mają rację i sama ich jeszcze nie dostrzegasz – wtedy prędzej czy później związek i tak się zakończy. Jeśli jednak jesteś pewna, że Twój obecny partner jest osobą, z którą chciałabyś spędzić życie, stanowczo powiedz, że jesteś pewna swojej decyzji, uzasadnij ją i przedstaw najważniejsze wartości, które reprezentuje Twój partner. Być może rodzice albo dziadkowie oceniają go według swoich priorytetów – Twoje mogą być zupełnie inne. Jeśli tak jest, nie przejmuj się – to Ty planujesz spędzić ze swoim facetem wiele lat i to Twoje szczęście jest najważniejsze.

On ich nie lubi

Może zdarzać się tak, że to Twój partner nie potrafi polubić i zaakceptować Twojej rodziny. Być może został wychowany w innych zasadach. Może w jego domu codzienność wyglądała zupełnie inaczej i z niektórymi zachowaniami w rodzinie jeszcze się nie zetknął. Spróbujcie na spokojnie sobie wytłumaczyć co jest dla Was problematyczne. Być może niektóre zachowania można zmienić albo ograniczyć styczność z nimi. Jeśli okaże się, że Twój partner zupełnie nie toleruje towarzystwa Twoich rodziców, przemyśl sobie powody tej decyzji. Być może rodzina jest dla Ciebie nadmiernie krytyczna, wtrąca się w Twoje życie i nie pozwala podejmować Ci własnych decyzji. Wtedy zachowanie Twojego partnera może być podyktowane czystą troską i szacunkiem do Ciebie. Jeśli jednak masz pewność, że Twoja rodzina jest wobec Ciebie w porządku, a niechęć partnera wobec niej jest dla Ciebie zupełnie niezrozumiała i subiektywna, czeka Was poważna rozmowa.

Rola rodziców w związku – chcą mieć stały wpływ na Wasze życie

Twój tata jest bardzo krytyczny i głośno wyraża zdanie na temat każdej Waszej wspólnej decyzji? Wakacji, kredytu na mieszkanie czy zmiany pracy? A może to jego mama nie potrafi znieść nowej kobiety w życiu swojego syna i nadal chce się czuć potrzebna? Albo gorzej: próbuje podkopać Twoją pozycję? Tego typu sytuacje to związkowa codzienność u wielu par. Bywają one punktem spornym, bo i jemu i Tobie zależy na zdaniu swoich najbliższych i nauczono Was, że to oni wiedzą, co dla Was najlepsze. Pamiętaj jednak, że „przecięcie pępowiny” i podejmowanie wspólnych decyzji innych niż chcieliby tego Wasi rodzice nie jest objawem wrogości wobec nich. Możesz nadal kochać i szanować rodziców podejmując własne decyzje, jeśli ich konsekwencje dotyczą głównie albo wyłącznie Ciebie i Twojego partnera. Pamiętaj, że budując swój związek pracujecie na swoją wspólną przyszłość. Wolałabyś, żeby była ona oparta na decyzjach, które podjęłaś sama czy pod czyimś wpływem?

Rola rodziców w związku – wynieśliście z domu inne wartości

To oczywiste, że każdy z nas został wychowany w inny sposób. W niektórych domach religia odgrywała dużą rolę, w innych nie. Czasem rodzice woleli utrzymywać partnerską relację z dzieckiem, gdzie indziej panowała jasna hierarchia. Niekiedy dzieci poznawały sztukę, jedzenie i miejsca, inne zostały nauczone, że najlepsze jest to, co znane. Pamiętaj, że Twój partner prawdopodobnie wyniósł z domu inne doświadczenia niż Ty. Zastanów się, jakie one były. Był krytykowany niezależnie od tego, co udało mu się osiągnąć? Chwal go i otaczaj szczególną czułością, bo być może ma jej deficyt. A może Ty obsesyjnie sprzątasz i nie pozwalasz mu na chwilę luzu, bo w Twoim domu porządek był priorytetem i nikt nie mógł odpocząć, dopóki nie było czysto? Odpuść, być może powielasz obsesje swoich rodziców. Da się dbać o dom, jednocześnie dając sobie czasem odrobinę wytchnienia. Podzielcie się pracą po równo. Mądry partner, któremu na Tobie zależy nie będzie chciał, żeby cała robota spadła na Ciebie. Może po prostu wystarczy jasno wyznaczyć obowiązki: Ty prasujesz, on odkurza, a po posiłkach sprzątacie oboje.