Pora na pomidora – smak i zdrowie ukryte pod czerwoną skórką!

Sierpień to okres, który możemy określić mianem sezonu na pomidory. Na działkach i przydomowych grządkach dojrzewają piękne, czerwone owoce. Te smaczne i zdrowe warzywa pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie są uprawiane już od 8 tysięcy lat. Od bardzo dawna są także nieodłącznym elementem polskiej kuchni. Poznajmy ich historię!

tomato sauce
Pora na pomidora – smak i zdrowie ukryte pod czerwoną skórką!

Pomidory do Polski sprowadziła z Włoch królowa Bona Sforza. Co ciekawe, to niejaki Piero Andrea Mattioli wymyślił ich nazwę „pomi d’oro”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „złote jabłka”. Popularne warzywa nie zawsze cieszyły się jednak popularnością. Na początku ich kulinarnej kariery uważane były za roślinę trującą – ludzie bali się je spożywać w obawie przed chorobami. Złą passę przełamał dopiero Amerykanin – Robert Gibbon Johnson.Legenda głosi, iż usiadł on przed ratuszem w Salem i zjadł na oczach całego miasteczka koszyk pomidorów. Od tej pory ludzie chętnie zaczęli uprawiać to warzywo. Z czasem pomidor doczekał się nawet swojego święta – La Tomatina, które przypada na ostatnią środę sierpnia. Wtedy to mieszkańcy hiszpańskiego miasteczka Buñol obrzucają się pomidorami na ulicach, co stanowi główną atrakcję trwającej wówczas fiesty.

Z czym to się je?

Pomidory to warzywa bardzo uniwersalne – wybornie smakują jako samodzielne dania lub dodatki, ale są również świetną bazą do sałatek, sosów czy zup. Każdej z potraw dedykowane się odpowiednie odmiany. Do sałatek idealne będą tzw. bycze serca, czyli gatunek, który rodzi duże owoce o twardym miąższu. Przetwory, ze względu na dużą zawartość soku, najlepiej tworzyć na bazie popularnej Rumby Ożarowskiej. Kanapki i tosty świetnie komponują się ze słodkimi i soczystymi pomidorami malinowymi. Nie zapominajmy także, iż na ich bazie powstaje wiele przepysznych sosów. Obok popularnych ketchupów, pomidory są także jednym z kluczowych elementów wielu sosów, np. sosu pomidorowego do kebaba, ostrego sosu piri piri lub sosu warzywnego. Ich uniwersalny charakter świetnie komponuje się z pozostałymi składnikami sosu, tworząc niepowtarzalną kombinację smaku – podkreśla Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak.

Codzienna porcja zdrowia

Jeden owoc średniej wielkości pomidora pokrywa aż 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która jest niezbędna do wzmocnienia odporności organizmu. Dodatkowo, zawarte w owocach pomidorowych krzaczków likopeny zapobiegają zawałom i miażdżycy. Popularne warzywa są także bogatym źródłem minerałów, m.in. potasu, która wpływa na spadek ciśnienia krwi, a także wapnia, magnezu i żelaza. Obok walorów zdrowotnych, spożywanie pomidorów zapewnia nam też piękny wygląd. Dzięki ich spożywaniu nasza skóra będzie promienna i gładka, ponieważ zawarte w pomidorach antyutleniacze zmniejszają wpływ wolnych rodników, a tym samym zapobiegają starzeniu się skóry.