Jaki dom stworzyła Małgorzata Socha i jakie górują w nim kolory?

Klimat wnętrza tworzą dodatki, które wiele mówią też o nas samych. Jakie detale szczególnie upodobała sobie jedna z najbardziej znanych polskich aktorek?

Małgorzata Socha. GA

O tym, co lubi i jak wciela w życie swoje wnętrzarskie fantazje, rozmawialiśmy z Małgorzatą Sochą podczas konferencji „Jaka szafa, taki dom”zorganizowanej przez salony Agata

Porozmawiajmy o wyrażeniu siebie poprzez kolory we wnętrzu i dodatki. Jaki element wyposażenia wnętrza przykuwa Twoją szczególną uwagę?

Lampy.

Czy powinny mieć określony styl?

Nie, ale zauważyłam, że lampy są niedoceniane. Zapewne dlatego, że trudniej jest je dobrać. Najczęściej jak się wchodzi do nowego domu, to gospodarz ma już kompletne umeblowanie, ale ze ścian wystają druty. A to dlaczego?- bo nie ma pomysłu, jakie lampy zamontować.

A co sądzisz o dodatkach?

Uważam, że wszystkie dodatki aranżacyjne ocieplają wnętrze. Uzyskanie dobrego efektu jest tak naprawdę trudne, bo wnętrze musi najpierw okrzepnąć, a rzeczy przybywa…niekoniecznie spójnych zresztą wnętrza.

Czy zdarza Ci się, że wchodzisz do sklepu i przykuwa Twoją uwagę jakiś element dekoracyjny, na widok którego mówisz: „To jest to! Chcę to mieć!”? Czy jednak zastanawiasz się, czy będzie pasował?

No oczywiście, że się zastanawiam! Nie kupuję rzeczy ad hoc.

Współpracujesz z architektem?

Tak.

Czy stosujesz się w pełni do uwag i wskazówek?

Sama wiem, czego chcę, a taka pomoc ma mnie raczej upewnić, że dobrze myślę. Jestem osobą bardzo świadomą.

No, ale czasem…

…to jest bardzo ważne. Architekt przydaje się też do tego, żeby zaaranżować przestrzeń w sposób bardzo praktyczny, na przykład pomoże rozdzielić funkcje.

Jakie kolory dominują w Twoim wnętrzu?

Można by powiedzieć, że jest dość spokojnie, „ mało oryginalnie” w cudzysłowie. Ściany szare, bardzo delikatne. Chłodne, ale tak naprawdę to dodatki ocieplają wnętrza. Obrazy, akwarele, zdjęcia – i to sprawia, że wnętrze ma taki, a nie inny charakter.

Czy panuje różnorodność? Coś innego w sypialni albo w kuchni?

Nie, mój dom jest bardzo spójny, potraktowany jako całość. Wszystkie ściany we wszystkich pokojach są wymalowane jednym kolorem. Nie ma czegoś takiego, że każdy pokój jest inny.

Inną krainą…

Wszystko współgra ze sobą, a wnętrza są bardzo konsekwentne, więc jak się jest u mnie w domu, to czuje się, że to jedna całość, mimo że każda ze stref jest wydzielona. Każdy z pokoi ma swoją funkcję.

Co sądzisz o wstawieniu pozornie niepasującego elementu? Na przykład fotela w jakimś jaskrawym kolorze do klasycznego wnętrza albo do wnętrza stonowanego, takiego jak Twoje?

Łączenie różnych faktur kolorów i tkanin jest dużo ciekawsze niż stawianie kompletów

Czym można ocieplić wnętrze?

Oczywiście obrazami na ścianach, ale też poduszkami na kanapach, przewieszonymi pledami,dodatkami, lampami na komodach na konsolach, które sprawiają, że to wnętrze
nabiera charakteru.

A dodatki typu dywany?

Oczywiście, dywany też ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest bardziej przytulnie. Jestem bliżej materiałów naturalnych. Chciałabym, aby w naszej szerokości geograficznej mieć w salonie np. drewno zamiast kamienia albo nie daj Boże glazurę czy terakotę… Uważam, że drewno, doskonale ociepla wnętrza i nadaje bardziej domowego charakteru.

Czy wybierając miejsca na wakacje, również kierujesz się wyposażeniem? Załóżmy, że wyszukujesz hotel. Zwracasz uwagę na prostotę, wygodę czy na samo miejsce?

Na wszystko. Ważne jest dla mnie, czy dany hotel, czy dane wnętrze będzie mi odpowiadało, czy będę mogła tam przyjemnie spędzać czas, czy infrastruktura będzie mi odpowiadała itp. To są elementy składowe udanego wypoczynku.

Architektura, która jest Ci najbliższa – miasto, które Cię urzekło, to…

Hiszpania, a dokładnie Barcelona.

Czy ze względu na architekturę, czy na wielkomiejski koloryt?

Ze względu na wszystko: na kolory, na ludzi, na jedzenie, na różnorodność, na przepiękną architekturę. To jest dla mnie takie absolutnie magiczne i wyjątkowe miejsce.

Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

rozmawiała Monika Rebelak