Manipulacja w związku – jak ją zauważyć?

Manipulatora niełatwo jest rozpoznać. Potrafi bezbłędnie grać na emocjach drugiej osoby, zwłaszcza w związku. To właśnie zaślepiająca miłość często przysłania nam prawdziwe oblicze drugiej połówki.

Manipulacja w związku
Manipulacja w związku – jak ją zauważyć?

Manipulacja w związku dąży do kontroli jednej strony nad drugą, do czego dochodzi w sposób zawoalowany. Często ofiara manipulatora bardzo długo nie wie, że partner stosuje wobec niej jedną z form przemocy psychicznej. Co zrobić, by zauważyć toksyczne zachowanie drugiej połowy?

Manipulacja w związku – od czego się zaczyna?

Na początku zachowanie partnera nie wydaje się podejrzane. Zwykle powtarza się ten sam schemat: miły, szarmancki, opiekuńczy. Interesuje się Tobą, zadaje pytania, zdaje się rozumieć. Zdobywa zaufanie, które zaczyna później wykorzystywać.
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym może być jego zachowanie w sytuacji, w której macie odmienne zdania. Słowa w stylu „zawiodłem się na tobie”, „myślałem, że jesteś inna” lub szantaż typu „jeśli się ze mną nie zgodzisz, to…” powinny sprawić, że w głowie zapala się czerwona lampka. Podobnym przejawem manipulacji może być wzbudzanie współczucia, stawiania samego siebie w gorszej pozycji. Manipulatorzy często zrzucają wszystkie winy na ofiary. Jeśli czujesz, że partner wciąż wzbudza w Tobie takie poczucie, lepiej uciekaj jak najdalej.

Przejawy manipulacji

Manipulacja w związku może przybierać różne formy. Wszystkie jednak łączy powód: oprawca wykorzystuje ofiarę dla własnych korzyści. Niektórzy robią to nawet nieświadomie, przyzwyczajeni do tego, że widzą w ludziach tylko środek do celu. To jednak nie usprawiedliwia ich czynów.
Dostrzeżenie manipulacji wymaga umiejętności obiektywnego spojrzenia na związek. Warto postawić sobie pewne pytania. Czy przy partnerze tracisz poczucie własnej wartości? Czy partner wmawia Ci, że pewne wydarzenia i sprawy widzisz inaczej, niż powinnaś? A może jego decyzje są ważniejsze od Twoich? Czy narzuca Ci, jak masz postępować i stawia ultimatum, gdy nie chcesz go posłuchać? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, lepiej zastanów się, czy taki związek na pewno ma sens.

Jak uchronić się przed manipulacją?

Manipulatorów przyciągają pewne typy kobiet – zwykle niepewne siebie, pragnące ciepła i uczucia, widzące w świecie dobro. Nie chodzi o to, byś zamieniła się w kompletne przeciwieństwo takiej osoby. Przede wszystkim musisz mieć jednak świadomość, że na świecie są osoby egoistyczne, takie, które chętnie Cię wykorzystają. Miej oczy szeroko otwarte. Oczywiście to niełatwe, gdy pomiędzy dwojgiem ludzi pojawia się chemia, ale staraj się zawsze zachowywać dystans.
Manipulacja w związku nienawidzi stawiania granic. Jeśli nauczysz się to robić, parter szybko zrozumie, że nie jest łatwo na Ciebie wpłynąć. Naturalnie to muszą być zdrowe granice. Nie chcesz chyba sama zamienić się w manipulatorkę.

Kobiety-manipulatorki

Nie tylko mężczyźni wykorzystują drugie połówki. Manipulacja w związku dotyczy także kobiet. Paniom nawet łatwiej manipulować, ponieważ z założenia uchodzą za niewinne, delikatne, dobre. Społeczeństwo rzadziej oskarża je o niecne zamiary. Tymczasem kobiety potrafią w prosty sposób omotać partnera. Czasem jednak robią to zupełnie nieświadomie. Wynika to z faktu, iż niektóre panie widzą siebie w związku jako osobę decydującą, mającą kontrolę i władzę. Nie czują, że to coś złego. Z kolei osoby patrzące na to z boku widzą ich partnera jako zwykłego „pantofla”, natomiast mało kto potrafi dostrzec, że w takiej sytuacji to facet staje się ofiarą przemocy psychicznej.

 

EP