Jakie filtry powinien zawierać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie coraz częściej spotykane w polskich domach. Pozwala na poprawę jakości tego, czym oddychamy na co dzień. Eksperci bowiem alarmują, że jakość powietrza gwałtownie się pogarsza.

Jakie filtry powinien zawierać oczyszczacz powietrza?

Dlaczego oczyszczacz jest tak potrzebny?

Jeszcze do niedawna oczyszczacz powietrza wielu osobom wydawał się niepotrzebną ekstrawagancją. Zamiast zakupu drogiego sprzętu wystarczyło przecież otworzyć okno, by przewietrzyć pomieszczenie. Pytanie jednak, co razem z tym świeżym powietrzem dostaje się do mieszkań i domów, szczególnie w okresie grzewczym. Problem smogu w Polsce jest przecież coraz bardziej doskwierający. Jak wskazują eksperci z portalu Dom w porządku, składające się na smog mikrozanieczyszczenia, bakterie, wirusy, drobnoustroje, grzyby i dym dostają się do domu przy każdym otwarciu drzwi i okien. W przestrzeni domowej do tej grupy dołączają kolejne zanieczyszczenia. Okazuje się więc, że na co dzień człowiek oddycha powietrzem pełnym różnego rodzaju drobnych, ale groźnych dla niego mikroorganizmów. Przyczyniają się one nie tylko do zaostrzenia alergii, lecz mogą powodować także nawracające choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, a nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworu. W tej perspektywie oczyszczacz jawi się jako niezbędny dla zdrowia ratunek.

Dobry oczyszczacz, czyli jaki?

Aby oczyszczacz powietrza odpowiednio spełniał swoje zadanie, musi radzić sobie z bardzo różnymi typami zanieczyszczeń. Do tej pory nie udało się natomiast zaprojektować uniwersalnego filtra, który mógłby wychwycić wszystkie zagrażające zdrowiu człowieka drobnoustroje, pyłki, bakterie i wirusy. Z tego powodu profesjonalne sprzęty wyposażone są w specjalne i różnorodne filtry, które wykrywają w powietrzu konkretne rodzaje zanieczyszczeń.

Profesjonalny oczyszczacz powinien usuwać:

  • kurz, sierść, włosy,
  • zapachy, różnego rodzaju gazy i lotne związki organiczne,
  • najdrobniejsze cząstki takie jak: zarodki pleśni, kurz, pyłki, pył zawieszony PM 2,5, bakterie, wirusy, złuszczony naskórek,
  • bardzo niebezpieczny dla człowieka, a wciąż obecny z domowych przestrzeniach formaldehyd.

W tym celu stosuje się:

  • filtr HEPA, który wychwytuje niebezpieczne pyły zawieszone zawarte w smogu (PM 10; PM 2,5), jak również wirusy, bakterie, komórki grzybów i pierwotniaków,
  • węglowy filtr do walki z dymem i różnymi oparami,
  • lampę UV do usuwania bakterii i wirusów,
  • specjalny filtr (np. NanoCaptur) do usuwania formaldehydu.