Jakie informacje zawiera kod genetyczny? Rodzaje badań

Co łączy talent i kardiologię? Porównanie na pierwszy rzut oka zaskakujące.

Jakie informacje zawiera kod genetyczny? Rodzaje badań
Jakie informacje zawiera kod genetyczny? Rodzaje badań

Okazuje się jednak, że informacje o obu tych odległych dziedzinach każdy z nas ma zapisane w kodzie DNA. To z niego możemy wyczytać jakie mamy zdolności fizyczne i artystyczne oraz jakich chorób kardiologicznych powinniśmy się wystrzegać. Lubelscy genetycy z firmy VITAGENUM pomagają odpowiedzieć na te właśnie pytania. Współpraca biotechnologów, genetyków oraz dietetyków zaowocowała rewolucyjnym spojrzeniem na kwestię wykorzystania zawartych w ludzkim genomie informacjami do poprawy naszego życia.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Vitagenum przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że większość Polaków ma świadomość istnienia ryzyka związanego z genetycznym uwarunkowaniem różnych chorób i predyspozycji. Uważają też, że mają duży wpływ na stan swojego zdrowia i deklarują, że chętnie skorzystaliby z podpowiedzi przygotowanych na podstawie badania genetycznego (prawie 60% badanych).

Tradycyjne sposoby profilaktyki wymagają poświęcenia sporej ilości czasu oraz pieniędzy. To dlatego laboratorium genetyczne Vitagenum proponuje autorski program badań nad uwarunkowaniami genetycznymi. Dzięki współpracy specjalistów z dziedzin nutrigenomiki, nutrigenetyki, genetyki, dietetyki oraz żywienia człowieka w bardzo prosty sposób możemy poznać wrodzone predyspozycje naszego organizmu. Badanie materiału genetycznego jest bardzo proste: osoba badana za pomocą specjalnego zestawu samodzielnie pobiera wymaz z policzka i wysyła go do lubelskiego laboratorium. Nie jest potrzebna wizyta w gabinecie lekarskim ani bolesne pobieranie krwi.

Adam Kuzdraliński – analityk genetyczny, prezes zarządu laboratorium Vitagenum wyjaśnia: Wiele cech osobowościowych zależy od poziomu pewnych hormonów i białek. Wprawdzie człowiek nie ma bezpośredniego wpływu na skład swojego DNA, jednak świadomość potencjału genetycznego może znacznie ułatwić odkrywanie i planowanie własnej ścieżki rozwoju oraz wspierać tak ważną dla nas ochronę zdrowia. Oznaczenie sześciu markerów związanych z: dopaminą, neurotrofiną BDNF, białkiem KIBRA, oksytocynyną, genem PPARGC1A oraz białkiem mięśniowym ACTN3 pozwala określić predyspozycje oraz talenty zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wyniki badania powyższych współczynników obrazują nasz poziom motywacji i chęci do działania, samopoczucie, możliwości sportowe, czy umiejętności werbalno-komunikacyjne. Określenie predyspozycji genetycznych w znaczny sposób wpływa na jakość życia. Świadomość zarówno mocnych, jak i słabych stron może okazać się kluczowa w podejmowaniu decyzji o sposobach i kierunkach samorozwoju.

Predyspozycje do wielu schorzeń kardiologicznych nie zawsze wynikają z trybu życia, który prowadzimy. Niebagatelną rolę odgrywa odziedziczony po przodkach kod DNA. Dzięki informacjom w nim zawartym możemy określić, czy zagrażają nam takie choroby jak zawał serca, choroba wieńcowa i miażdżyca, udar niedokrwienny, czy tętniaki aorty brzusznej. Oznaczenie sześciu markerów genetycznych wystarczy aby to przeanalizować i z pomocą lekarza kardiologa wdrożyć działania profilaktyczne.

Laboratorium Vitagenum wykonuje badania w zakresie najistotniejszych dla swoich pacjentów obszarów:

  • Kardio – badanie szczególnie polecane osobom, których styl życia sprzyja występowaniu problemów kardiologicznych; wskazuje zagrożenia
    i mobilizuje do zmiany szkodliwych nawyków.
  • Stres – badanie jest wskazane dla każdego, kto chce sprawdzić, jaka metoda radzenia sobie ze stresem jest dla niego najskuteczniejsza; pozwala określić sytuacje szczególnie stresogenne, wyjaśnia nasze reakcje i podpowiada, jak je kontrolować.
  • Dziecko – badanie sprawdza genetyczne uwarunkowania odporności dziecka, jego skłonność do nietolerancji pokarmowych i alergii oraz podatność na próchnicę; pomaga w odpowiednim momencie zapobiec wystąpieniu choroby.
  • Talent – dla każdego, kto chce poznać i zrozumieć otrzymane w genach predyspozycje fizyczne, psychiczne lub intelektualne; pokazuje nie tylko skalę możliwości badanej osoby, ale też sposoby na ich wzmocnienie.
  • Otyłość – badanie przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem nadwagi, jak i tych, które chciałyby jej uniknąć; sprawdza genetyczne predyspozycje do zaburzeń metabolizmu lub złych nawyków żywieniowych.
  • Ciąża – badanie adresowane do kobiet oczekujących dziecka lub planujących ciążę; określa predyspozycje genetyczne w zakresie przyswajania potrzebnych zarówno mamie jak i dziecku kwasu foliowego (witamina B9) i witaminy D.

Dzięki możliwości zakupu przez Internet, badania są dostępne dla każdego. Podział na pakiety tematyczne pozwala skupić się na najistotniejszym obszarze.

Ekspert Vitagenum: dr inż. Adam Kuzdraliński – analityk genetyczny, prezes zarządu laboratorium Vitagenum