
Usuwanie migdałków u dziecka to zabieg, którego większość rodziców wolałaby uniknąć. Niestety czasem jest on jedynym rozwiązaniem. W jakich sytuacjach warto go rozważyć?
Kłopoty z migdałkami i ich konsekwencje
Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia uszu i częste anginy to tylko niektóre ze zdrowotnych problemów, z jakimi spotykają się rodzice u swoich pociech. Nierzadko, mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia, dziecko ponownie choruje. Jednym z powodów mogą być problemy z migdałkami.
Migdałki odgrywają ważną rolę w odporności dziecka. Stanowią pierwszą barierę chroniącą układ oddechowy, gardło, nos i uszy przed drobnoustrojami. Często jednak same stają się przyczyną kłopotów np. wówczas, gdy pojawia się w nich stan zapalny.
– Migdałki w czasie infekcji powiększają się i ulegają przekrwieniu. Gdy proces dotyczy tzw. migdałka trzeciego (adenoid) dochodzi do „przytykania się” ujścia gardłowego trąbki słuchowej w nosogardle. Wówczas może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania ucha środkowego, a często również do zbierania się płynu w jamie bębenkowej. Głównym objawem, który mogą zauważyć rodzice, jest znaczące pogorszenie się słuchu u dziecka – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Piaskowska, laryngolog w Centrum Medycznym Damiana.
Usuwanie migdałków u dziecka – migdałki podniebienne
– Powiększający się trzeci migdałek może prowadzić również do całkowitej niedrożności nosa, a wówczas dziecko zaczyna oddychać tylko przez usta (co zwiększa ryzyko dodatkowych infekcji), chodzi z otwartymi ustami, wykazuje nosowe zabarwienie głosu, a w nocy chrapie. Dodatkowo mogą pojawić się również inne objawy, m.in. tzw. bezdechy czyli przerwy w oddychaniu w czasie snu. Stany chorobowe dotyczące tzw. migdałków podniebiennych zwykle prowadzą do nasilonego chrapania z bezdechami, „mowy kluskowej” czy trudności w połykaniu – dodaje specjalistka.
Migdałków podniebiennych zwykle nie usuwamy (ze względu na ich ważną funkcję) a jedynie zmniejszamy ich objętość poprzez np. przycięcie (tonsilotomia). Jednak w sytuacji, gdy przerośnięty jest adenoid, zawsze należy go wyciąć (adenotomia). Ostateczną decyzję podejmuje laryngolog.
Usuwanie migdałków u dziecka – kiedy należy to zrobić?
Najczęstszymi wskazaniami do zabiegów operacyjnych w obrębie migdałków są:
- przewlekły stan zapalny migdałków podniebiennych,
- przerost migdałka gardłowego,
- nawracające anginy (minimum trzykrotnie w ostatnim roku lub pięciokrotnie przez 2 lata),
- zaburzenia artykulacji, połykania,
- bezdech w czasie snu,
- powikłania anginy (np. wystąpienie ropnia okołomigdałkowego).
– Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie podstawowych badań jak morfologia, badanie ogólne moczu czy badanie krzepliwości krwi – uprzedza laryngolożka.
Gdy konieczny jest także… drenaż
Nawracające zapalenia uszu z powodu przerośniętego migdałka trzeciego często wymagają przeprowadzenia dodatkowego zabiegu „osuszenia” ucha środkowego (gdy w jamie bębenkowej zbiera się płyn). Wówczas wykonuje się tzw. drenaż wentylacyjny. Polega on na założeniu do jamy bębenkowej specjalnego drenu poprzez niewielkie nacięcie błony bębenkowej. Utrzymuje się on w jamie od 6 do 12 miesięcy. Zabieg pozwala na regenerację ucha i zabezpiecza przed nawrotem problemu.
Należy pamiętać, że decyzję o usunięciu migdałka gardłowego czy podniebiennego lub ich podcięciu zawsze podejmuje laryngolog!