
Kinesiotaping skuteczną metodą na walkę z bólem u kobiet ciężarnych?
Kinesiotaping czy wesprze i wyzbędzie nas z bólów kręgosłupa i okolic, które pojawiają się u wielu kobiet w ciąży. Są one spowodowane zmianami biomechanicznymi, takimi jak na przykład zmiana środka ciężkości, który przemieszcza się do przodu, w efekcie prowadząc do zaburzeń statyki i dynamiki organizmu. Powodem mogą być również różnego rodzaju następstwa nabytych i nieleczonych przed ciążą dysfunkcji kręgosłupa.
Jak skutecznie walczyć z bólem w ciąży?
W okresie ciąży stosowanie większości środków przeciwbólowych nie jest wskazane, dlatego dolegliwości bólowe stają się szczególnie uciążliwe. Ćwiczenia rehabilitacyjne są zwykle pomocne, jednak zależy to od nasilenia bólu oraz jego przyczyn. Kiedy wszelkie metody uśmierzenia nie przynoszą pożądanego skutku, pomóc może plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping.
– Metoda, którą stworzył doktor Kenzo Kase, jest terapią polegającą na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami, wykonanymi z bawełny i kleju akrylowego. Grubością i ciężarem przypominają skórę – podobnie jak ona są sprężyste i rozciągliwe, dzięki czemu gwarantują swobodę ruchów. Nie są nasączone żadnym lekiem, dlatego są w pełni bezpieczne dla mamy i rozwijającego się płodu w każdym trymestrze ciąży. Przepuszczają powietrze, są hipoalergiczne oraz wodoodporne, co pozwala na swobodną kąpiel. Po założeniu plastrów możemy nosić je do kilku dni. Najważniejszą zaletą tej terapii jest jej bezbolesność i bezpośrednie oddziaływanie na skórę, dlatego zmniejsza także ryzyko powstawania rozstępów. Pośrednio oddziałują również na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Świetnie się sprawdzają jako element wspomagający proces rehabilitacji, a ich obecność nie przeszkadza przy wykonywaniu badania USG przez lekarza – mówi Wioletta Bojanowska, certyfikowany fizjoterapeuta uroginekologiczny z Centrum Medycznego CMP.
Przy jakich dolegliwościach pomocny jest kinesiotaping?
Kinesiotaping sprawdzi się w niemal każdego rodzaju dysfunkcji, powodującej ból u kobiety ciężarnej, ze względu na bezinwazyjność tej metody. Do najczęstszych dolegliwości, które występują w ciąży należą bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego czy drętwienie rąk. Spowodowane są one wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych czy zaokrągleniem pleców, wynikającym na przykład z ciężaru rosnących piersi bądź obrzęków związanych z zaleganiem krwi w naczyniach. Ból może być także efektem przeciążenia stawów ze względu na zwiększenie wagi i zmianę sposobu chodu. Poprzez odpowiednią aplikację taśmy możemy odciążyć, ustabilizować i uwolnić bólowo zmienioną tkankę podskórną oraz mięśnie. Dobrą opcją jest oklejanie plastrami również mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych. Odpowiadają one za prawidłową postawę, co jest z kolei ważne przy łagodzeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego. Nieprzyjemne dolegliwości bólowe, których niwelowanie wspiera kinesiotaping, mogą pojawić się także w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych bądź spojenia łonowego, co związane jest z ich zablokowaniem lub rozchodzeniem się – tłumaczy ekspert.
A po porodzie…
Kinesiotaping doskonale sprawdzi się również już po porodzie. Plastry przyspieszą proces regeneracji tkanek, poprawią krążenie w tym obszarze oraz wspomogą rehabilitację blizny po cesarskim cięciu. Ponadto kinesiotaping będzie pomocny przy rozejściu mięśni prostych brzucha czy obkurczaniu się macicy. Odpowiednio naklejony plaster na piersi może również wspomóc przy nawale pokarmu. Metoda ta jest coraz bardziej popularna i coraz częściej stosowana przy leczeniu bólu u kobiet w ciąży przez rehabilitantów i fizjoterapeutów. Jest bezpieczna dla przyszłych mam oraz ich dzieci dzięki bezinwazyjności.