Krawat kojarzony jest głównie z modą męską, założenie go do odpowiednio dobranego garnituru pozwala zbudować profesjonalny, elegancki wizerunek. Dodatek zyskuje na popularności również wśród kobiet, tworzących niebanalne stylizacje. Niewiele z nas jednak wie, że historia tego akcesorium prawdopodobnie sięga czasów antycznych. Pierwsze wzmianki o chustach na męskich szyjach pochodzą z czasów pierwszego władcy Cesarstwa Chińskiego (III wiek p.n.e) oraz ze starożytnego Rzymu (II wiek n.e). Jednak to dzięki chorwackim żołnierzom z XVII wieku krawaty zdobyły największą popularność.
Krawat i jego chorwackie korzenie
Według niektórych źródeł chorwaccy wojskowi, walczący podczas wojny trzydziestoletniej u boku Ludwika XIII. Monarcha nazwał tę formację „Royal Cravattes”. Nosili oni na szyjach wiązane pod brodą chusty lub szarfy. Jakość materiału oraz sposób wykonania akcesoriów wynikały z poziomu zamożności i stopnia wojskowego żołnierza. Te dodatki spodobały się Francuzom, którzy zaadaptowali je do męskiej mody. Niedługo później rozpowszechniły się w Anglii i całej Europie.
Ostateczny kształt krawata
Współcześnie znaną formę krawata ukształtowano w XX wieku. Wówczas jeden z nowojorskich krawców, Jesse Langsdorf, wymyślił i opatentował w 1926 roku metodę, dzięki której tkanina nie gniotła się oraz była bardziej elastyczna. Polegało to na ułożeniu materiału ukośnie. Dwudziestowieczne krawaty, ze względu na panującą modę, miały inne wymiary niż dzisiejsze egzemplarze. Ich długość zmieniała się wraz ze sposobem noszenia spodni, jednak technika wykonania wciąż pozostała taka sama.
Zwis męski ozdobny
W latach 50. XX wieku noszenie krawata na polskich ulicach kojarzono z subkulturą bikiniarzy. Ich stylizacje wyróżniały się szerokimi marynarkami, butami na grubej podeszwie oraz kolorowych skarpetkach i krawatach, na których często widniały wizerunki nagich kobiet. Władze PRL zwalczały ten ruch, ponieważ łączono go z zamiłowaniem do zachodniej, amerykańskiej kultury. Zmianę przyniosła druga połowa lat 70. Wtedy krawat stał się narzędziem propagandowym. Prowadzono kampanię, której celem było spolszczanie obco brzmiących nazw, przez co dodatek ten nazwano „zwisem męskim ozdobnym”. Określenie nie przyjęło się na długo. Dziś pojawia się głównie w zabawnych historiach z tamtego okresu.
Dzień krawata
Ten element garderoby doczekał się nawet własnych świąt. Jednym z nich jest Światowy Dzień Krawata, obchodzony 18 października. Tego dnia w 2003 roku w chorwackim mieście Pula powstał największy na świecie krawat, którym obwiązano amfiteatr. Osiągnięcie wpisano do Księgi Rekordów Guinessa. Od tego czasu, co roku w większych miastach Chorwacji organizowane są uroczyste pokazy.
W Polsce natomiast funkcjonuje inne, nieformalne święto związane z krawatem. 2 czerwca w wielu firmach urządza się Dzień bez Krawata. Jak sama nazwa wskazuje, tego dnia pracownicy mogą zrezygnować z tego elementu garderoby i ubrać się mniej formalnie.
Justyna Grochowska