Kto ma większą nadwagę – kobiety czy mężczyźni?

Kto ma większą nadwagę kobiety czy mężczyźni

Już 24 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce, co stanowi 51% populacji całego kraju(2)! Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o prewencji i metodach leczenia. Bo z otyłością można walczyć i co więcej, wygrać!

61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce ma problem z dodatkowymi kilogramami.

Już 24 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce, co stanowi 51% populacji całego kraju(2)! Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o prewencji i metodach leczenia. Bo z otyłością można walczyć i co więcej, wygrać!

„Ciężkie” statystyki

Problem z nadmierną liczbą kilogramów dotyka już co drugiego dorosłego Polaka, a coraz częściej zaczyna również dotyczyć dzieci i młodzieży. Najnowszy raport WHO(3). prezentujący wyniki analizy stanu odżywiania, aktywności fizycznej i otyłości w 53 państwach członkowskich UE pokazuje, że w Polsce, wśród 11-latków aż 36% chłopców i 23% dziewczynek cierpi na nadwagę lub otyłość. Sytuuje to Polskę, niestety, w grupie krajów, w których częstotliwość występowania takich zaburzeń odżywiania jest najwyższa. Nie bez powodu zatem, otyłość nazywana jest dzisiaj „epidemią XXI wieku”. To problem, który może dotyczyć wszystkich, bez względu na wiek i płeć.

Inny świat otyłych

O tym, że nadwaga i otyłość są zagrożeniem dla naszego stanu zdrowia wiedzą już dzisiaj wszyscy. Często jednak osobom, których ten problem nie dotyczy, ciężko wyobrazić sobie i zrozumieć „codzienny świat” osób otyłych. – By wczuć się w taką codzienność przypomnijmy sobie nasze ostatnie wakacje, kiedy zmuszeni byliśmy dźwigać ciężki 20-kilogramowy plecak turystyczny czy walizkę. Wyobraźmy sobie teraz, że osoba z np. 60-kilogramową nadwagą nosi codziennie trzy takie bagaże, w dodatku bez odpoczynku i możliwości pozbycia się go po dotarciu na miejsce – tłumaczy Konrad Gaca, trener i specjalista do spraw żywienia.

Poza koniecznością codziennego „noszenia” ze sobą swojej otyłości, osoby z dodatkowymi kilogramami zmagają się jeszcze z szeregiem innych trudności. Problemy ze znalezieniem odpowiedniej odzieży, butów, karcące spojrzenia przechodniów – czy konieczność kupowania podwójnych miejsc w środkach transportu, tak jak zdarza się to np. w Stanach Zjednoczonych. Tego typu problemów jest w „ich świecie” znacznie więcej.Co zrobić z nadprogramowym bagażem kilogramów?

Schudnąć! Oczywiście łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Osoby z nadwagą decydujące się na zrzucenia zbędnych kilogramów często robią to nieumiejętnie. Chcąc poprawić swój stan zdrowia i wygląd nie podchodzą do procesu odchudzania kompleksowo, lecz stosują niebezpieczne dla zdrowia restrykcyjne diety. Sieją one spustoszenie w organizmie prowadząc do efektu jo-jo.
W rezultacie zamiast mniej, kilogramów jest jeszcze więcej. Powoduje to frustrację i spadek motywacji. Co robić w takiej sytuacji? – By schudnąć, nie wystarczy przerzucić tony węgla. W odchudzaniu nie działają jednorazowe zrywy. Niezbędne jest podejście systemowe – mówi Konrad Gaca. Sukces, czyli pożądany spadek wagi, osiągnąć można jedynie poprzez pracę w trzech obszarach jednocześnie: trwałej zmiany swojego sposobu żywienia, włączenie ćwiczeń fizycznych w swój tygodniowy plan zajęć oraz odpowiedniej motywacji – dodaje ekspert.

Dlaczego warto?

Proces odchudzania prowadzi przede wszystkim do poprawy stanu naszego zdrowia. Często znikają powiązane z otyłością i nadwagą choroby – cukrzyca typu II, nadciśnienie czy zwyrodnienie kręgosłupa. Tracące wagę osoby odzyskują formę psychiczną i fizyczną. Wypracowując piękną sylwetkę, zaczynają lubić różne formy aktywności. W ich życiu zachodzi rewolucja – wypracowują lepsze relacje w związkach, budują poczucie własnej wartości lub zaczynają nowy etap kariery zawodowej. Osiągają to wszystko dzięki systemowemu podejściu i własnej determinacji. Światowy Dzień Walki z Otyłością może być przełomowym dniem dla wszystkich osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami. Ich problem sam się nie rozwiąże. Kiedyś trzeba zacząć nad nim pracować. Czemu nie dziś?!

1http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_122_14.PDF
2 jw
3http://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2014/new-who-analysis-shows-alarming-rates-of-overweight-children