Wystawa LUSTRA w Centrum Nauki Kopernik

Zwierciadła towarzyszą nam przez całe życie. Pozwalają poznać samego siebie – zobaczyć swoją twarz, odkryć własne „ja” i jego niepowtarzalność.

lustra wystawa centrum kopernik2

Zaglądając w lustro, zaglądamy także w głąb praw rządzących wszechświatem, u podstaw których leży symetria. Dzięki LUSTROM – najnowszej wystawie czasowej, można spojrzeć na siebie z zupełnie nowej perspektywy.

Rzeczy niesymetryczne nas denerwują. Zupełnie nieświadomie poszukujemy symetrii w swoim otoczeniu i nas samych. Symetryczne twarze wydają się bardziej atrakcyjne, wygodniej nam nieść ciężkie zakupy w dwóch siatkach i obu rękach, niż w jednej. Symetrię odnajdujemy w budowie figur geometrycznych, równaniach i prawach fizycznych. W wystawie LUSTRA dostrzeżemy ją we wszystkich eksponatach, a samodzielne eksperymentowanie pomoże zrozumieć zasady matematyki i zachęci do abstrakcyjnego myślenia.

lustra wystawa centrum kopernik3
Sprawdzimy, w jaki sposób powstają lustrzane obrazy i jak widzi je oko. Przyjrzymy się sobie tak dokładnie, jak nigdy dotąd. Obejrzymy swoje odbicia w kalejdoskopie i zwierciadlanym labiryncie. Skradniemy twarz Elvisowi Presleyowi, poznamy pismo lustrzane i znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy lustro zamienia lewą stronę z prawą. Zrobimy lustrzane selfie i pokażemy je innym.

Wystawa została wyprodukowana przez szwajcarską Technoramę, jedno z najważniejszych centrów nauki na świecie. Koncepcję interaktywnych eksponatów współtworzył Richard Gregory, brytyjski psycholog percepcji.

Zapraszamy od 15 października 2015 r. do 31 maja 2016 r.

Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki Kopernik