Łazienka w stylu retro – czym Cię zaskoczy?

Retro kojarzy się przede wszystkim z czernią i bielą. Dzieje się tak, ponieważ kolorowafotografia upowszechniła się dopiero w latach 70. XX wieku, dlatego w powszechnejwyobraźni przeszłość vintage (w odróżnieniu od tej „nowocześniejszej”) ma barwymonochromatyczne. Być może to właśnie dzięki oszczędności w kolorystyce wnętrza ztamtych lat hipnotyzują wyrafinowanym klimatem i subtelną elegancją.

Aranżacja: Tubądzin, kolekcja Monaco
Aranżacja: Tubądzin, kolekcja Monaco

Jesteś miłośnikiem stylu retro? Podpowiadamy, jak wprowadzić go do wnętrza łazienki, żeby uniknąć wrażenia przepychu i nie rezygnować z nowoczesnych rozwiązań. 

Zainspiruj się kolekcjami Tubądzina!

Na kliszy wychodzą lepsze zdjęcia niż z aparatów cyfrowych – to tylko jedna z powtarzanych opinii na temat produktów z przeszłości. To nostalgia za beztroskimi czasami dzieciństwa sprawia, że wszystko co dawne, wydaje się lepsze. Choć w wielu przypadkach taka ocena nie wytrzymałaby konfrontacji z rzeczywistością, istnieje jedna dziedzina, w której takie zdanie jest całkowicie uzasadnione: wzornictwo. Włoski pisarz Tiziano Terzani we wspomnieniach z dzieciństwa w pierwszych latach po II wojnie światowej pisał, że jego rodzina przy wyborze mebli kierowała się nie tylko ich użytecznością, lecz także wysoką estetyką. Taka sama zasada obowiązuje też przy aranżacji łazienek w stylu retro.

Zobacz, jak je zaprojektować za pomocą ceramiki od Tubądzina.

Vintage w czerni i bieli

Retro kojarzy się przede wszystkim z czernią i bielą. Dzieje się tak, ponieważ kolorowa fotografia upowszechniła się dopiero w latach 70. XX wieku, dlatego w powszechnej wyobraźni przeszłość vintage (w odróżnieniu od tej „nowocześniejszej”) ma barwy monochromatyczne. Być może to właśnie dzięki oszczędności w kolorystyce wnętrza z tamtych lat hipnotyzują wyrafinowanym klimatem i subtelną elegancją.

Jeżeli także urzekają Cię czarno-białe aranżacje, to bez problemu zamienisz własną łazienkę w klasyczne wnętrze retro, wspomagając się produktami z kolekcji Monaco. Najważniejszą powierzchnią w Twoim salonie kąpielowym będzie oczywiście podłoga, najbardziej rzucająca się w oczy część pomieszczenia. Wyłóż ją czarno-białą mozaiką z serii Rivage, której różne elementy pozwolą Ci na samodzielne skomponowanie geometrycznych wzorów, dawniej często spotykanych w eleganckich francuskich i włoskich posiadłościach. Ściany udekoruj ceramiką – pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i nie decyduj się tylko na biały kolor. Czerń na ścianach dodaje całemu wnętrzu mocnego charakteru. Umiejętnie skontrastuj więc jasne i ciemne płytki, a zamienisz swój salon kąpielowy w scenerię klasycznego filmu sprzed lat.

Nowoczesne retro z umiarem

Brak umiaru w stosowaniu dodatków i antycznych mebli może doprowadzić do „przeładowania” aranżacji, toteż unikaj tego błędu. Pamiętaj, że tworząc łazienkę w stylu retro, nie musisz wiernie odtwarzać wnętrz sprzed stu lat. Vintage XXI wieku jest bardzo nowoczesny. Łączy dawną elegancję i styl z awangardowymi rozwiązaniami. W osiągnięciu właśnie takiego efektu pomoże Ci kolekcja Parma. Sięgnij po jej marmurowe płytki w kolorze kości słoniowej, które położysz na podłodze oraz na ścianach. W połowie wysokości ściany odetnij je od powierzchni pokrytej farbą misternie rzeźbionymi listwami. Takie jasne, neutralne wnętrze pozwoli Ci nieco śmielej postąpić z aranżacją głównych instalacji. Zamiast stawiać wannę obok ściany i zabudowywać umywalkę, wysuń oba sanitariaty na środek pomieszczenia i udekoruj je drobną mozaiką z tej samej kolekcji. Dyskretna lampa z eleganckim abażurem dopełni stylizacji. Twoja łazienka będzie retro, ale zdecydowanie nie staromodna!

Więcej inspiracji dla łazienki w stylu retro znajdziesz na: http://www.tubadzin.pl.