Remanent związku podczas pandemii

Koronawirus zmienił bardzo wiele, również w naszej sferze prywatnej. Zamknięci w domach, pracując w trybie zdalnym, spędzamy więcej czasu z partnerem i żyjemy inaczej niż dotychczas. Czy to może mieć wpływ na relacje z drugą połówką?

Remanent związku podczas pandemii

Home office, kwarantanna czy dobrowolna izolacja – wszystko to sprawia, że w obecnych czasach wielu z nas opuszcza dom bardzo rzadko. Na początku pandemii, gdy rzeczywiście większość społeczeństwa stosowała się do obostrzeń i nie wychodziła na zewnątrz, pojawiały się głosy, że ten nowy tryb życia nie służy naszym relacjom, zwłaszcza jeśli chodzi o związki. Wcześniej nie byliśmy bowiem przygotowani na to, że zostaniemy zamknięci z partnerem na tak długi czas. Niektóre pary nie przetrwały tej próby, ale pojawiały się także głosy zakochanych, którzy w czasie izolacji bardzo się do siebie zbliżyli. Czy więc koronawirus ma negatywny wpływ na związek? A może stałe przebywanie w domu z drugą połówką pozwala zrozumieć, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

Ciągle razem – można zwariować?

Jeszcze nieco ponad rok temu cieszyliśmy się nieskrępowaną niczym wolnością. Mogliśmy wyjść z domu kiedy i gdzie chcieliśmy. Spotykaliśmy się z przyjaciółmi i chodziliśmy do pracy. Teraz jednak wiele osób pracuje zdalnie i ogranicza pozadomowe rozrywki. Żyjemy w stałym towarzystwie pozostałych domowników i choć do tej pory uwielbialiśmy spędzać z nimi czas, to w tym momencie ich obecność może nas lekko przytłaczać. Nie jest to nic dziwnego. Takie poczucie wiąże się najczęściej ze świadomością ograniczenia. Gdy mieliśmy poczucie nieograniczonej swobody, nie przeszkadzało nam spędzanie całych dni w towarzystwie drugiej połówki. Obecnie jednak ludzka natura buntuje się wobec tego, co zakazane (albo przynajmniej niezalecane), a rykoszetem obrywają nasi bliscy.
W sytuacji globalnej pandemii naturalnym jest, że przepełniają nas negatywne emocje. Media wciąż donoszą o kolejnych mutacjach wirusa i statystykami na temat zakażeń. Boimy się o naszych bliskich, obawiamy się utraty pracy lub po prostu irytują nas coraz to nowsze obostrzenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że denerwujemy się, a tę złą energię przelewamy często właśnie na partnera. Dlaczego? Bo jest ”pod ręką”. Poza tym drażni nas rutyna, w jaką wraz z nim wpadliśmy. Czasem naturalnym sposobem na jej przełamanie jest wywoływanie kłótni. Robimy to tak po prostu, żeby coś się działo. Niestety w przypadku domowej izolacji żadna ze stron nie ma możliwości, by wyjść i odreagować, a cała negatywna atmosfera wciąż unosi się w powietrzu.

Jak dobrze znasz swojego partnera?

Zamknięci z drugą połówką nagle zaczynamy dostrzegać w niej to, co wcześniej być może nam umykało. Niestety częściej są to wady niż zalety. Uświadamiamy sobie, jak szybko się denerwuje. Home office uwypukla jej lenistwo. Czasem irytuje nas to, że do tej pory partner starał się wyglądać dobrze, ale od kiedy tkwi w izolacji, nie widzi sensu w tym, by wyskoczyć z dresów lub użyć perfum. Choć myśleliśmy, że znamy drugą stronę na wylot, pandemia stawia ją nagle w zupełnie innym, często mało korzystnym świetle.
By uniknąć podobnych nieprzyjemności, powinniśmy chociaż próbować zachować pozory dotychczasowego życia. Przede wszystkim wspólne zamknięcie w domu nie oznacza, że musicie spędzać razem każdą minutę. Wiele par nawet podczas pracy zdalnej siedzi w jednym pokoju zamiast oddzielić przestrzenie. Tymczasem dystans jest potrzebny każdemu, jeśli nie chcemy zwyczajnie zwariować.
Domowa izolacja nie oznacza również, że mamy przestać się starać w związku. Nadal możemy zamówić dobre jedzenie na romantyczną kolację bądź samemu coś przyrządzić. Poza tym nie zapominajmy, by czasem ubrać się ładnie ot tak, po prostu, dla partnera. Co z tego, że nigdzie nie wychodzimy? Jeśli dzień w dzień oglądamy drugą połówkę w wyciągniętych dresach i z fryzurą w nieładzie, pociąg wobec niej powoli zanika.

Miłość podczas pandemii

Są jednak i takie pary, których związek podczas domowej izolacji wszedł na zupełnie inny poziom. Dzieje się tak głównie w przypadku tych, którzy na co dzień pracują w branżach pochłaniających sporo czasu i wymagających licznych podróży. Te osoby podczas pandemii docenili możliwość spędzenia większej ilości czasu z ukochanymi, mogąc nieco ”podreperować” relacje z nimi.
Być może właśnie tak należy patrzeć na ten trudny okres: postrzegać go jako szansę. W końcu macie czas, by pokierować waszym związkiem tak jak chcecie. Znajdźcie rozsądne granice – nie próbujcie unikać się w obawie przed nieuchronną kłótnia, ale też nie musicie spędzać ze sobą każdej minuty, bo ”partner się obrazi”. Jesteście ludźmi i oboje potrzebujecie przestrzeni. Nawet w jednym domu da się ją znaleźć.
Choć czas izolacji sprzyja rozmyślaniom, wystrzegajmy się nadmiernego analizowania. Zamiast tego starajmy przyzwyczaić się do sytuacji – w końcu nie jest już ona taka nowa i niepowiedziane, ile jeszcze potrwa. Jeśli będziemy odkładać miłość na czas ”po pandemii”, możemy się srogo zdziwić, bo nie wiadomo, ile tej miłości wtedy jeszcze w naszym związku zostanie.

Eliza Pomianowska