Mopy i myjki do sprzątania w domu, jak używać?

Sprzątanie w domu może być męczące i czasochłonne. Sprawdź, jak ułatwić sobie domowe obowiązki przy użyciu ciśnieniowych mopów i myjek parowych.

Mopy i myjki do sprzątania w domu, jak używać?

Cotygodniowe porządki w domu czy świąteczne gruntowne sprzątanie — tradycyjnie zajmuje to dużo czasu i tyle samo wysiłku. A co jeśli powiemy Ci, że wcale nie musi tak być? Mopy i myjki do sprzątania w domu wyręczą Cię z domowych obowiązków i zadbają nie tylko o porządek, ale i o zdrowie domowników. Sprawdź, jak ich używać i przekonaj się, że sprzątanie może być czystą przyjemnością.

Mopy i myjki — sprzątanie domu bez chemii

Sprzątanie może być szybkie, łatwe i ekologiczne. Wykorzystując do tego nowoczesne urządzenia, takie jak np. ciśnieniowe mopy i myjki parowe dbasz o czystość, środowisko i swoje zdrowie, ograniczając zużycie chemicznych detergentów. Nie musisz używać żrących środków czyszczących, po których długo unosi się chemiczna woń. Teraz wystarczy tylko wlać wodę do bojlera, podgrzać ją do odpowiedniej temperatury i wykorzystać wydostającą się pod ciśnieniem parę do usunięcia zabrudzeń. Koniec z szorowaniem i wydawaniem pieniędzy na (nie zawsze skuteczne) detergenty.

Do czego używać mopów i myjek parowych?

Ze względu na wielofunkcyjność urządzeń parowych do czyszczenia, ta lista może być bardzo długa. Ograniczmy się jednak do podstawowych funkcji mopów i myjek parowych. Te urządzenia mogą być używane m.in. do:

  • mycia podłóg z płytek, marmuru, granitu lub polerowanego betonu,
  • mycia podłóg uszczelnionych – parkietów z drewna oraz podłóg z paneli (w tym przypadku warto rozważnie wybrać model myjki, który emituje suchą, a nie mokrą parę),
  • dezynfekcji zanieczyszczonych powierzchni, np. muszli klozetowej i jej okolic, miejsca, w którym stoi kuweta kota, poręczy lub metalowego wieszaka, na którym zawieszasz klucze do domu (mopy i myjki parowe usuwają 99,99% bakterii),
  • czyszczenia zabrudzonych, trudno dostępnych miejsc — fug, kątów szafek, uszczelek czy małych, plastikowych zabawek, np. klocków,
  • porządków w kuchni i łazience — mop parowy sprawdzi się do umycia podłogi, natomiast myjka czyszcząca będzie niezastąpioną pomocą np. przy usuwaniu osadu z mydła na szybie kabiny prysznicowej, ale też czyszczeniu piekarnika i blatów,
  • mycia szyb i ram okien oraz żaluzji,
  • usuwania zaschniętego brudu i trudnego do usunięcia tłuszczu.
Zastosowanie wielofunkcyjnego mopa M4 Euroflex 1000px

Jak myć podłogi mopem parowym?

Oczywiście dużo zależy od tego, jaki model mopa lub myjki parowej wybierzesz.
Jeśli chcesz, aby Twoje powierzchnie były bezpieczne, a sprzątanie było ultra szybkie i przyjemne — wybieraj myjki, które generują suchą parę. Przykładem może być asortyment włoskiej marki Euroflex, której technologia Ultra Dry Steam™ wykorzystuje opatentowany przez producenta wysokiej jakości bojler ze stali nierdzewnej wytwarzający parę o temperaturze do 135° C i ciśnieniu do 3 Barów. Ponadto, zastosowano również system rozprowadzania pary ze zintegrowaną płytą grzewczą, która zapobiega skraplaniu się pary i nadmiernej wilgoci, pozostawiając podłogi bez smug i suche w ciągu kilku sekund.

Na korzyść tego typu urządzeń wpływa przede wszystkim:

  • do 90% mniejsze zużycie wody w porównaniu z tradycyjnymi mopami,
  • brak konieczności używania detergentów — mopy i myjki parowe to produkty przyjazne dla rodziny i zwierząt domowych,
  • podłogi schną bardzo szybko, w zasadzie od razu są suche,
  • przednie dysze parowe o dużej mocy uruchamiane na żądanie usuwają uporczywe plamy,
  • mopy parowe nie pozostawiają smug,
  • dezynfekcja powierzchni.

Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy uzupełnić zbiornik wodą, podłączyć kabel mopa do prądu i włączyć grzanie. Wysoka temperatura i ciśnienie pary zmiękcza brud, a ściereczki z mikrofibry usuwają jego pozostałości z czyszczonej powierzchni. Co ważne, mopy marki Euroflex mogą skutecznie czyścić w poziomie i w pionie. Są przy tym bardzo zwrotne i łatwe w obsłudze.

Zastosowanie myjek parowych, o których mało kto wie

Wiesz już jak wykorzystać mopy i myjki parowe do standardowych porządków w domu. Pora pójść o krok dalej i jeszcze bardziej wykorzystać ich funkcjonalność. Co powiesz na dezynfekcję i odświeżenie materaca? Spędzasz na nim dużo czasu, a to właśnie tam gromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Potraktuj je gorącą parą i… odetchnij z ulgą. Drugim nietypowym zastosowaniem czyszczących urządzeń parowych jest usuwanie naklejek i pozostałości ich kleju z szyb i innych twardych powierzchni.

Czy mopy i myjki do sprzątania w domu naprawdę się sprawdzają?

Choć fani sprzątania przy użyciu tradycyjnych metod może niechętnie się z tym zgodzą, trzeba to przyznać. Ciśnieniowe mopy i myjki parowe to urządzenia, które skutecznie czyszczą i dezynfekują powierzchnie, pozostawiając je suche i bez smug. Gorąca para pod ciśnieniem rozpuszcza zaschnięty brud, przy okazji działając odkażająco. Sprzątanie myjkami parowymi jest łatwe, szybkie i ekologiczne. Dzięki opcji wymiany końcówek czyszczących za pomocą jednego kliknięcia można doczyścić praktycznie każdy zakamarek domu. Niezależnie od tego, czy czeka Cię gruntowne sprzątanie, czy chcesz szybko przetrzeć podłogę w korytarzu, zanim błoto rozniesie się po całym mieszkaniu — mop parowy upora się z tym w mgnieniu oka.

Artykuł partnera