Na pomoc bocianowi

Człowiek to zdumiewające dzieło. Ale jego stworzenie czasami wymaga cierpliwości. Z niepłodnością zmagano się już w starożytności. Wtedy naturę próbowano oszukać zaklęciami, ziołami, a nawet cudownymi kamieniami. Dziś możliwości jest znacznie więcej.

Niepłodność czyli niezdolność do zajścia w ciążę w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia bez jakichkolwiek zabezpieczeń dotyka 20% par w Polsce. Przyczyn niepłodności jest całe mnóstwo. Lekarze o niepłodności mówią że to choroba społeczną lub cywilizacyjna.Na liście przyczyn wysokie miejsce zajmuje modny, ale niezdrowy styl życia „na wysokich obrotach”. Nie dosypiamy, szybko jemy, nie potrafimy się relaksować i jedynym sportem który lubimy uprawiać jest skok po kanałach telewizyjnych. Organizm tego nie wytrzymuje, dlatego warto zmienić kilka swoich nawyków, aby wreszcie doczekać się upragnionego potomka.

Powiedz co czujesz

Na początek zwolnijcie. Oboje. Koniecznie zapomnijcie o słowach: „musimy” „powinniśmy”, „trzeba”, czy „nie możemy”. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, miłość, zrozumienie i wzajemne wsparcie. Brak upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym u kobiet wywołuje głęboki smutek. Dla niego jej emocje to potwierdzenie tego, że nie sprawdza się w roli partnera. Nie warto wzajemnie się oskarżać. Szczera rozmowa oczyszcza relację, emocje i atmosferę w związku. Przyczynę porażek trzeba sprawdzić u specjalisty. Niepłodność w większości przypadków powodowana jest przyczynami biologicznymi, wtedy upragniony skutek może przynieść leczenie środkami medycznymi. Gdy lekarz stwierdzi, że rzeczywiście u któregoś z partnerów występują zaburzenia, ważne jest wzajemne zrozumienie. Stres to samonakręcająca się spirala, prowadząca na coraz wyższe poziomy lęku, stresu i obciążenia. Supstoszenie sieje nie tylko w psychice. Stres u kobiet podnosi na przykład stężenie prolaktyny, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przez to dochodzi m.in: do zaburzeń fazy lutealnej, czyli czasu gdy śluzówka macicy przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Ponadto może prowadzić do cykli bezowulacyjnych. Mężczyzn także dotykają problemy spowodowane stresem. Pod jego wpływem zmniejsza się u nich stężenie testosteronu. To natomiast powoduje upośledzenie przebiegu powstawania i dojrzewania plemników. Skuteczne radzenie sobie ze stresem i wsparcie ze strony partnera mogą znacznie zwiększyć szansę na ciążę.