Najbogatsi ludzie świata. Kto znalazł się na liście Forbesa?

W 2022 lista miliarderów jest o 87 pozycji krótsza, niż przed rokiem. Najwięcej nieobecnych pochodzi, przewidywalnie, z Rosji i Chin. Swoimi pierwszymi miliarderami mogą się za to pochwalić Bułgaria, Estonia, Barbados i Urugwaj.

Najbogatsi ludzie świata
Najbogatsi ludzie świata. Kto znalazł się na liście Forbesa? Foto Instagram @badgalriri @jeffbezos @elonrmuskk @dominikakulczyk @yeezymafia

Pierwszy rok pandemii udowodnił, że nawet światowy kryzys dobrze wpływa na najbogatszych. Liczba miliarderów wzrosła wtedy z około 2 tysięcy do ponad 2700. 2021 i początek 2022 okazały się mniej owocne. Natomiast na opublikowanej właśnie liście Forbesa znalazło się „tylko” 2668 miliarderów. Stare nazwiska zostały też częściowo zastąpione przez nowych bogaczy. Ranking zawiera aż 236 debiutantów. Kim są najbogatsi ludzie świata?

Najbogatsi ludzie świata

Po raz pierwszy najbogatszym człowiekiem na świecie został Elon Musk. Fortunę właściciela Tesli i SpaceX wycenia się na 219 miliarów dolarów. To aż 48 miliardów więcej, niż poprzedni król listy, Jeff Bezos. Założyciel Amazona spadł na 2. miejsce z majątkiem około 171 miliardów dolarów. Podium zamyka Bernard Arnault. Warty 158 miliardów Francuz jest prezesem LVMH. Do tego koncernu towarów luksusowych należą takie marki, jak Louis Vuitton, Givenchy, Marc Jacobs, Dior, Fenty, Guerlain, Jimmy Choo, Benefit Cosmetics czy Sephora.

Top 10:

1. Elon Musk – 219 miliardów (Tesla, SpaceX)
2. Jeff Bezos – 171 miliardy (Amazon)
3. Bernard Arnault – 158 miliardów (LVMH)
4. Bill Gates – 129 miliardów (Microsoft)
5. Warren Buffet – 118 miliardów (Berkshire Hathaway)
7. Sergey Brin – 107 miliardów (Google)
8. Larry Ellison – 106 miliardów (Oracle Corporation)
9. Steve Ballmer – 91,4 miliarda (Microsoft)
10. Mukesh Ambani – 90,7 miliarda (Reliance Industries Limited)

Zobacz także: Kim jest najbogatsza kobieta na świecie? Sekrety ogromnej fortuny

Nowi miliarderzy

Wśród nowicjuszy pojawiło się sporo znanych nazwisk. Na liście po raz pierwszy zagościła np. najbogatsza kobieta świata muzyki, Rihanna. Barbadoska piosenkarka większość swojej wynoszącej 1,7 miliarda fortuny zawdzięcza popularnej marce kosmetyków Fenty Beauty. Wokalistka ma powody do dumy, ponieważ jest pierwszym miliarderem ze swojego państwa. Także ceniony reżyser, Peter Jackson, zadebiutował w tym roku jako miliarder. Twórca serii filmów „Władca pierścieni” wyceniany jest na 1,5 miliardów dolarów.

Najbogatsi Polacy

Na liście znalazło się 7 Polaków. Najwyżej uplasował się Michał Sołowow. Przemysłowiec zajął 411. miejsce, dzięki majątkowi szacowanemu na 6,2 miliardy dolarów, czyli ponad 26 miliardów złotych. Nieco niżej, z 4 miliardami dolarów (około 17 miliardów złotych) znalazł się Jerzy Starak, goniony przez Tomasza Biernackiego. Jedyna kobieta wśród reprezentantów naszego kraju, Dominika Kulczyk, zajęła 1645. miejsce.

Najbogatsi Polacy:

411. Michał Sołowow – 6,4 miliarda dolarów (27,3 miliarda złotych)
728. Jerzy Starak – 4 miliardy dolarów (17,06 miliarda złotych)
913. Tomasz Biernacki – 3,3 miliardy dolarów (14,07 miliarda złotych)
1053. Zygmunt Solorz-Żak – 2,9 miliarda dolarów (12,4 miliarda złotych)
1645. Dominika Kulczyk – 1,8 miliarda dolarów (7,7 miliarda złotych)
2076. Sebastian Kulczyk – 1,4 miliarda dolarów (6 miliardów złotych)
2324. Zbigniew Juroszek – 1,2 miliarda dolarów (5,12 miliarda złotych)

Wielcy nieobecni

Niektórzy w ciągu ostatniego roku stracili swój status miliardera. Największe spadki spowodowały wojna w Ukrainie i nowe regulacje dotyczące sektora technologii w Chinach. Dlatego to właśnie z Rosji i Chin pochodzi najwięcej byłych miliarderów. Aż 153 osoby z Chin (w tym 4 z Hong Kongu) nie pojawiły się w tym roku w zestawieniu. Natomiast Rosjan brakowało 35. Aż 33 bogaczy z USA również straciło miano „miliarderów”. Straty odczuli przede wszystkim technologiczni giganci oraz modowi potentaci.

Straty rosyjskich oligarchów

Najbogatsi Rosjanie musieli liczyć się ze skutkami konfliktu w Ukrainie. 35 byłych rosyjskich miliarderów w ogóle nie znalazło się na liście najbogatszych ludzi świata. Z kolei patrząc na ogół Rosjan, którym udało się znaleźć w gronie miliarderów, średnio stracili oni około 27% swoich fortun. Ponad połowę majątku stracił Roman Abramowicz – w 2021 wyceniano go na 14,5 miliarda dolarów, w tym roku już tylko na 6,9 miliarda. Najmocniej uderzeni zostali Aleksiej Mordaszow, który pożegnał 15,9 miliarda dolarów, Wagit Alekpierow, z którego kont zniknęło 14,4 miliarda dolarów, oraz Sulejman Kierimow, uboższy o ponad dwie trzecie zeszłorocznego bogactwa, czyli 11,4 miliardy dolarów.

Anna Miłachowska