Kim jest najbogatsza kobieta na świecie? Sekrety ogromnej fortuny

Nie spotyka się z celebrytkami jak Elon Musk, nie lata w kosmos jak Jeff Bezos, nie jest pożywką dla teorii spiskowych jak Bill Gates. Możliwe, że nawet o niej nie słyszałaś. Na pewno jednak znasz jej produkty.

najbogatsza kobieta na świecie
Kim jest najbogatsza kobieta na świecie? Sekrety ogromnej fortuny. foto Instagram @francoise.bettencourt

Według magazynu „Forbes”, na Ziemi jest 2755 osób, których majątek przekracza miliard dolarów amerykańskich. Z tego tylko 328, niecałe 12%, stanowią kobiety. Wśród tej elitarnej grupy prym wiedzie Françoise Bettencourt Meyers, czyli najbogatsza kobieta na świecie. Jej majątek, szacowany na 78,4 miliarda dolarów[1], czyli około 340 miliardów złotych. Daje jej to „zaledwie” 12. miejsce na liście bogaczy, ale wyprzedza na niej między innymi właściciela Meta, Marka Zuckerberga. Skąd pochodzi jej fortuna?

Najbogatsza kobieta na świecie

Chociaż nie każdy rozpozna nazwisko Françoise Bettencourt Meyers, to mało kto nie słyszał o ogromnym koncernie kosmetycznym, któremu zawdzięcza swoje bogactwo. Mowa oczywiście o L’Oréal. Nazwa ta kojarzy się przede wszystkim z marką kosmetyków do makijażu i pielęgnacji, ale biznes ten jest jedynie jedną z odnóg masywnej grupy L’Oréal, pod którą znajduje się rzesza innych popularnych firm. Poza L’Oréal Paris, do koncernu należą między innymi Garnier, Maybelline New York, Shu Uemura, Lancome, Kiehl’s, Yves Saint Laurent, NYX Cosmetics, Vichy, La Roche-Posay, CeraVe… można by jeszcze długo wymieniać. Bettencourt Meyers zasiada w radzie dyrektorów kosmetycznego giganta, a poza tym razem z rodziną jest spadkobierczynią 33% udziałów w koncernie.

Zobacz także: Najpopularniejsze szminki w Polsce

Droga do fortuny

L’Oréal został założony przez dziadka Bettencourt Meyers, Eugène Schuellera. Każdy, kto koloryzował kiedyś włosy, może mu podziękować – ten młody francuski chemik był bowiem wynalazcą pierwszej bezpiecznej farby do włosów. Kiedy w 1907 udało mu się ją opracować, do lamusa przeszły stosowane w XIX wieku toksyczne sole metali czy inne kreatywne metody koloryzacji z przeszłości, jak stosowanie oślej krwi bądź wyciągu z dżdżownic. Odkrycie stanowiło podstawę do założenia firmy, która swoje pierwsze kroki stawiała, sprzedając miksturę Scheullera salonom fryzjerskim. Marka szybko się rozrosła. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Założyciel L’Oréala finansował francuską terrorystyczną grupę o faszystowskich i antysemickich poglądach, La Cagoule. Podczas II wojny światowej wspierała ona kolaborację z Hitlerem. Po upadku nazistowskich Niemiec i zakończeniu wojny niektórzy z jej członków zostali zatrudnieni w L’Oréalu, co nie spowolniło jednak rozrostu firmy.

Francuska dziedziczka

Po śmierci Schuellera firmę przejęła jego jedyna córka, Liliane. Od małego była zaangażowana w rodzinny biznes – pierwszy raz postawiła stopę w fabrykach już jako 15-latka. Zajmowała się między innymi mieszaniem kosmetyków czy naklejaniem etykiet na butelki szamponów. W 1950 roku, 28-letnia Liliane wyszła za mąż za francuskiego polityka, André Bettencourta. Podobnie jak ojciec, jej mąż również miał koneksje z faszystowskim La Cagoule. Pytany później o ten okres, określał go jako błąd młodości. Para doczekała się jednego dziecka, córki Françoise.

Françoise Bettencourt Meyers

Françoise Bettencourt przyszła na świat w 1953 roku. Interesowała ją teologia, dlatego zdecydowała się na wybranie ścieżki akademickiej, na której badała religie, szczególnie chrześcijaństwo. W swoich książkach skupiała się przede wszystkim na Biblii. Françoise przełamała też rodzinną historię antysemityzmu i poślubiła Jean-Pierre Meyersa, wnuka zamordowanego w Oświęcimiu rabina, dla którego przeszła na judaizm. Małżeństwo żyło w dostatku i względnym spokoju – aż do 2008 roku, kiedy Françoise Bettencourt Meyers złożyła do sądu pozew przeciwko przyjacielowi swojej matki.

Afera Bettencourtów

Fotograf Francois-Marie Banier przyjaźnił się z matką Françoise Bettencourt Meyers, Liliane, przez wiele lat. Jak jednak wynikało z donosu Françoise, nie była to wcale znajomość bezinteresowna. Mężczyznę oskarżono o manipulowanie właścicielką L’Oréala i wyłudzanie od niej drogich dóbr luksusowych, a nawet dzieł sztuki. Liliane Bettencourt została natomiast posądzona o nielegalne dotacje dla członków rządu związanych z ówczesnym prezydentem Francji, Nicolasem Sarkozym. Baniera skazano na 2,5 roku więzienia, a także na kaucję 158 milionów euro zadośćuczynienia dla Bettencourt. Ostatecznie fotografowi udało się odwołać od wyroku – co prawda podtrzymano orzeczenie o winie, ale Francuz uniknął więzienia i zawrotnie wysokiej kaucji. Z kolei Liliane została uznana za niezdolną psychicznie do zarządzania rodzinnym majątkiem. Od 2011 aż do jej śmierci w 2017 roku miliarderka znajdowała się pod opieką młodszych krewnych.

Grube pieniądze

Liliane Bettencourt zmarła jako najbogatsza kobieta świata. Po jej odejściu tytuł ten spadł na jedyną dziedziczkę rodzinnej fortuny, Françoise Bettencourt Meyers. Przez ostatnie lata bizneswoman królowała na liście najbogatszych kobiet, aczkolwiek w 2020 roku musiała ustąpić na chwilę miejsca Alice Walton, która swoje 60 miliardów dolarów zawdzięcza amerykańskiej sieci sklepów Walmart. Francuzka szybko jednak wróciła na szczyt dzięki sukcesom odnoszonym przez jej markę.

Anna Miłachowska

[1] Bloomberg Billionaires Index, stan na 10 marca 2022.