Nie warto w nie wierzyć – 4 popularne mity o psach

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś, że suchy nos psa to oznaka choroby lub że ciemne podniebienie charakteryzuje agresywne zwierzaki. Są to stwierdzenia, w które wiele osób ciągle wierzy. Warto jednak nauczyć się odróżniać fakty od mitów.

Nie warto w nie wierzyć – 4 popularne mity o psach. Foto PicsbyFran/Pixabay

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niejednokrotnie traktowany jak członek rodziny i wierny towarzysz. Dlatego też każdy odpowiedzialny właściciel pragnie, by pupil był zdrowy i prawidłowo się rozwijał. Warto szukać sprawdzonych porad nie tylko wtedy, gdy stajemy się właścicielami zwierzaka po raz pierwszy. Niestety zarówno w Internecie, jak i w codziennym życiu krąży wiele mitów na temat psów. Dlatego jeśli czytamy lub słyszymy jakąś informację po raz pierwszy, powinniśmy sprawdzić jej zgodność z prawdą, zanim zaczniemy w nią wierzyć.

4 popularne mity na temat psów

1. Mit: Suchy i ciepły nos to oznaka choroby.

Fakt: Prawdą jest, że z reguły nos psa jest zimny i wilgotny. Jednak wynika to z tego, że nadmiar łez spływa u zwierzaków kanalikami łzowymi i ląduje na czubku nosa, który pies liże, przez co rozprowadza łzy po całej jego powierzchni. W konsekwencji utrzymuje nos w stałej wilgotności. Oczywiście gdy pupil śpi bądź dużo kopie w ziemi, zdarza się, że ma suchy nos. Dlatego nie powinniśmy oceniać stanu jego zdrowia jedynie na podstawie tego symptomu.

Nie warto w nie wierzyć – 4 popularne mity o psach. Foto Nicooografie/Pixabay

2. Mit: Pies nie widzi w kolorach.

Fakt: Kiedyś panowało przekonanie, że psy widzą tylko czarno-biało. Najnowsze badania pokazują, że takie myślenie jest błędne. Oczywiście nie widzą one kolorów w ten sam sposób co ludzie. Na pewno dostrzegają barwy w mniejszym nasyceniu, jednak ich świat nie jest czarno-biały.

Nie warto w nie wierzyć – 4 popularne mity o psach. Foto pixel2013/Pixabay

3. Mit: Psia ślina pomaga wyleczyć ranę.

Fakt: Ślina psa w jakimś stopniu posiada właściwości antyseptyczne, ale poza nimi naukowcy odkryli w niej również obecność chorobotwórczych bakterii. Dlatego nie powinniśmy pozwalać, by zwierzak lizał nasze rany. Nie pomoże to w ich zagojeniu, a tylko pogorszy sprawę. Co do psich ran – również powinniśmy być czujni. To naturalne, że pies będzie próbował je wylizywać, jednak długotrwałe działanie mechaniczne języka spowoduje pogłębienie rany i stanie się ona trudniejsza do zagojenia.

Nie warto w nie wierzyć – 4 popularne mity o psach. Foto James Barker/Unsplash

4. Mit: Machanie ogonem zawsze oznacza radość.

Fakt: Gest machania ogonem naturalnie może wyrażać radość psa, jednak nie zawsze. W ten sposób komunikuje on też inne uczucia. By odkryć, co przez niego przemawia, musimy dokładnie przyjrzeć się całej jego posturze. Gdy zwierzak jest sztywny i macha tylko końcówką ogona, oznacza to, że jest zdenerwowany i powinniśmy uważać. Gdy macha nim zamaszyście i jest rozluźniony, niewątpliwie okazuje zadowolenie. Natomiast chowanie go pod siebie jest oznaką strachu.

Nie warto w nie wierzyć – 4 popularne mity o psach. Foto Tadeusz Lakota/Unsplash

Jest to tylko część z powszechnie znanych mitów o psach. Starajmy się za każdym razem sprawdzać nowo zasłyszane informacje o naszych pupilach. Dzięki temu zadbamy zarówno o ich, jak i o swoje zdrowie.

Katarzyna Grabowska