Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność jest to „niemożność uzyskania ciąży u seksualnie aktywnej pary niestosującej jakiejkolwiek antykoncepcji, przez okres co najmniej 1 roku pożycia” – proszę zwrócić uwagę, że już definicja jasno określa, że jest to choroba pary.
WHO nie rozgranicza skutków niepłodności, czyli braku ciąży ze względu na to, czy problem medyczny dotyczy kobiety, czy mężczyzny, rozgranicza jedynie przyczyny. Zaburzenie zostało uznane przez WHO za jednostkę chorobową, której przydzielono numer w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10): N.46 – w przypadku niepłodności męskiej oraz N.97- dla niepłodności kobiety (z rozszerzeniami przyczynowymi, N.97.0-97.9). Dane epidemiologiczne wskazują, że niepłodność jest powszechnym problemem w skali światowej, dotyczy bowiem 1/5 wszystkich par starających się o dziecko (60-80 mln w skali globalnej), a spodziewamy się tendencji wzrostowej zjawiska o 2 miliony kolejnych przypadków rocznie. Wg badań, w Polsce problem niepłodności jest stwierdzany u ok. 19% par, z czego 4% stanowią osoby niepłodne, a 15% osoby z ograniczoną płodnością, tzw. subfertylne.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność jest to „niemożność uzyskania ciąży u seksualnie aktywnej pary niestosującej jakiejkolwiek antykoncepcji, przez okres co najmniej 1 roku pożycia” – proszę zwrócić uwagę, że już definicja jasno określa, że jest to choroba pary. WHO nie rozgranicza skutków niepłodności, czyli braku ciąży ze względu na to, czy problem medyczny dotyczy kobiety, czy mężczyzny, rozgranicza jedynie przyczyny. Zaburzenie zostało uznane przez WHO za jednostkę chorobową, której przydzielono numer w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10): N.46 – w przypadku niepłodności męskiej oraz N.97- dla niepłodności kobiety (z rozszerzeniami przyczynowymi, N.97.0-97.9). Dane epidemiologiczne wskazują, że niepłodność jest powszechnym problemem w skali światowej, dotyczy bowiem 1/5 wszystkich par starających się o dziecko (60-80 mln w skali globalnej), a spodziewamy się tendencji wzrostowej zjawiska o 2 miliony kolejnych przypadków rocznie. Wg badań, w Polsce problem niepłodności jest stwierdzany u ok. 19% par, z czego 4% stanowią osoby niepłodne, a 15% osoby z ograniczoną płodnością, tzw. subfertylne.
Badania epidemiologiczne jasno pokazują, że bez względu na bezpośrednią przyczynę choroby (wyjaśnioną, czy też nie) efekt, czyli niemożność poczęcia dziecka dotyczy w 50% mężczyzny i w 50% kobiety.
Chociaż socjologicznie posiadanie dzieci jest częściej kojarzone z kobietą fakty są takie, że emocje związane z doświadczaniem choroby w takim samym stopniu dotyczą kobiet, jak i mężczyzn.