Nowości na scenie – kwietniowy repertuar Teatru Lalka

Chłód panujący za oknem nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W takie dni warto poszukać innego rodzaju spędzania wolnego czasu. Spróbujcie połączyć przyjemne z pożytecznym i dokształcić się również intelektualnie. Polecamy nowości teatralne.

 

Nowości na scenie – kwietniowy repertuar Teatru Lalka

KRÓL MACIUŚ I

Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorosły okazuje się często bezradny wobec spraw, którym powinien stawić czoła? Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie.

KRÓL MARIONETEK

W przestrzeni zainspirowanej malarstwem Tadeusza Makowskiego, choreografka, Izadora Weiss, przy pomocy aktorów, tancerzy i muzyki uruchamia teatr marionetek. Wiedzione dźwiękami skrzypiec wędrują w poszukiwaniu szczęścia. Czy odkryją, kto kieruje ich życiem, kim jest niewidzialny władca? W poetyckiej scenerii, na pograniczu jawy i snu, wraz z tańczącymi bohaterami spektaklu, poznajemy tajemnicę lalkowego istnienia.
Przedstawienie jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie.

CUDOWNA PODRÓŻ

Przedstawienie zrealizowanena podstawie powieści szwedzkiej pisarki-noblistki, Selmy Lagerlöf, jednej z najważniejszych autorek światowej literatury dla dzieci.  Polską prapremierę przygotowali wybitni białoruscy artyści – Aleksiej Leliawski i Aleksander Wachramiejew. Historia małego chłopca, Nilsa, opowiedziana zostaje w planie lalkowym i aktorskim, w rytmie granej na żywo muzyki. Pełna przygód i niespodzianek droga, którą główny bohater odbywa w towarzystwie ptaków, przemienia jego życie.

Po spektaklu Cudowna podróż zapraszamy na warsztaty wokalno-perkusyjne prowadzone przez Natalię Czekałę, pianistkę, kompozytorkę muzyki do przedstawienia i Krzysztofa Guzewicza, perkusistę. Warsztaty uświadomią widzom rolę rytmu w tworzeniu spektakli teatralnych i życiu codziennym. Korzystając z form ekspresji muzycznej takich jak body-percussion i śpiew widzowie w naturalny sposób stworzą orkiestrę.
Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości.

Nowości na scenie – kwietniowy repertuar Teatru Lalka

JAŚ I MAŁGOSIA

Do bajki Jaś i Małgosia reżyser Lech Chojnacki wprowadził wątek troski o zgodę w rodzinie. Drwal i jego żona postanawiają po wsze czasy położyć kres kłótniom swoich dzieci. W tym celu aranżują sytuacje wzięte wprost z baśni
o Jasiu i Małgosi. I tak rodzeństwo pozostawione samo sobie, w obliczu spotkania ze złą czarownicą, zrozumie, że powinno się wzajemnie wspierać, dodawać odwagi i trzymać razem. Przedstawienie grane w dwóch planach: aktorskim i lalkowym.

WARSZTATY LALKARSKIE „ELE-MELE-DUDKI TEATRZYK MALUTKI”

Cykl warsztatów lalkarskich skierowanych do dzieci powyżej 5 roku życia, które chciałyby poznać zaczarowany świat teatru i dowiedzieć się, jak stworzyć prostą dekorację i jak zrobić własną lalkę teatralną. Z kolorowych szmatek, futerek, piórek, sznurków, patyczków i różnych przedmiotów codziennego użytku każdy z uczestników może własnoręcznie wykonać lalkę i wystąpić z nią w finale warsztatu. Warsztaty są nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do rozwijania indywidualnych zdolności dzieci.