
Jak pokazują badania, co drugi Polak tworzy listę noworocznych postanowień. Obiecujemy sobie, że zaczniemy ćwiczyć, zdrowiej się odżywiać lub założymy własną firmę. Niestety pod koniec stycznia większość ludzi już o nich nie pamięta. Siłownie pękają w szwach przez pierwsze miesiące roku, by od marca na nowo świecić pustkami. Lista noworocznych postanowień to dla wielu synonim porażek i niezrealizowanych planów. Jak osiągnąć swoje cele, i to nie tylko te noworoczne?
1. Zamień „postanowienie” na „cel”
„Postanowienie” to założenie, zamiar, ustalenie, zaś „cel” to coś, do czego się dąży, co ma swój początek i koniec. Słowo „cel” niesie ze sobą znacznie większą moc sprawczą i dynamikę.
2. Zapisz swoje cele
Spisywanie swoich celów pozwala wrócić do nich w przyszłym roku i sprawdzić na ile udało nam się je zrealizować. Ponadto w chwilach zwątpienia i braku motywacji mogą okazać się pomocne. Możesz też przygotować wyklejankę obrazkową do swoich celów i marzeń. Pobudzi to układ nerwowy i pomoże zrealizować plany.
3. Właściwie sformułuj swoje cele.
Jak podają psycholodzy, dobrze sformułowany cel powinien spełniać 5 zasad. Koncepcja SMART mówi o tym, że poprawnie określony cel powinien być konkretny, mierzalny, realny do osiągnięcia, istotny i określony w czasie. Zamiast pisać „Zacznę biegać” należy go skonkretyzować. Zawrzeć po co, jak często i długo oraz zastanowić się czy jest realistyczny (Może padać lub być zimno etc.)
3. Zastosuj metodę małych kroków
Nigdy nie biegałaś a twoja aktywność sportowa była zawsze mocno ograniczona. Teraz na twojej liście postanowień noworocznych pojawia się decyzja o rozpoczęciu przygody ze sportem. Zamiast decydować się na udział w maratonie, zacznij od małych kroków. Możesz rozpocząć od codziennego marszu, by z czasem przechodzić do szybszego chodu i krótkiego biegu. W ten sposób nie zniechęcisz się do biegania od samego początku i konsekwentniej wytrwasz w postanowieniu.
4. Opowiedz o swoich planach znajomym i rodzinie oraz poszukaj wsparcia
Jak pokazują badania naukowe osoby, które mają wsparcie w innych częściej i szybciej osiągają zamierzone cele. Znajomi, rodzina czy partner mogą być świetną motywacją w trudnych chwilach. Również pomocne może okazać się opowiadanie innym o swoich planach. Ludzie lubią być postrzegani jako słowni, co ułatwia wytrwałe dążenie do celu.
Joanna Perkowska