Nowy styl w łazience – to jest to!

Mająca miejsce w ostatnich latach zmiana funkcjonowania haute couture świadczy o zwiększeniu tempa jego przenikania do mody codziennej.

W łazience liczy się tylko ponadczasowa elegancja
W łazience liczy się tylko ponadczasowa elegancja

Uleganie sezonowym trendom nie zdaje jednak egzaminu w łazience. Jakie wyposażenie dobrać, by wyglądało atrakcyjnie i nowocześnie przez długi czas?

„See-now-buy-now”

„Kupuj, gdy tylko ujrzysz” to nowa filozofia domów mody, będąca odpowiedzią na zmiany wynikające z upowszechnienia e-sklepów i skrócenia czasu od momentu zobaczenia kreacji do jej nabycia. Do niedawna pokazy nowych kolekcji wyprzedzały wprowadzenie na rynek inspirowanych nimi linii produktów o sześć miesięcy. Uświadomiwszy sobie, jak wiele może wydarzyć się w tym czasie w głowach klientów, marki takie jak Burberry, Tom Ford i Ralph Lauren po raz pierwszy w historii zdecydowały się w zeszłym roku umożliwić konsumentom kupno ubrań zaraz po ich premierze na wybiegu. Choć regularnie zmieniają się także trendy wnętrzarskie, to chcąc za nimi nadążyć nie przestawalibyśmy remontować mieszkania ani na chwilę. Dlatego też meble i urządzenia w domu powinniśmy wybierać z myślą o wieloletniej eksploatacji i możliwości skomponowania zamontowanych na stałe produktów ze zmiennymi akcentami odpowiadającymi bieżącym tendencjom. Szczególne znaczenie ma to w przypadku łazienki, modernizacja której często wiąże się z kuciem ścian i przerabianiem instalacji. Jakiego rodzaju wyposażenie tego pomieszczenia jest odpowiednikiem czerni, będącej w modzie synonimem ponadczasowej elegancji?

Kolory, które się nie starzeją

W łazience liczy się tylko ponadczasowa elegancja
W łazience liczy się tylko ponadczasowa elegancja

„Greenery”

Według Instytutu Pantone barwa najlepiej odzwierciedlająca zmiany kulturowe oraz stanowiąca najtrafniejszą ekspresję nastrojów społecznych 2017 roku. Stonowana, a zarazem żywa i odświeżająca zieleń ma ucieleśniać charakterystyczną dla pędzącego współczesnego człowieka potrzebę kontaktu z pięknem natury. Organizacja, która wyróżniła ten odcień co 12 miesięcy diagnozuje w ten sposób ogólnoświatowe trendy i proponuje ich kolorystyczną interpretację. Choć może oczywiście być to wskazówka co do barw akcesoriów i domowych ozdób, bez względu na tego rodzaju rewelacje, w zakresie wyposażenia łazienkowego nieodmiennie królują dwie barwy: biel i chrom. – Przyczyn popularności w łazienkach bieli i lśniącego chromu jest kilka. Przede wszystkim kojarzą się one z czystością i higieną tak pożądanymi w pomieszczeniu tego typu – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Istotnym czynnikiem jest także wizualny efekt lekkości i optyczne powiększenie przestrzeni, w której znajdują się jasne elementy oraz „lustrzane” powierzchnie. Ma on szczególne znaczenie ze względu na fakt, że nasze łazienki mają zazwyczaj bardzo niewielki metraż – dodaje. Choć pozornie może wydawać się, że jest tylko jeden odcień bieli, chcąc zachować spójność w całym pomieszczeniu, warto kupić komplet wyposażenia od jednego producenta. Gwarantuje to, że cała ceramika – miska sedesowa, bidet i umywalka – będą spójne nie tylko pod względem barwy, ale również detali i kształtów.

Szlachetna prostota form

W łazience liczy się tylko ponadczasowa elegancja
W łazience liczy się tylko ponadczasowa elegancja

Popularne ostatnio, związane ze Skandynawią nurty, jak szwedzki minimalizm i duńska sztuka szczęśliwego życia gloryfikują prostotę i zasadę „mniej znaczy więcej”. I choć pewnie wkrótce zastąpione zostaną w zbiorowej świadomości nowymi, modnymi terminami, warto zachować je w pamięci wybierając ceramikę i baterie. Inspirowane geometrią, formalnie nieskomplikowane bryły całkowicie pozbawione zdobień lub pokryte ich niewielką liczbą nie wychodzą z mody. Dają także dużą swobodę łączenia ze zróżnicowanymi akcesoriami przy zachowaniu wizualnej spójności. Z tego względu warto zwrócić uwagę na wyposażenie, w którym dominują proste linie, regularne zaokrąglenia i klasyczne elipsy. Im bardziej złożony i trudny do opisania kształt, tym większym wyzwaniem będzie dopasowanie do niego innych elementów wystroju.

Estetyczna funkcjonalność

Wizualna schludność i dobrze pojęta prostota idzie również w parze z wygodą użytkowania łazienki. Szczególnie dobrym przykładem funkcjonowania tej zasady jest wyposażenie podwieszane. – Wizualnie lekka ceramika sanitarna montowana na stelażach podtynkowych pozwala potęgować wrażenie optycznej przestronności pomieszczenia. Ze względu na ten fakt, dobrze sprawdza się w niedużych łazienkach – mówi Katarzyna Choniawko. – Dodatkowo, dzięki wyeliminowaniu trudno dostępnych miejsc na styku z podłogą oraz ograniczeniu liczby widocznych elementów instalacyjnych, rozwiązanie ułatwia dokładne sprzątanie i minimalizuje tym samym ryzyko powstawania skupisk bakterii – dodaje ekspert Armatury Kraków. O podobnych kwestiach należy także pamiętać przy wyborze mebli łazienkowych. Modele podwieszane lub te umieszczone na wysokich nóżkach zapewnią dostęp do znajdującej się pod nimi podłogi i pozwolą uniknąć sytuacji, gdy bezpośredni kontakt z wodą sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i odkształceniom płyt.