Nowy zawód nowe życie

nowy zawod nowe zycie

Banałem jest twierdzenie, że praca może dać nam satysfakcję tylko wtedy, gdy jest naszą pasją.
Czasami jednak takie proste prawdy są najtrudniejsze do zrozumienia, a jeszcze trudniejsze do wprowadzenia w życie. Projektantka Ela Krzemińska – Owczarz zorientowała się dość późno co jest jej życiowym powołaniem, ale zgodnie z zasadą lepiej późno niż wcale postanowiła zmienić swoje dotychczasowe życie i zostać projektantką ubioru. Pierwszym krokiem było przełamanie oporów i zapisanie się do Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.

„Nie było łatwo”- wspomina Ela – „Byłam już matką dwójki dzieci, starsze miało 9 lat. Moja sytuacja życiowa i rodzinna niestety nie wyglądała najlepiej. Doszłam jednak do wniosku, że jeśli teraz nie wezmę się w garść i nie zrobię czegoś dla siebie, nie odważę się na to już nigdy.” Projektantka do tej pory wspomina tamtą decyzję jako jedną z najważniejszych w życiu. Przełomową, ponieważ dzięki niej stała się szczęśliwszą, bardziej pewną siebie i spełnioną osobą. A po zakończeniu nauki w SAPU przyszedł czas na sukcesy (udział w Międzynarodowej Wystawie Fotograficznej „Bezdomni”, nagroda pisma Moda Forum za kolekcję „Zwabiło mnie echo z Tatr”, wyróżnienie w Projekcie Future, udział w Międzynarodowych Targach Mody w Rydze), które potwierdziły, że nigdy nie jest za późno na zmianę zawodu a co za tym idzie – życia.
Jakie są jej projekty? Jak na mieszkankę Zakopanego przystało najbardziej lubi inspiracje folkowe.

nowy zawod nowe zycie1

 Na zdjęciach fragment  kolekcji Ze sosrębu ..w Świat”  fot. Szymon Szcześniak

Jej kolekcja „Zwabiło mnie echo z Tatr” inspirowana była strojem góralskim. Wykorzystała w niej dzwonki, kwiaty z chust, serwety ze straganów pod Gubałówką oraz swetry góralskie, które posłużyły jako materiał na gorsety sukien wieczorowych. Druga kolekcja, zainspirowana książką Władysława Matlakowskiego nosi tytuł „Ze Sosrębu …w Świat” (Sosręb to główna belka w stropie drewnianym). Kreacje składające się na tą kolekcję wykorzystują elementy ozdobne jak rozetki, rzeźbiony dziewięćsił, rzeźbione w drewnie balustrady domów, parzenice i ucha czerpaków oraz rzeźbione brzegi kołysek i innych mebli. W strojach przełożone są one na haft nićmi i koralikami lub po prostu wycięte w suknie – tkaninie wełnianej, z której wykonywane są stroje góralskie. Ela Krzemińska Owczarz planuje teraz wykorzystać te inspiracje do zaprojektowania kolekcji sukien ślubnych.

Ela jest projektantką cenioną, pełną energii i pomysłów na kolejne projekty, prowadzi w Zakopanem własną pracownię, oprócz ubrań zajmuje się także projektowaniem scenografii. I czuje, że wreszcie żyje. Bo na to nigdy nie jest za późno.

Na zdjęciach fragment kolekcji Ze sosrębu ..w Świat” fot. Szymon Szcześniak

Projektantka
Ela Krzemińska – Owczarz