
Sposób na to jak rozmawiać z psychoterapeutą
Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozmowę z psychoterapeutą. Tak jak wiele różnych kwestii mogło skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie terapeutycznym, tak każda osoba musi znaleźć swój własny, dobry sposób, na to jak prowadzić dialog w trakcie sesji psychoterapii. Odwiedzając gabinet profesjonalnego psychologa i psychoterapeuty, możemy być pewni, że dołoży on starań, aby jak najlepiej nas zrozumieć i znaleźć z nami wspólny język.
Zwłaszcza w początkowym momencie terapii, możemy zmagać się trudnością mówienia o czymś co jest dla nas bolesne. Każdy trudny temat, jednak możliwy jest do umówienia, a tym łatwiej wydobyć nam klarowny przekaz, gdy silna i dobra jest nasza racja z terapeutą. Jednym z czynników leczących w psychoterapii jest relacja. Psychoterapeuta (zwłaszcza w nurcie psychodynamicznym) będzie uważnie śledził jej jakość oraz kontrolował jak czujemy się w kontakcie z nim, w trakcie trwania terapii. Dla terapeuty psychodynamicznego ważne będzie to, jak uczucia pacjenta, pojawiające się w relacji terapeutycznej, wiążą się z problematyką osoby korzystającej z jego usług. A więc nie zawsze treść tego co mówimy, a sposób w jaki to robimy, będzie odgrywać największą rolę.

Obszar ważnych tematów podczas psychoterapii
Z pewnością to nie jest tak, że trzeba koniecznie o wszystkim natychmiast powiedzieć terapeucie. Będąc uczestnikiem psychoterapii masz prawo do prywatności. Jeżeli jest taka możliwość, to ważne aby zaznaczyć priorytetowy obszar tematów do pracy, ale odpowiednio przeszkolony psychoterapeuta, nie będzie zmuszać Cię do rozmowy, lub wypytywać o informacje, które nie są niezbędne do skutecznego prowadzenia procesu psychoterapii.
Jednak gdy poczujesz, że możesz odsłaniać się przed terapeutą z trudnych dla Ciebie kwestii, warto pamiętać, że każdy tego typu specjalista, to fachowiec, którego obowiązuje poufność i tajemnica zawodowa. Z czego wynika to, że nie przekaże on dalej, żadnych informacji pozyskanych na Twój temat. Wszystko to, o czym rozmawiacie, zostanie w gabinecie. Wymogiem etycznej pracy psychoteraputycznej jest superwizja, która polega na omawianiu przez terapeutę z superwizorem jego pracy. Istotnym jest fakt, że proces ten obejmuje tajemnica superwizji, a terapeuta nie może podawać żadnych szczegółów na temat swoich pacjentów, które jakkolwiek umożliwiłyby ich identyfikację.
Możesz zatem poczuć się bezpiecznie, i bez obaw mówić o swoich problemach, a nic bez Twojej zgody nie zostanie ujawnione.

Najbardziej skuteczna droga do dobrej terapii
By najbardziej efektywnie wykorzystać spotkanie z psychoterapeutą, można się do niego wcześniej przygotować. Ale równie dobrze możesz mieć ochotę mówić w danym momencie bezpośrednio o tym co czujesz tu i teraz, a nie odtwarzać zaplanowanego i kontrolowanego skryptu. W trakcie sesji terapeutycznej nie zawsze musisz zastanawiać się nad tym co jest ważne i warte wypowiedzenia, a czasem czucie i przeżywanie jest ważniejsze niż rzeczy kontrolowane przez umysł.
Psychoterapeuta to osoba przeszkolona do tego, aby pomagać pacjentom w eksplorowaniu ich własnej psychiki. Zadaniem terapeuty jest towarzyszenie pacjentowi w podróży w głąb samego siebie, podczas której pacjent szuka odpowiedzi na nurtującego go pytania. Ta podróż nie może udać się bez współpracy, dobrego rozumienia i wzajemnego zaufania.
Dobra terapia to taka, która pozwala nam spojrzeć na siebie takimi jakimi jesteśmy. Bez uprzedzeń i bez ocen. Dzięki psychoterapii możemy poczuć co jest źródłem naszych obecnych problemów, a także przyjrzeć się tym, które wydarzały się w naszym życiu w przeszłości oraz odpowiednio je przepracować.
Nie tylko terapeuta, ale również pacjent
Zazwyczaj już na etapie konsultacji psychoterapeuta będzie pytał się o to, co chcesz osiągnąć. Decydując się na uczestniczenie w psychoterapii, możemy się spodziewać, pytania o nasze cele dotyczące całej terapii. Często w trakcie jej trwania są one modyfikowane i mogą się zmieniać w czasie. Jednak zawsze stanowią one punkt odniesienia w ocenie skuteczności procesu. Cele mogą być bardzo różne – mogą dotyczyć poszczególnych objawów i zachowań, albo umiejętności w budowaniu relacji z ważnymi osobami lub po prostu funkcjonowania w społeczeństwie.
Nie ma czegoś takiego, jak gwarancja skutecznej psychoterapii. Jej powodzenie zależy zarówno od terapeuty jak i pacjenta. Samo omówienie problemów nie wystarczy do dokonania zmian. Jeśli one nie nastąpią, być może zakładany efekt nie będzie satysfakcjonujący. To nie psychoterapeuta, a pacjent jest odpowiedzialny za swoje życie, wybory i zachowania. Terapeuta może jedynie wspierać, analizować i poszerzać rozumienie oraz pomóc poszukiwać rozwiązań. Lecz to osoba uczestnicząca w psychoterapii musi zaimplementować je w swoją codzienność.
Artykuł powstał przy współpracy z gabinetem Dobra Przestrzeń Psychoterapia, gdzie można zwrócić o pomoc psychologiczną i terapeutyczną w Gliwicach i Katowicach.
Artykuł partnera