Oblicza zazdrości. Zuzanna Celmer

oblicza zazdrosci

Dzisiejsza swoboda obyczajowa nie wymaga od dziewczyn dziewictwa, a i mężczyzna biegły w sztuce ars amandi jest chętniej widziany od cnotliwego. W niektórych środowiskach zmiany partnerek i partnerów często odbywają się w zaprzyjaźnionym kręgu towarzyskim, w którym wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Czy zatem, przy takim traktowaniu kwestii współżycia, zazdrość traci rację bytu, stając się już tylko przeżytkiem minionych epok?

Otóż nie. W prywatnych rozmowach i gabinetach terapeutycznych wątek zazdrości przewija się w niezliczonej ilości wariantów. Obok miłości i nienawiści – jest to jedna z najsilniejszych emocji kierujących naszym życiem.
Zazdrościmy innym pozycji w pracy, dobrego wyglądu, ładnego domu, samochodu, znajomości. Jednak natężenie tego uczucia ulega szczególnemu wzmocnieniu w odniesieniu do powodzenia materialnego oraz sfery stosunków międzyludzkich. Zazdrościmy i wpadamy we frustrację, przekonani o swoim gorszym losie. Im większe kompleksy, tym poczucie zazdrości silniejsze.
To nie jest konstruktywne uczucie. Nie jesteśmy jednak na nie bezwzględnie skazani. Podejmując uczciwą prace nad sobą, wiele możemy zmienić. Autorka dogłębnie tłumaczy rozmaite aspekty zazdrości oraz przedstawia metody pracy nad tym uczuciem, dzięki którym nauczymy się bardziej wierzyć samym sobie i kierować swoimi reakcjami, a wtedy nasze stosunki z innymi, w tym także z ukochaną osobą, zostaną oparte o wzajemne zaufanie i zwyczajną radość płynącą z bycia razem.

O autorce:
Zuzanna Celmer Jest dyplomowanym psychoterapeutą, prowadzi terapię indywidualną i seminaria szkoleniowe dla Firm w Polsce, a także treningi interpersonalne w Rosji. Jest autorką ośmiu książek (3 z nich zostały przetłumaczone na języki obce) m.inn. „Kiedy miłość przychodzi , ” Człowiek na całe życie”, ” Czy wiesz kogo kochasz? ” Po prostu zycie”, ” Małżeństwo”. Od lat współpracuje z różnymi czasopismami, radiem i telewizją.