Ogródek warzywny w bloku – co warto zasadzić na balkonie?

Uprawa roślin na balkonach staje się coraz popularniejsza. Hodujemy nie tylko odmiany ozdobne, ale też te jadalne. Jak stworzyć własny ogródek warzywny w bloku?

ogródek warzywny
Ogródek warzywny w bloku – co warto zasadzić na balkonie. Foto cottonbro/Pexels

Przyszła wiosna, a wraz z nią apetyt na świeże warzywa i owoce. Wiele satysfakcji może sprawić nam wyhodowanie ich samodzielnie. Ogródek warzywny możemy założyć nawet na najmniejszym balkonie. Jak to zrobić?

Ogródek warzywny na balkonie – jak zacząć?

Przygotowania do uprawy warto zacząć od rozeznania, ile mamy na nią miejsca. Jeżeli nasz balkon nie jest duży, warto postawić na wysokie, pionowe stojaki lub skrzynki, które można powiesić na balustradzie. Ciekawym rozwiązaniem jest również kratka oparta o ścianę, które mogą być podporą dla roślin pnących. Przeciwwskazaniem do uprawy jadalnych roślin jest bezpośrednie sąsiedztwo ruchliwych ulic, ponieważ to powoduje dużą ilość kurzu i zanieczyszczeń. Istotne jest również oświetlenie balkonu. Warto wybrać stanowisko jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia roślin.

Jakie warzywa warto zasadzić?

Rośliny zaczynamy wysiewać w maju, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków jest niewielkie. Należy korzystać z ziemi żyznej i przepuszczalnej, na spodzie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenażu z drobnych kamyków lub keramzytu. Nasiona wsypujemy bezpośrednio, w odstępach około 1 cm i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Na balkonie sprawdzą się sałata, rzodkiewka, szczypiorek, cebula, pomidorki koktajlowe czy papryczki. Można również posadzić truskawki lub rabarbar. Chcąc cieszyć się plonami, pamiętajmy o regularnym nawożeniu i nawadnianiu upraw.

Zioła na parapecie

Jeżeli hodowla warzyw i owoców wydaje się być zbyt wymagającym zajęciem, warto spróbować swoich sił w uprawie ziół. Aromatyczne przyprawy, choć często egzotycznie nazwane, dobrze czują się w naszych ogródkach i doniczkach. Najpopularniejszymi roślinami jednorocznymi są bazylia, majeranek czy kolendra. Warto również zainteresować się ziołami wieloletnimi, takimi jak tymianek, szałwia lub mięta pieprzowa. Coraz większą sławę zyskuje też stewia, która jest naturalnym słodzikiem i może być wykorzystywana jako dodatek do sałatek. Wybierając nasiona roślin na balkon zwróćmy uwagę na zalecenia producentów dotyczące uprawy i pielęgnacji.

Justyna Grochowska