Olejki eteryczne czy zioła? Naturalne sposoby na bezsenność

Nieustanny stres oraz przemęczenie sprawiają, że coraz więcej Polaków boryka się z problemami ze snem. Zanim jednak sięgniemy po środki farmakologiczne, warto spróbować naturalnych sposobów na zdrowy sen.

Olejki eteryczne czy zioła? Naturalne sposoby na bezsenność. Foto Christin Hume /unsplash

Bezsenność jest niezwykle uciążliwą chorobą, która w bardziej zaawansowanym stadium wymaga konsultacji u specjalisty, jednak jeśli występuje w stosunkowo niewielkim nasileniu można spróbować walczyć z nią samodzielnie. W aptekach znajdziemy mnóstwo środków, które według producentów gwarantują spokojny i długi sen, jednak zanim zdecydujemy się po nie sięgnąć, spróbujmy domowymi sposobami poprawić jakość snu. Z pomocą przychodzą nam zioła, które cechują się wysoką skutecznością, a które dodatkowo w większości możemy samodzielnie uprawiać.

Herbatka z melisy

Najpopularniejszym środkiem na problemy ze snem jest melisa. Prawdopodobnie każdy z nas ma w domu herbatkę ziołową z melisy, nawet jeśli nie pija jej systematycznie, jednak warto zwrócić na nią uwagę. Melisa ma działanie uspokajające i rozluźniające, dzięki czemu znajduje zastosowanie podczas przemęczenia. Ponadto pomaga ukoić nerwy i rozdrażnienie, które pogarszają jakość i efektywność snu oraz działa lekko usypiająco. Jest to w pełni naturalny sposób na bezsenność, który nie uzależnia oraz nie powoduje dyskomfortu w postaci ospałości i ociężałości następnego dnia. Oprócz działania nasennego melisa pomoże również na problemy żołądkowe, poprawi trawienie, zwiększy apetyt oraz złagodzi bóle głowy i bóle miesiączkowe. Aby skorzystać z działania melisy możemy skorzystać z gotowych herbatek dostępnych w sklepach lub zasadzić własną roślinę i sporządzać samodzielnie napar z liści.

Sen pachnie lawendą

Zapach lawendy jest na tyle charakterystyczny i intensywny, że powoduje w nas silne uczucia – kochamy go albo nienawidzimy. Wielbiciele aromatu tej rośliny mogą z łatwością korzystać z jej zbawiennych właściwości w zakresie poprawy jakości i długości snu. Lawenda ma działanie uspokajające dzięki czemu koi nerwy, odstresowuje oraz pomaga w wyciszeniu się. Podobnie jak melisa ma również działanie rozluźniające, przez co pomaga w stanach przemęczenia oraz jest stosowana w olejkach do masażu. W przypadku lawendy możemy z niej korzystać na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest zasadzenie jej w doniczce w sypialnie, dzięki czemu jej zapach będzie rozchodził się po całym pomieszczeniu i pomoże nam zrelaksować się przed snem. Możemy również stworzyć własną saszetkę zapachową. Wystarczy ściąć główki lawendy, ususzyć je, następnie wsypać o woreczka i powiesić na ramie łóżka lub włożyć pod pościel, aby zapach był bardziej intensywny, a pościel pięknie pachniała lawendą. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest działanie odstraszające owady, które wykazuje zapach tych kwiatów – dzięki małej saszetce możemy uniknąć kilku ukąszeń komarów. Trzecim sposobem na spokojny sen jest skropienie pościeli kilkoma kroplami olejku lawendowego lub spryskanie jej mgiełką z jego dodatkiem, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ zapach takich płynów jest bardzo intensywny. Jeśli aromat będzie za mocny, możemy osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego.

Olejki eteryczne

Olejek lawendowy jest zdecydowanie najpopularniejszym olejkiem stosowanym na problemy ze snem, jednak nie jest to jedyny składnik, który pomoże nam spać spokojnie. Pozytywne skutki w walce z bezsennością odnotowuje aromaterapia, czyli terapia oparta na zapachu. Polega ona na rozpylaniu w pomieszczeniu odpowiedniej mieszanki zapachów stworzonych z połączenia olejków eterycznych z wodą. Aromaty, na które warto zwrócić uwagę w kontekście rozwiązywania problemów ze snem, znajdziemy w olejkach:

  • rumiankowym,
  • jałowcowym,
  • bergamotkowym,
  • pomarańczowym,
  • z drzewa różanego

Wszystkie te zapachy można stosować pojedynczo, jednak warto je również łączyć dla uzyskania ciekawszej kompozycji zapachowej. Mgiełki na bazie olejków eterycznych możemy zrobić samodzielnie w domu, musimy jedynie kupić olejki, które są dostępne w aptekach i przede wszystkim w internecie, a następnie rozcieńczyć je w wodzie i przelać do buteleczki z atomizerem, która ułatwi rozpylanie substancji. Jeśli posiadamy nawilżacz powietrza, a producent dopuszcza możliwość rozpylania wody wraz z olejkami, możemy z tego skorzystać lub zainwestować w klasyczny kominek, który w sposób kontrolowany wypełni pomieszczenie kojącym aromatem. Olejki eteryczne powinny być stosowane ze szczególną ostrożnością w obecności małych dzieci, kobiet w ciąży, oraz alergików i osób nadwrażliwych. Przed zastosowaniem aromaterapii najbezpieczniej zasięgnąć porady lekarza.

AB