Oszczędzasz w nocy i w weekendy! Odkryj korzyści z taryfy G12w

W czasach, gdy każdy grosz w domowym budżecie ma znaczenie, warto zastanowić się, jak zoptymalizować wydatki. Jednym z obszarów, które należy przeanalizować, są rachunki za prąd. Często wystarczy jedna, drobna zmiana, aby płacić mniej!

Oszczędzasz w nocy i w weekendy! Odkryj korzyści z taryfy G12w
Oszczędzasz w nocy i w weekendy! Odkryj korzyści z taryfy G12w

Pomyśl nad zmianą taryfy energetycznej, np. na G12w. Czy taryfa G12w, nazywana weekendową, przyniesie Ci oszczędności? To zależy m.in. od Twoich codziennych nawyków. Poznaj korzyści płynące z taryfy G12w i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Taryfa G12w – na czym polega?

Taryfa G12w to taryfa dwustrefowa. Druga strefa, z niższą stawką za kilowatogodzinę, obowiązuje od 22.00 do 6.00 od poniedziałku do piątku oraz w weekendy – od 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek. W porównaniu z taryfą jednostrefową, gdzie cena za kWh jest stała przez całą dobę, taryfa G12w oferuje zróżnicowane stawki – korzystniejsze we wspomnianych porach i dniach.

Szczegółowe informacje na temat taryfy G12w znajdziesz na stronie E.ON Polska. Kliknij link, aby lepiej poznać ten plan cenowy.

Dla kogo taryfa G12w jest najkorzystniejsza?

Nie każde gospodarstwo domowe zużywa energię w taki sam sposób. Zależy to przede wszystkim od trybu pracy domowników. Niższą stawkę za energię elektryczną pobieraną w  godzinach 22.00 do 6.00 docenią przede wszystkim osoby pracujące zmianowo – część  swoich obowiązków domowych mogą realizować albo wcześnie rano, przed pracą, albo po godzinie 22.00. To też popularne rozwiązanie wśród osób pracujących w tradycyjnym trybie 9.00-17.00 – jeśli tylko mogą zaprogramować pracę urządzeń gospodarstwa domowego na godziny nocne. Rodziny z dziećmi, które intensywnie używają sprzętów AGD i być może RTV w weekendy, również zyskają na zmianie taryfy.

Główne korzyści z taryfy G12w: oszczędności

Wyobraźmy więc sobie, że z pralki, zmywarki czy innych energochłonnych urządzeń elektrycznych korzystasz przede wszystkim w nocy. Wynika to albo z Twojego planu dnia (późno chodzisz spać lub wstajesz wcześnie rano), albo Twoje sprzęty można zaprogramować na konkretną godzinę. Załóżmy też, że większość prac domowych, jak sprzątanie czy gotowanie, realizujesz w weekend, ponieważ wtedy masz na to czas. Jeśli rozliczasz się w ramach taryfy jednostrefowej G11, dni czy godziny, w których używasz urządzeń elektrycznych, nie mają żadnego wpływu na to, ile płacisz za prąd. Wystarczy jednak zmienić taryfę na weekendową. Jeśli przynajmniej 1/3 zużycia prądu w Twoim domu przypada na godziny drugiej strefy, czyli na noc oraz weekendy, wtedy na pewno zaoszczędzisz! Szacuje się, że w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego przeniesienie zużycia poboru prądu na godziny z niższą stawką za kWh może przynieść oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych w skali roku.

Omawiając korzyści z taryfy G12w, musimy wspomnieć także o kwestiach środowiskowych. Korzystając z prądu w nocy i w weekendy, zmniejszamy obciążenie sieci elektroenergetycznej w godzinach szczytu. W rezultacie przyczyniamy się do równomiernego rozłożenia zużycia energii w ciągu dnia i tygodnia, tym samym ograniczając produkcję prądu przez elektrownie węglowe.

Oszczędzasz w nocy i w weekendy! Odkryj korzyści z taryfy G12w

Liczą się codzienne nawyki

Zmiana taryfy na G12w może stać się doskonałą motywacją do przemyślenia codziennych nawyków. Zastanów się, czy naprawdę musisz włączać pralkę albo zmywarkę w godzinach szczytu? Przesunięcie tych aktywności na późniejsze godziny często nie wiąże się z żadnym dyskomfortem, a przynosi wymierne korzyści finansowe.

Przy okazji popracuj nad nawykami, dzięki którym zoptymalizujesz zużycie prądu. Wybieraj tryb „eko”, w którym pobór energii elektrycznej przez urządzenia faktycznie jest niższy. Nie otwieraj drzwi lodówki bez potrzeby, nie pozostawiaj laptopa czy telewizora w trybie czuwania, a ponadto korzystaj z naturalnego światła, kiedy tylko to możliwe oraz wyłączaj oświetlenie, kiedy wychodzisz z pokoju. To drobne zmiany, dzięki którym zauważysz różnicę w rachunkach.

Taryfa G12w czy G12?

Warto wiedzieć, że taryfa G12w to wariant taryfy G12. Podstawowa różnica tkwi w podziale na strefy. W przypadku G12 niższa stawka obowiązuje w nocy, od 6.00 do 22.00 – tak jak w G12w – a oprócz tego przez dwie godziny w ciągu dnia, najczęściej między 13.00 a 15.00. Co istotne, druga strefa w G12 nie obejmuje już weekendów.

Kiedy zatem lepiej wybrać G12w, a kiedy G12? Przeanalizuj zużycie energii elektrycznej w swoim gospodarstwie domowym na przestrzeni tygodnia. Czy rzeczywiście intensywniej korzystasz z urządzeń AGD lub z telewizora i komputera w weekendy? Czy może największe zużycie przypada w godzinach wieczornych w dni robocze? Czy masz możliwość przenieść część zużycia na godziny między 13.00 a 15.00, np. programując pracę domowych sprzętów? Może to właśnie taryfa G12, a nie G12w przyniesie Ci najwięcej korzyści.

Taryfa G11 kusi elastycznością i wygodą wynikającą ze stałej stawki, jednak niekoniecznie pozwoli Ci zaoszczędzić. Zweryfikuj oferty na prąd i porównaj je ze swoimi codziennymi nawykami. Oprzyj się na aktualnych danych, a także na prognozach na przyszłość – wtedy na pewno podejmiesz dobrą decyzję!

Artykuł partnera