Ozdrowieńcy po zakażeniu COVID-19. Jak wrócić do pełni sił?

Pandemia koronawirusa trwa już ponad rok i nadal nie odpuszcza. Ci, którzy przeszli zakażenie, nierzadko uskarżają się na bóle w klatce piersiowej czy ogólne osłabienie. Jak więc wrócić do pełni sił po COVID-19?

Ozdrowieńcy
Ozdrowieńcy po zakażeniu COVID-19. Jak wrócić do pełni sił?

Ozdrowieńcy coraz częściej zgłaszają się do przychodni lekarskich w związku z kłopotami zdrowotnymi, z jakimi mierzą się po zakażeniu COVID-19. Pacjenci nie do końca wiedzą, jak się z nimi uporać. Wielu wydaje się, że skoro przeszli już zarażenie, to wszystko powinno wracać do normy. Tymczasem ten rodzaj koronawirusa, z którym obecnie się mierzymy, często płata figle i niektórym nie odpuszcza tak szybko. Powrót do formy sprzed zakażenia może okazać się trudniejszy niż sądziliśmy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą ozdrowieńcom odzyskać pełnię sił.

Ozdrowieńcy – powrót do sił

Niestety nawet jeśli przechodzimy zarażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo i łagodnie, nie możemy bagatelizować zagrożenia. Czasem zdarza się, że ci, którzy nie odczuli zbytnio skutków zakażenia, najdłużej zmagają się z pocovidowymi powikłaniami. Nikt tak naprawdę nie wie, jak w jego przypadku będzie przebiegać regeneracja organizmu i rekonwalescencja po koronawirusie. Z tego powodu każdy ozdrowieniec powinien zadbać o zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz suplementację. Ważne w tym procesie są zwłaszcza witaminy C i D. Nie wolno także zapominać o odpowiedniej ilości snu pomagającej odzyskać siły po uciążliwym dla organizmu okresie.

Przegląd zdrowia dla ozdrowieńców

Ozdrowieńcy muszą mieć na uwadze, że wirus mógł zostawić pewne ślady w ich organizmie. Właśnie dlatego niezbędne jest niezwłoczne sprawdzenie swojego stanu zdrowia.

Utrata zmysłów smaku i zapachu, problemy z pamięcią i koncentracją często pozostają z pacjentem na dłużej niż sama choroba. Organizm po jej przebyciu musi mieć czas na regenerację. W procesie rekonwalescencji ważnym aspektem są badania kontrolne, których wyniki dostarczą wiedzę o ogólnym stanie pacjenta. Im szybciej lekarz oceni nasz stan zdrowia, tym sprawniej będzie mógł wdrożyć terapię, która umożliwi pacjentowi powrót do formy sprzed zakażenia – tłumaczy lekarz medycyny Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Badania dla ozdrowieńców

Na jakie badania się zdecydować? Po przebyciu COVID-19 jako podstawę warto wykonać EKG czy RTG klatki piersiowej oraz morfologię krwi z rozmazem. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdy odczuwanie niepokojących objawów się przedłuża.

W ostatnim czasie do Centrum Medycznego Damiana coraz częściej zgłaszają się osoby, które po przechorowaniu COVID-19 wciąż odczuwają bóle głowy, duszności, zmęczenie czy uporczywe pokasływanie. Dlatego naszym pacjentom oferujemy poszerzony pakiet badań medycznych, który umożliwi lekarzom prawidłową ocenę stanu pacjenta, pomoże postawić diagnozę i podjąć decyzję na temat postcovidowego leczenia lub rehabilitacji oddechowej – podkreśla Joanna Pietroń z Centrum Medycznego Damiana.

W skład pakietu wchodzą dwie konsultacje z internistą, pełna morfologia, CRP, badanie poziomu potasu, żelaza oraz kreatyniny, badanie moczu, EKG, a także RTG. Można także wykonać test na ilość przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pakiet zapewnia również konsultację pod kątem rehabilitacji oddechowo–krążeniowej.
Możliwość zrobienia powyższych badań i testów mają wszystkie osoby dorosłe, które przeszły zarażenie COVID-19. Muszą być jednak minimum 4 tygodnie po zakończeniu przebytego zachorowania. Cena pakietu nie przekracza 549 zł.

Rehabilitacja oddechowo-krążeniowa dla ozdrowieńców

Koronawirus, z którym się zmagamy, najmocniej atakuje płuca. By o nie zadbać, możemy zdecydować się na rehabilitację oddechowo-krążeniową. Pozwala ona szybciej wrócić do pełni sił i dba o wydolność płuc.

Każdy pacjent wymaga indywidualnego programu rehabilitacji, ponieważ zapewnia to najlepsze i najskuteczniejsze efekty. Rehabilitacja łączy w sobie trzy aspekty – ćwiczenia oddechowe, odpowiednie techniki masażu oraz trening fizyczny. Głównym założeniem tych zabiegów jest nauka prawidłowego oddychania oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. W tym celu wykonuje się m.in. ćwiczenia oporowe (utrudniające i ułatwiające oddychanie), ćwiczenia efektywnego kaszlu, ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które poprawiają sprawność fizyczną. Uzupełnieniem jest drenaż ułożeniowy, który polega na przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – objaśnia Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.