Pierwszy aparat na zęby – co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Głównym celem leczenia ortodontycznego jest korekta wad zgryzu, które wywołują kompleksy i stanowią problem estetyczny.

Pierwszy aparat na zęby – co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Bardzo często powodują również trudności z rozwojem mowy, dolegliwości bólowe, a także wpływają na kształt twarzy. Nieprawidłowości utrudniają także higienę jamy ustnej, co może prowadzić do szybszego rozwoju chorób takich paradontoza czy próchnica. Rodzaj aparatu i indywidualny plan leczenia, który dobierze ortodonta, zależeć będzie od wieku pacjenta, typu i zaawansowania schorzenia, a także od wyników badań diagnostycznych.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Za problemy ze zgryzem, wymagające korekcji aparatem ortodontycznym, odpowiadają zazwyczaj predyspozycje genetyczne lub nieprawidłowe nawyki kształtowane już w dzieciństwie. Leczeniu wad mogą poddać się nie tylko dzieci, ale także dorośli. Odpowiednio dobrany aparat wpływa na wzajemne położenie zębów i prowadzi do unormowanie zgryzu. Takie działanie pomoże wyeliminować lub zminimalizować dyskomfort, inne choroby stomatologiczne, a nawet ewentualne deformacje żuchwy.

Leczenie ortodontyczne to metoda wymagająca stałej kontroli, jest też długotrwała, może zająć nawet kilka lat. Jednak średni czas trwania terapii to 24 miesiące. W tym okresie zęby przemieszczają się w obrębie szczęki, na miejsca zaplanowane przez lekarza specjalistę. Dzieje się to pod wpływem nacisku wywieranego przez aparat ortodontyczny. W miejscu przesunięcia musi zaniknąć tkanka kostna, natomiast w pierwotnym położeniu – nadbudować się, są to procesy powolne.

Łuk aparatu to element odpowiadając za rozpychanie zębów z określoną siłą na prawidłowe pozycje. Umieszczony jest w przyklejonych do zewnętrznych powierzchni zamkach, które mogą być z metalu, kryształu lub porcelany. Przez tą kluczową część przechodzi drut, który bezpośrednio oddziałuje na uzębienie. Od prawidłowego ułożenia zamków zależy skuteczność całej kuracji.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Nowoczesne techniki ortodontyczne sprawiają, że aparat można zastosować u osób w każdym wieku. Na naprawę zgryzu nigdy nie jest za późno. U osób dorosłych, które mają uzębienie stałe, zazwyczaj od razu zaleca się założenie aparatu stałego. Jest on bardziej inwazyjny niż ruchomy, jednak lepiej radzi sobie z większym oporem kości, nawet z bardzo ciężkimi wadami. W trakcie okresu noszenia aparatu niezbędna jest regulacja łuku przez specjalistę (przynajmniej raz w miesiącu).

Aparaty ruchome zazwyczaj stosuje się, gdy zgryz nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, składa się tylko z zębów mlecznych lub mieszanych. Ich wielkość zależy od wieku pacjenta. Wykonane są ze specjalnej masy akrylowej oraz stalowego sprężystego drutu. Nie wpływają one tak mocno na zęby, jak aparaty stałe. Jednak mogą niwelować niewielkie wady. Kierują zęby we właściwym kierunku i prowadzą do odpowiedniego rozrostu szczęki, robiąc miejsce dla zębów stałych. Gdy dojdzie już do wymiany uzębienia, w razie konieczności, aparat zdejmowany może zostać zastąpiony przez stały. Zakładanie aparatu zaleca się głównie w nocy. Przy tej formie leczenia niezwykle ważna jest dyscyplina i systematyczność. Mając wyjmowany aparat ortodontyczny łatwiejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Jak wygląda zakładanie pierwszego aparatu na zęby?

Osoby, które chcą rozpocząć kurację ortodontyczną powinny najpierw zadbać o zdrowie uzębienia. Przede wszystkim mieć wyleczone ubytki i brak oznak próchnicy. Najlepiej wykonać także scalling i piaskowanie. Natomiast pierwsza wizyta u ortodonty to głównie wywiad medyczny i badanie stomatologiczne. Lekarz zleci także badanie RTG, wykona skany oraz wyciski. Pełna diagnostyka pozwoli specjaliście ułożyć indywidualny plan leczenia. Dopiero na kolejnej wizycie można przystąpić do założenia aparatu ortodontycznego, które przebiega sprawnie i bezboleśnie. Jednak w pierwszych dniach noszenia aparatu pacjent może odczuwać dyskomfort. Najważniejsze, by w kolejnych miesiącach nie zapominać o kontrolnych wizytach, w trakcie których lekarz będzie korygował ułożenie aparatu. Ich brak może wydłużać cały proces naprawy zgryzu. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na mycie zębów, gdyż ich higiena będzie utrudniona. Specjalnych szczoteczek należy używać po każdym posiłku, by usunąć zalegający pokarm. Zdjęcie aparatu nie oznacza zakończenia leczenia. Po jego usunięciu stosuje się tzw. retencję, która przytrzymuje uzębienie w prawidłowej pozycji.

Odpowiedni rodzaj aparatu wybierze specjalista. Klinika Warsaw Dental Center dysponuje nie tylko tradycyjnymi aparatami metalowymi. Oferuje także rozwiązania mniej widoczne, a bardziej estetyczne. Skorzystać można również z nakładek Invisalign (plastikowe alignery), projektowanych cyfrowo. Dzięki tej metodzie brak jest metalowych elementów i drucika, które są łatwo zauważalne i powodują dyskomfort, a nawet ocierają się o policzek. Przy tej metodzie również kontakt z ortodontą może być rzadszy.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Refundacja zabiegów ortodontycznych, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, obejmuje jedynie dzieci do 12-go roku życia i dotyczy tylko ruchomych aparatów. Pacjenci, którzy poddają się założeniu aparatu stałego muszą liczyć się z większym wydatkiem. Wiele gabinetów dentystycznych, w tym Warsaw Dental Center, oferuje rozłożenie kosztów na raty. Specjaliści w klinice jeszcze przed założeniem aparatu opracują indywidualny plan leczenia, określą szacowany czas trwania i koszt terapii. Kwota zależna jest od wielu czynników, takich jak rodzaj aparatu, wybór zamków czy liczba wizyt kontrolnych.

Chociaż droga do celu, czyli pięknego, zdrowego i równego uśmiechu jest długotrwała i kosztowna, to leczenie ortodontyczne jest najskuteczniejszą formą walki z wadami zgryzu.

Artykuł partnera