Planujesz ślub? Najpierw odpowiedz sobie na te pytania!

Znalazłaś drugą, idealnie pasującą połówkę jabłka? Czasami masz wątpliwości, czy twój wybór jest właściwy? Poznaj najważniejsze pytania, które warto sobie zadać, zanim powiesz TAK!

Planujesz ślub? Najpierw odpowiedz sobie na te pytania!

Spędzenie życia z osobą, która jest naszym najlepszym przyjacielem, to spełnienie, którego pragnie większość z nas. Badania dowodzą, że małżeństwo oferuje mnóstwo korzyści. Zarówno fizycznych, psychicznych jak i materialnych. Zanim jednak staniesz na ślubnym kobiercu, zadaj sobie uczciwe pytanie – czy naprawdę tego pragniesz?

Zazwyczaj pierwsze lata związku, to te w których jesteśmy zauroczeni i nie patrzymy na relację obiektywnie. Moment, w którym to się skończy, nadejdzie prędzej czy później. Szybko okaże się, że małżeństwo nie jest tym, co widzimy w mediach. To praca na pełen etat, która wymaga zaangażowania i poświęcenia obu stron.

Zanim więc zdecydujecie się pójść o krok dalej, warto zastanowić się nad pewnymi kwestiami. Oto kilka z nich.

Czy na pewno chcecie tego samego?

Małżeństwo może być trudne, jeśli wasze plany są różne. Warto brać pod uwagę ewentualną konieczność dopasowania się, jeśli któreś z was np. dostanie ofertę pracy w innym mieście lub kraju. Nie należy pozostawiać żadnych zakrytych kart w rozmowie o przyszłości. Wspólne planowanie życia to istotny element, bez którego trudno o stabilną relację. W innym przypadku można spotkać się z przykrymi niespodziankami, które staną się powodem gniewu i zawiedzionego zaufania.

Czy w życiu kierujecie się tymi samymi wartościami?

Wspólny światopogląd stwarza pozory rzeczy łatwej do wypracowania i rozwiązania drogą kompromisu. Dobry związek powinien mieć jednak wspólną płaszczyznę moralną. Jakie wartości oboje cienicie sobie w życiu? Co zrobisz, jeśli twój partner ma inną hierarchię?

Czy widziałaś swojego partnera w najgorszych sytuacjach?

Słowa przysięgi „w zdrowiu i w chorobie” nie są eufemistyczne! Małżeństwo polega na budowaniu wspólnego życia w każdej postaci, również mniej romantycznej. Utrata pracy, zmiana wyglądu czy konflikty to tylko kilka elementów, które mogą znacząco wpłynąć na związek. Jeśli akceptujesz partnera również w takim wydaniu i nie przeraża cię wizja ewentualnej pesymistycznej przyszłości, to znaczy, że jesteś wspierającą osobą i przebrniecie przez wszelkie niepowodzenia. Upewnij się jednak, że działa to w obie strony!

Czy szanujesz partnera jako człowieka?

Możesz być całkowicie zauroczona tym, jak partner wygląda czy jaki osiąga status społeczny, ale czy naprawdę go lubisz i doceniasz nawet prozaiczne rzeczy? Pragniesz być z nim tak po prostu, kroczyć razem przez codzienność i czujesz się bezpiecznie? Pożądanie i miłość kiedyś zbledną, żeby związek przetrwał, trzeba lubić drugiego człowieka i umieć się cieszyć wzajemną obecnością! Wsparcie, zaufanie i zrozumienie to najważniejsze elementy, bez których trudno o długoletnią relację.

Czy akceptujesz jego bagaż doświadczeń?

Każdy ma wady i kilka historii za sobą. Przeszłe wydarzenia są zarówno dobre, jak i złe. Pozytywne sytuacje chcemy widzieć, te gorsze odsuwamy, wierząc, że znikną w magiczny sposób. Sekret udanego związku to dostrzeganie partnera ze wszystkimi jego wadami! Jeśli zaś chodzi o sytuacje z przeszłości – nie należy ich rozliczać w nieskończoność. Umiejętność ich zaakceptowania to znak, że małżeństwo będzie tylko idealnym dopełnieniem waszej relacji.

Czy dogadujecie się w kwestii finansowej?

Pieniądze to jeden z najczęstszych tematów kłótni w związkach. Upewnij się, że partner nigdy nie zrobi z nich argumentu, którego użyje przeciwko tobie. Warto zadbać o wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii rodzinnego budżetu. Na pytanie – Razem czy osobno? znajdziesz odpowiedź tutaj.

Czy potraficie ze sobą rozmawiać?

Rozmowa, podczas której swobodnie wyrażacie swoje potrzeby i lęki, bez obawy przed osądem jest niezwykle ważna dla rodziny, jaką tworzycie, stając się małżeństwem. Warto pracować nad tym codziennie, ponieważ bez komunikacji nie istniejemy.

Czy macie podobne stanowisko w kwestii powiększenia rodziny?

Dzieci to temat, bez którego nie obejdą się przygotowania do małżeństwa. Istotne jest, czy partner jest gotowy zostać rodzicem, a jeśli tak to o jakiej ilości potomków marzy. Jeżeli pragniesz mieć dziecko w najbliższym czasie, poinformuj o tym ukochaną osobę! Mały człowiek na świecie powinien być wyrazem miłości rodziców, a nie wiązać się z poczuciem obowiązku lub satysfakcją tylko jednej strony.

Marcelina Bednarska

Wpis znaleziono dzięki:

- Miłość

- Małżeństwo

- Zwiążek