Pokrzywa – chwast o cudownym działaniu?

Najczęściej możemy ją znaleźć w babcinych apteczkach, ponieważ na wszechstronne działanie. Jakie korzyści niesie dla naszej skóry?

Pokrzywa – chwast o cudownym działaniu. Foto Michael Schwarzenberger/Pixabay

Pokrzywa to roślina, którą znamy, choć niekoniecznie lubimy. Rosnąca na polanach czy w lasach jest uważana za chwast. Jej działanie kojarzy nam się z bólem i pęcherzami na skórze. Ma jednak wiele korzystnych dla naszego zdrowia właściwości, które znane i stosowane były już w medycynie ludowej.

Bogactwo składników odżywczych

Zawiera witaminy A, B2, C, E, K. Kryje w sobie również makro- i mikroelementy takie jak magnez,wapń, potas, siarka, żelazo, krzem, sód i jod, a także substancje odżywcze takie jak garbniki, flawonoidy czy kwasy organiczne. Picie herbaty z pokrzywy jest pożyteczne nie tylko dla urody, ale też dla zdrowia. Zapobiega ona anemii, wspierając produkcję czerwonych krwinek, wspomaga pracę żołądka, trzustki i wątroby oraz obniża poziom cukru we krwi. Nie należy jednak pić jej zbyt dużo – 4 filiżanki dziennie to maksymalna zalecana dawka. Herbata z pokrzywy nie jest wskazana dla osób cierpiących na choroby nerek oraz po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych.

Pokrzywa w kosmetyce

Dzięki zawartości wielu witamin w medycynie ludowej zioło to uznawane było za naturalny antybiotyk. Działa pobudzająco na układ odpornościowy i oczyszcza organizm z toksyn. Napar z pokrzywy działa moczopędnie, dzięki czemu możemy pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a przez to uczucia obrzmienia. Pokrzywa jest polecana przede wszystkim osobom z cerą trądzikową lub tłustą. Reguluje wydzielanie sebum oraz przyspiesza gojenie ran i wyprysków. Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Na skórę możemy aplikować ją w postaci naparu, oleju czy maseczki. Działanie przeciwłojotokowe może być też ratunkiem dla przetłuszczających się włosów. Wyciąg z pokrzywy pomaga oczyścić skórę głowy oraz jest dobrą bronią w walce z łupieżem. Pokrzywę stosować można również w celu zagęszczenia i odżywienia włosów – cebulki włosowe rosną lepiej na oczyszczonym skalpie.

Stosowanie

Na rynku mamy wiele produktów zawierających wyciąg z pokrzywy – to bardzo częsty składnik szamponów i odżywek przeciwłupieżowych. Na półkach sklepowych możemy znaleźć również gotowe maski i wcierki na bazie tej rośliny. Coraz popularniejszym produktem jest również olej pokrzywowy, najczęściej dostępny w sklepach z kosmetykami naturalnymi lub aptekach. Można go stosować bezpośrednio na skórę lub dodać do kremu. Jeśli jednak wolimy domowe sposoby, najtańszym i najłatwiejszym jest przygotowanie naparu z herbatki pokrzywowej. Wystarczy zalać wrzątkiem dwie torebki w filiżance, parzyć pod przykryciem i poczekać do ostygnięcia. Naparem możemy zastąpić tonik, aplikując go na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy lub wetrzeć w umyte włosy i pozostawić do wyschnięcia. Regularne stosowanie pokrzywy przynosi wiele korzyści, jednak przed rozpoczęciem kuracji należy sprawdzić, czy skóra nie zareaguje alergicznie. Polecane jest szczególnie osobom z wrażliwą, skłonną do podrażnień cerą.

Justyna Grochowska