Polacy na diecie – jakie błędy zwykle popełniamy?

Blisko połowa Polaków stosuje dietę odchudzającą. Większość popełnia w niej błędy.

Polacy na diecie - jakie błędy popełniamy?
Polacy na diecie – jakie błędy popełniamy?

Polacy są coraz grubsi. Ostatnio przeprowadzone badania dowodzą, że 60% Polaków ma nadwagę, a 27% choruje na otyłość. Na wiele sposobów próbujemy radzić sobie z tym problemem. Aż 44% zapytanych przez SW Research wybrało przejście na dietę w celu zmniejszenia masy. Jak odchudzają się Polacy i co wiedzą na temat diety?

Co usuwamy, a co włączamy do diety odchudzającej?

Spośród osób, które próbowały w swoim życiu przynajmniej jednej diety odchudzającej, najwięcej wykluczyło produkty o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Bardzo dużo z nas próbowało liczyć kalorie i ograniczać produkty wysokokaloryczne, tak by zmieścić się w dziennym limicie spożywanej energii. Na kolejnych miejscach znalazło się bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu i włączenie dodatkowej aktywności fizycznej przez co najmniej godzinę, dwa razy w tygodniu. To się chwali!

Będąc na diecie, wiele osób zmienia produkty, w tym pieczywo, na typ light, rozsądne z naszej strony jest również korzystanie z jadłospisu przygotowanego przez dietetyka. Pewna część zapytanych osób przyznała się do przyjmowania preparatów wspomagających odchudzanie. Najmniej z nas spożywa gotowe dania zamówione z cateringu typu „fit”.

Polacy deklarują, że chcąc zredukować masę ciała, w pierwszej kolejności wykluczają produkty zawierające duże ilości cukru i tłuszczu. Jednak osiągnięcie trwałego efektu nie polega na wykluczeniu spożywania kilku czy kilkunastu produktów, które uważamy za bardzo słodkie lub bardzo tłuste, ale na kompleksowej i trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Nie ma pokarmów całkowicie zakazanych, trzeba pamiętać, że nikomu nie zaszkodzi, np. mała ilość słodyczy 2 razy w tygodniu czy fast-food raz na kwartał, ale częstsze spożywanie tego typu produktów doprowadzi do przyrostu masy ciała. Zwracanie uwagi na kaloryczność pokarmów, nauczenie się oceniania wielkości porcji, regularne spożywanie posiłków, niedojadanie między posiłkami i regularna, codzienna aktywność fizyczna to klucz do trwałego sukcesu w leczeniu nadwagi i otyłości. Nie załatwi tego jadłospis od dietetyka czy catering dietetyczny, bo nie będziemy jeść w ten sposób do końca życia. A trzeba pamiętać, że ze zmianą musimy żyć wiele lat na co dzień – komentuje prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, partnera kampanii Zarządzanie Kaloriami.

Co dla nas oznacza termin „dieta”?

Zdecydowana większość z nas twierdzi, że dieta oznacza sposób odżywiania, w którym nie spożywa się określonych pokarmów lub składników (np. laktozy, glutenu, cukru, soli). 33% z nas uważa, że dieta to sposób odżywiania się, który prowadzi do spadku masy ciała. Pozostałe 30% stwierdziło, że to każdy sposób odżywiania się. Która opinia jest najbliższa prawdzie?

Nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że dieta to każdy sposób odżywiania się, niezależnie od tego, co jemy. Na diecie jesteśmy zawsze i zawsze też powinniśmy dbać o to, co mamy na talerzu, nie tylko wtedy, kiedy musimy lub chcemy zatroszczyć się o masę ciała czy zdrowie. Odpowiednia dieta człowieka zdrowego, nie chorującego na alergie pokarmowe potwierdzone właściwymi badaniami lub inne choroby, nie polega też na wykluczaniu pokarmów, ale ich właściwym bilansowaniu energetycznym w stosunku do wieku i aktywności fizycznej oraz spożywaniu różnorodnych produktów zapewniających dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – tłumaczy ekspertka.

Jak często spożywamy poszczególne posiłki?

Najlepiej jest, jeśli chodzi o jedzenie ciepłych posiłków, przeważająca większość z nas znajduje na nie czas codziennie. Prawie tak samo często spożywamy śniadania – najważniejszy posiłek dnia odhacza ze swojego jadłospisu duża liczba osób.

Niestety, zdecydowanie za mało pijemy – tylko nieco ponad połowa Polaków wypija codziennie właściwą liczbę płynów (wymagane ok. 2 litrów wody dziennie!). Co jeszcze jest nie tak? Jadamy nieregularnie: tylko 44% deklaruje, że jada posiłki co 3-4 godziny. Ponad połowa z nas co najmniej kilka razy w tygodniu dojada między posiłkami.

– Regularne spożycie posiłków powoduje, że odczuwamy sytość i głód w określonym czasie, modulujemy czynność mózgu do tego, kiedy mamy spożywać posiłek. Jeżeli jemy od przypadku do przypadku, tracimy fizjologiczne poczucie głodu, co powoduje, że jemy na wszelki wypadek: bo mamy czas, bo akurat coś jest pod ręką, a nie dlatego, że rzeczywiście czujemy głód.

Nie zapominajmy, że dieta to nie etap przejściowy, przez który przechodzimy z zaciśniętymi zębami, w celu uzyskania wymarzonej sylwetki. Zachowując rozwagę, zbilansowaną dietę oraz regularność w aktywności fizycznej i spożywaniu posiłków, sprawimy że nasze ciała nie tylko będą szczupłe, ale też zdrowe.

Wpis znaleziono dzięki:

- Dieta Polaków

- Błędy na diecie

- Odżywianie