Ponadczasowe stylizacje księżnej Diany

Była niekwestionowaną ikoną stylu i elegancji lat 90, dlatego na stałe wpisała się w historię mody. Jej ubiór inspiruje stylistów do dziś. Oto kilka propozycji zestawów, które z pewnością założyłaby Diana.

stylizacje księżnej Diany
Ponadczasowe stylizacje księżnej Diany. Foto United States Federal Government/Ronald Reagan Library

Diana Spencer stała się osobą publiczną w latach 80. XX wieku, kiedy wstąpiła do rodziny królewskiej Wielkiej Brytanii. W 1981 roku poślubiła Karola, księcia Walii. Małżeństwo nie przetrwało jednak długo, ponieważ już 3 lata później ogłoszono separację. Do rozwodu doszło w 1996 roku. Sytuacji towarzyszył skandal i nagonka medialna, paparazzi towarzyszyli Dianie przy każdym wyjściu z domu. W 1997 roku w wyniku ucieczki przed natrętnymi fotografami doszło do wypadku samochodowego – z powodu odniesionych obrażeń księżna zmarła.

Ikona stylu

Diana zasłynęła działalnością charytatywną i zamiłowaniem do mody, co przyniosło jej przydomek „Królowej ludzkich serc”. Była najczęściej fotografowaną kobietą świata. Nie bała się odważnych stylizacji, przez co zdarzało jej się łamać królewski protokół. Księżna przyjaźniła się z wieloma osobami ze świata mody, jej ulubionym projektantem był Gianni Versace. Styl księżnej doskonale wpisuje się w aktualne trendy i niewątpliwie jest obecnie inspiracją dla stylistów. Przyjrzyjmy się stylizacjom Diany i spróbujmy je odtworzyć.

Czernie i oversizowe marynarki

stylizacje księżnej Diany
Ponadczasowe stylizacje księżnej Diany. Foto materiały prasowe

Jedną z najbardziej znanych stylizacji jest ta, w której Diana pojawiła się publicznie zaraz po przyznaniu się Karola do zdrady. Okrzyknięta przez media jako revenge dress, sukienka to mała czarna mająca być manifestem kobiecej siły. Mimo, że kreacja łamała protokół królewski wpisała się w styl księżnej. Lady Di lubiła także oversizowe marynarki, zakładała je zarówno na ważne okazje, jak i do t-shirtów i jeansów. Ten uniwersalny trend znów króluje na ulicach, nie tylko w czerniach, ale też w intensywnych kolorach.

Mom jeans

stylizacje księżnej Diany
Ponadczasowe stylizacje księżnej Diany. Foto materiały prasowe

Ulubionym krojem były mom jeans z wysokim stanem. Chętnie zestawiała je z białą koszulą lub czarną skórzaną kurtką. Stylowym dodatkiem były też pasek z dużą klamrą lub torba typu shopper. Dziś te spodnie wracają do łask, a projektanci oferują nam wybór wielu kolorów i długości nogawek.

Sportowy look

stylizacje księżnej Diany
Ponadczasowe stylizacje księżnej Diany. Foto materiały prasowe

Z pewnością każda z nas przynajmniej raz w życiu widziała zdjęcie Diany ubranej na sportowo. To właśnie dzięki niej sławę zyskały spodenki kolarki, dziś znane jako biker shorts. Najczęściej zestawiała je z oversizową bluzą czy długim płaszczem oraz białymi sneakersami. Ten styl wciąż króluje na naszych ulicach!

Cygaretki

Ponadczasowe stylizacje księżnej Diany. Foto materiały prasowe

Trendem wylansowanym przez Dianę były również cygaretki. Najczęściej zakładała te spodnie w jasnych kolorach, długie lub z nogawką o długości 3/4. Uniwersalny biały top sprawiał, że stylizacja mogła być zarówno elegancka, jak i bardziej sportowa. W czółenkach na niskim obcasie wyjdziemy na formalne spotkanie. Natomiast, gdy założymy sneakersy nasza kreacja zyska więcej luzu.

Justyna Grochowska