Potwierdziliśmy, tyle na prawdę wydaje PZPN

Nawet jedną trzecią swojego budżetu, Polski Związek Piłki Nożnej wyda w tym roku na działaczy. Najwięcej zgarnie prezes – ponad 600 tys. złotych.

Okazuje się, że na szkolenie i wyposażenie narodowej drużyny związek wyda ponad dwa razy mniej niż na swoich członków. – Finanse związku są tak mętne, że do końca dokładnie nie wiadomo na co wydawane są pieniądze – mówi Money.pl jeden z głównych krytyków obecnych władz, członek zarządu PZPN Jacek Masiota.

Wczoraj pojawiła się informacja, że minister sportu przygotowuje list do szefa UEFA w sprawie afery w PZPN. Joanna Mucha zamierza napisać do Michela Platiniego, że jest mocno zaniepokojona sytuacją w związku.

Chodzi o podejrzenia korupcji, do której mogło dojść przy zawieraniu umów na budowę nowej siedziby PZPN. Nowa minister w liście do szefa europejskiej federacji podkreśla, że nowa siedziba związku jest finansowana w części ze środków UEFA.

Tymczasem już jutro na specjalnym posiedzeniu ma zebrać się zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Część działaczy zapowiada, że będzie domagać się odwołania z funkcji sekretarza związku Zdzisława Kręciny. Wniosek w tej sprawie przedstawi członek zarządu Jacek Masiota.

Na działaczy dwa razy więcej niż na reprezentację

PZPN zarabia, dostaje w formie dotacji i wydaje rocznie około 60 mln złotych. Prowizorium budżetowe związku na rok 2012 przewiduje wpływy w wysokości 62 milionów złotych. W tym roku budżet związku był o dwa miliony złotych mniejszy, a w ubiegłym roku nie przekraczał 56 mln złotych.

Źródło: PZPN, *założenia budżetowe