Czy można powstrzymać powstawanie zakoli?

Włosy na głowie pełnią funkcję estetyczną i każdemu z nas zależy, aby były one gęste i zdrowe.

Powstawanie zakoli-jak-powstrzymać?
Powstawanie zakoli-jak-powstrzymać?

Niestety u wielu osób, szczególnie u mężczyzn, włosy wraz z wiekiem ulegają przerzedzeniu, co objawia się m.in. poprzez powstawanie zakoli. Co jest przyczyną utraty włosów? Czy możliwe jest powstrzymanie tworzenia się zakoli?

Przyczyny zakoli

Zakola są wynikiem nadmiernego wypadania włosów, czego skutkiem jest podniesienie linii czoła. W medycynie wyszczególnia się dwa podstawowe typy łysienia,do których należą:

  • łysienie androgenowe,
  • łysienie miejscowe (plackowate).

Pierwsze z nich spowodowane jest wrażliwością mieszków włosowych na hormony zwane androgenami. Jest to najpowszechniejszy rodzaj łysienia, który dotyka głównie mężczyzn i objawia się m.in. zakolami. Łysienie androgenowe u mężczyzn zazwyczaj prowadzi do prawie całkowitej utraty włosów na głowie. Ten typ łysienia w większości przypadków jest uwarunkowany genetycznie, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie przyczyną jest nieodpowiedni tryb życia. Łysieniu androgenowemu sprzyjają m.in.:

  • niedobory witamin i minerałów,
  • anemia,
  • nadmierny stres,
  • przyjmowanie niektórych leków, szczególnie przeciwdepresyjnych,

Łysienie plackowate z kolei jest przewlekłą chorobą skóry polegającą na miejscowej utracie włosów i nie należy utożsamiać jej z zakolami. Wypadanie włosów w przypadku łysienia plackowatego wynika ze skróconego cyklu wzrostowego włosa i nie ma nic wspólnego z czynnikami androgenowymi. Również objawy są zupełnie inne, co pozwala w dość łatwy sposób odróżnić obie choroby.

Jak radzić sobie z zakolami?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów umożliwiających skuteczną walkę z zakolami.

Preparaty zewnętrzne przeciwdziałające łysieniu

Na rynku dostępne są rozmaite kosmetyki mające na celu powstrzymanie utraty włosów. Regularne stosowanie szamponów, odżywek i wcierek przynosi widoczne rezultaty już po kilku tygodniach, jednak ważne jest, aby używane preparaty pochodziły z pewnego źródła. Zdecydowanie lepiej kupić sprawdzony i znany produkt w aptece po konsultacji z farmaceutą niż tani preparat podrzędnej firmy. Odpowiednio dobrany specyfik pozwala na odbudowanie łodygi włosa, zwiększenie jego zakorzenienia oraz poprawę ukrwienia skóry głowy. Wiele osób używających wysokiej jakości preparatów przeciwdziałających łysieniu obserwuje wyraźnie zmniejszone wypadanie włosów.

Suplementy przeciwdziałające łysieniu

Jak już wcześniej wspomniano, istnieje duża zależność między kondycją włosów a stosowaną dietą i przyjmowanymi lekami. Dobrym rozwiązaniem w walce z łysieniem może okazać się stosowanie doustnych suplementów wzbogaconych takimi składnikami jak np. selen, cynk, żelazo, krzem, witaminy z grupy B oraz witamina E.

Leki przeciwdziałające łysieniu

Na rynku dostępne są również leki na receptę pozwalające uporać się z problemem łysienia. Niniejsze specyfiki hamują przemianę testosteronu, który jest główną przyczyną łysienia androgenowego. Niestety tego typu kuracja jest bardzo kosztowna i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Grzebień laserowy

Światło laserowe znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach medycyny, w tym także w walce z łysieniem. W tego typu zabiegu stosuje się laser o niewielkiej mocy, który wpływa korzystnie na kondycję mieszków włosowych. Ponadto kuracja laserem znacząco przedłuża życie włosa. Grzebień laserowy używany jest także do włosów po przeszczepie.

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy to metoda, która raczej nie usunie zakoli, ale może zatrzymać ich pogłębianie się. Plusem masażu jest fakt, że każdy może wykonywać go samodzielnie w domu za pomocą opuszków palców lub specjalnej szczotki. O skuteczności masaży decyduje przede wszystkim ich regularność i częstotliwość.

Przeszczepienie włosów

Przeszczepienie włosów można uznać za najskuteczniejszą, ale i też najbardziej kosztowną metodę walki z wypadaniem włosów. Dzięki przeszczepowi włosów możliwe jest trwałe i całkowite usunięcie zakoli. Technika ta opiera się na przeniesieniu mieszków włosowych z innych obszarów ciała na łysiejącą skórę głowy.

Artykuł partnera