
Zachętą dla potencjalnych oszczędzających ma być współfinansowanie oszczędności przez pracodawcę oraz dopłaty ze strony Państwa.
Gwarancja prywatności środków w PPK
Z uwagi na fakt, że emerytury to kwestia która dotyczy zdecydowaną większość społeczeństwa oraz ostatnie niekorzystne doświadczenia z OFE, pierwszy projekt ustawy o PPK zostały poddany staranej analizie i dosyć surowej krytyce. Pojawiły się głosy, że to kolejne próby zachęcenia Polaków do oszczędzania, które zakończą się spektakularnym przejęciem środków, jak w przypadku OFE. Twórcy reformy, stojąc przed sporym wyzwaniem, jakim było przekonanie przyszłych uczestników PPK, że ich pieniądze są i będą w pełni prywatne, zdecydowali się w kolejnej wersji projektu ustawy dopisać punkt gwarantujący prywatny charakter środków w PPK.
Główne założenia PPK
Zgodnie z założeniami reformy, pracodawca będzie miał obowiązek zaoferować swoim pracownikom PPK, którzy zostaną automatycznie zapisani do planów, ale będą mieli możliwość wystąpienia w każdym momencie. Oszczędności w PPK będą finansowane z trzech źródeł:
- składek od pracowników (2% wynagrodzenia brutto)
- składek od pracodawców (1,5% wynagrodzenia brutto)
- dopłat od Państwa (250 zł powitalna oraz 240 zł roczna)
Zebrane środki będą zarządzane przez wybrane instytucje finansowe oferujące PPK, za które pobierane będzie wynagrodzenie w wysokości do 0,6% aktywów, co biorąc pod uwagę opłaty za inne produkty emerytalne i inwestycyjne jest opłatą bardzo niską.
Zmiany w PPK
25 maja pojawił się kolejny projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zmiany stanowią efekt konsultacji społecznych. Poniżej kilka z nich:
– podkreślono prywatność środków, zgromadzonych przez uczestnika i pracodawcę. Środki, wniesione przez państwo będą prywatne dopiero po ukończeniu 60 roku życia
– rozszerzono listę podmiotów, które mogą oferować PPK o Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), Pracownicze Towarzystwa Emerytalne i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie (TUnŻ)
– istnieje możliwość wnioskowania o wspólne świadczenie małżonków, jeśli oboje ukończyli 60 lat i mieli PPK w tej samej instytucji finansowej w co najmniej 120 ratach
– doprecyzowano założenia strategii inwestycyjnych – na początku część udziałowa (np. akcje) ma stanowić 60-80 proc.
Chcesz poznać dodatkowe możliwości oszczędzania na emeryturę i być na bieżąco ze zmianami w systemie emerytalnym? Wiedzieć, jak dokładnie będą funkcjonowały PPK? Zapraszamy na stronę emerytura.pzu.pl.