Przebarwienia pod pachami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Ten nieestetyczny problem dotyczy niestety wielu kobiet. Czy da się z nim walczyć?

Przebarwienia pod pachami
Przebarwienia pod pachami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia pod pachami stanowią wstydliwy kłopot dużej ilości pań. Ciemne plamy przypominają brud i wyglądają tak, jakby kobieta po prostu się nie myła. Oczywiście wszelkie próby „domycia” ich pod prysznicem nie przynoszą oczekiwanych skutków. Jak więc pozbyć się tego defektu, który, poza byciem zwyczajnie nieestetycznym, może także świadczyć o niepokojących zmianach w organizmie?

Przebarwienia pod pachami – czy to rogowacenie ciemne?

Aby zdecydować, jak walczyć z tym wstydliwym kłopotem, należy najpierw odnaleźć przyczynę jego powstawania. Wśród powodów, dla których takie plamy mogą występować, wymienia się m.in. rogowacenie ciemne. Jest to rzadka choroba pigmentacji skóry, w przypadku której przebarwienia mogą się pojawiać także w okolicach odbytu, na szyi czy przy zagięciach stawowych takich jak wewnętrzna strona łokci. Przypadłość świadczy najczęściej o innych schorzeniach w organizmie, warto więc udać się do lekarza, by dowiedzieć się, co jest nie tak. Bardzo często rogowacenie ciemne towarzyszy bowiem insulinooporności, cukrzycy, chorobom tarczycy i wątroby, grzybicy, a także niektórym postaciom nowotworów (np. żołądka).

Inne przyczyny powstawania przebarwień – niewłaściwa higiena

Rogowacenie ciemne nie jest na szczęście jedynym powodem, dla którego pod pachami mogą pojawiać się ciemne plamy. Bardzo często wiąże się to z nieodpowiednią metodą depilacji. Zastanów się, co ile dni (a może tygodni, miesięcy?) wymieniasz swoją jednorazową maszynkę do golenia? A może źle wykonujesz depilację woskiem? To także mogą być przyczyny powstawania przebarwień.
Inna kwestia to stosowanie kosmetyków podrażniających skórę pach, zwykle antyperspirantów na bazie alkoholu lub innych substancji drażniących. Często panie popełniają też błąd, wystawiając na bezpośrednie działanie promieni słonecznych skórę dopiero co popryskaną dezodorantem, co również może wpływać na pojawianie się plam.

Przebarwienia pod pachami – jak się ich pozbyć?

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które warto zastosować w walce z tym nieestetycznym kłopotem:

  • wybierz się do specjalisty, który oceni, czy problem faktycznie nie leży w kondycji zdrowotnej organizmu
  • dokonaj zmiany kosmetyków na bardziej delikatne, niepodrażniające skóry, niezawierające alkoholu
  • zrezygnuj z usuwania owłosienia maszynką do golenia – warto rozważyć depilację laserową
  • wykorzystaj naturalne sposoby rozjaśniania skóry: cytrynę lub ziemniaka. Możesz przyłożyć je do skóry pod pachami i potrzymać przez parę minut; zabieg powtarzaj regularnie. Podobnie działają okłady z mleka lub jogurtu naturalnego
  • zakup krem rozjaśniający i stosuj go regularnie
  • jeśli naturalne sposoby nie pomogą, zdecyduj się na zabieg laserowego usuwania przebarwień