W 2016 roku zapraszamy do Teatru IMKA na „Przegląd spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy”! Już w styczniu Widzów IMKI zapraszamy na „Dzienniki”, „Kwartet” oraz „Opis obyczajów III” a także spektakl w reż. Krzysztofa Materny „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” oraz bajkę dla dzieci „Momotaro” w reż. Tomasza Karolaka.
15.01 godz. 19:00 „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III”, reż. M. Grabowski
Wybierając się na ten spektakl warto być przygotowanym na to, że aura wybujałej sarmackiej epoki objawi się również w postaci kieliszeczka wódki. Serwują go widzom aktorzy, którzy przekraczają linię sceny i przenoszą teatralną zabawę na widownię. Jednocześnie nie jest to zabawa pusta, tylko podszyta refleksją na temat naszego narodowego charakteru i tożsamości. Odwołująca się do polskiej tradycji i obyczajów, barwnych typów i bogatego języka. Poprzez nie reżyser stawia pytania o nasze korzenie, wady, śmiesznostki, nieposkromioną fantazję i zawiedzione nadzieje, często wynikające z braku trzeźwej oceny rzeczywistości. Jednocześnie Grabowski nie potępia w czambuł, tylko stara się ocalić to, co warte ocalenia. Trzecia część słynnego cyklu „Opis obyczajów” to spektakl-założycielski, spektakl-legenda. Rozpoczął działalność Teatru IMKA i od lat nie schodzi z afisza.
16-17.01 godz. 18:00 „Dzienniki”, reż. M. Grabowski
Kanoniczne pytania Witolda Gombrowicza – zaczepne, ironiczne, szydercze, prowokacyjne, zmuszające do refleksji – Mikołaj Grabowski stawia ustami autora „Ferdydurke” rozszczepionego na siedem scenicznych postaci, granych przez Magdalenę Cielecką, Piotra Adamczyka, Iwonę Bielską, Tomasza Karolaka, Andrzeja Konopkę, Jana Peszka i śpiewaczkę Olgę Mysłowską. To „Dzienniki”, które wyzwalają myślenie o Polsce i polskości z martyrologicznych schematów oraz stereotypów przeszłości. To pierwsze sceniczne „Dzienniki” konfrontujące się z nową Polską: ludzi młodych, nowoczesnych, ale i niepewnych swojej tożsamości. Budujących ją w konfrontacji z globalizującym się światem.
30-31.01 godz. 18:00 „Kwartet”, reż. M. Grabowski
„Kwartet” to jedna z tych sztuk, w której świetni aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę sztuki w ogóle. Ale niekoturnowo, lecz poprzez zabawę. Jest to możliwe, bo tekst i sytuacja dramatyczna to tylko partytura, którą zawsze można zagrać inaczej, błyskotliwej, zabawniej. Aktorzy zawsze zostawiają sobie duży margines wolności na improwizację. Dlatego każdego wieczoru spektakli jest inny. Aktorzy łowią sensy w grze wolnej wyobraźni. Żartują, przekomarzają się, prowokują scenicznych partnerów – zaskakując ich oraz widownię. Atutem spektaklu jest atmosfera „półprywatności”, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki. Co wieczór gwarantują inne widowisko. Niezmiennie bawią. To wspaniały, inteligentny, dowcipny teatr, jakiego wciąż nam mało.
Koncert Natalii Sikory „Buried Alive In The Blues”! Zagramy i zaśpiewamy największe przeboje Janis Joplin!
19.01 godz. 20:00, bilety: 50 zł
Specjalny noworoczny prezent dla Widzów IMKI! Zapraszamy na wyjątkowy koncert Natalii Sikory 19 stycznia 2016 roku! Zagramy i zaśpiewamy największe przeboje Janis Joplin!
„ W wieku 28 lat wcieliłam się w Janis Joplin. To moje najważniejsze spotkanie z Janis. Chodzi o to, że patrzymy sobie od tego momentu prosto w oczy i w sam środek serc. Jakby pękła tama na wielkiej rzece. Tak zrodził się ten wodospad. To, co dotarło do mnie przez ten czas domaga się wreszcie ode mnie zaśpiewania Koncertu z Janis Joplin. „Buried Alive In The Blues” to moje najsłuszniejsze spotkanie z Janis Joplin, na które jestem już gotowa, bo nasze życia silnie się uzupełniając na to zasłużyły. Jest jeden utwór, do którego Janis nie zdążyła za życia nagrać wokalu. Jego tytuł to „Buried Alive In The Blues”. Czekam chwili kiedy usłyszę nuta po nucie, co dokładnie Janis chciała w nim zaśpiewać.” – Natalia Sikora.
Ponad to w styczniu w IMCE …
24.01 godz. 16:30 i 27.01 godz. 19:00 „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits”,
reż. K. Materna
Krzysztof Materna, jedna z najpopularniejszych postaci polskich mediów, satyryk, reżyser, aktor – tym razem jako Henryk Sienkiewicz zstępuje w spektaklu na ziemię w trudnym dla kraju momencie. Chce pokrzepić nasze serca. Namówić Polaków i polskich twórców do pozytywnego myślenia oraz afirmacji życia. Przynieść zgodę, natchnienie, nadzieję. Krzysztof Materna nie ukrywał, że inspirowały go zwariowane komedie Mela Brooksa. W przewrotnej zabawie z dorobkiem Sienkiewicza oglądamy najbardziej popularnych polskich bohaterów, znanych również z kultowych filmów. Najsłynniejsze sienkiewiczowskie frazy, które stały się częścią polszczyzny, brzmią na nowo i zyskują nowy, zaskakujący kontekst. Wariacje wielu scenicznych form współtworzą kompozycje Wojciecha Kilara, sceny taneczne i piosenki Macieja Stuhra do muzyki Janusza Stokłosy.
21-22.01 godz. 10:00 i 17:00 „Momotaro” (bajka dla dzieci), reż. T. Karolak
„Momotaro” to niezwykle zabawna i inteligentna sztuka familijna dla dzieci i ich rodziców, oparta na pastiszu kultury japońskiej, w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Opowiada historię przygód dzielnego chłopca Momotaro, który aby odczarować zaklęcie rzucone na rodziców przez złego demona Kudayasi musi zdobyć cudowną wodę z Góry Fuji. Momotaro wyrusza w podróż pełną przygód i czyhających na niego niebezpieczeństw.