Przez żołądek do… pięknych włosów

Genów co prawda oszukać się nie da, ale można im pomóc. Jeśli marzy Ci się fryzura jak z reklamy, powinnaś zwrócić uwagę na swoją codzienną dietę. Co jeść, by cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami?

Przez żołądek do… pięknych włosów. Foto averie woodard /Unsplash

Dla wielu kobiet lśniące i bujne włosy są synonimem kobiecości. Niestety nie każda z nas urodziła się z idealną fryzurą, jednak dzięki wprowadzeniu odpowiednich nawyków, m.in. w sferze żywienia oraz systematyczności możemy zbliżyć się do tego ideału. Zatem jaki produkty na stałe powinni pojawić się w naszej codziennej diecie?

Białko – podstawowy budulec

Wzrost włosów jest zależy od ilości białka, które dostarczamy do organizmu. Jako podstawowy budulec jest ono niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji naszej fryzury. Znajduje się ono w wielu produktach spożywczych, jednak to nabiał, mięso oraz jajka są głównymi źródłami pozyskiwania białka, podobnie jak rośliny strączkowe, dlatego warto włączyć je do codziennej diety. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że spożywane w zbyt dużej ilości mogą działać niekorzystnie na zdrowie, np. czerwone mięso spożywane w nadmiarze może prowadzić do chorób układu krążenia.

Bomba witaminowa

Odpowiedni poziom witamin i minerałów jest niezbędny na drodze do pięknych włosów. Niedobory możemy zwalczyć za pomocą odpowiedniej suplementacji, jednak prawidłowa dieta na co dzień pozwoli nam utrzymać najważniejsze składniki odżywcze w odpowiednim stężeniu. Na jakie produkty produkty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Witamina A – jest podstawą diety dla zdrowych włosów, jej niedobór powoduje wypadanie włosów oraz zwiększa łamliwość. Produkty bogate w witaminę A to m.in.: marchew, pomidory, czerwona papryka, sałata i szpinak.
  • Witaminy z grupy B – wspomaga porost włosów oraz poprawia ich połysk. Możemy dostarczyć ją do organizmu za pomocą pełnoziarnistych produktów, takich jak pieczywo lub makaron, otręby, kasze, rośliny strączkowe oraz orzechy.
  • Żelazo – jego poziom we krwi ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Ewentualny niedobór szybko odbija się na kondycji włosów, które stają się są cienkie i słabe, a ponadto wykazują tendencję do wypadania. Produkty bogate w żelazo to mięso, wątróbka, szpinak, soczewica oraz kakao.
  • Cynk – jego brak objawi się matowieniem włosów oraz ich kruchością. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość cynku i zadbać o zdrowe włosy, warto wprowadzić do dziennego jadłospisu pestki dyni, pieczarki, boczniaki, rośliny strączkowe i sezam.
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają łamliwości włosów oraz wspomagają nawilżenie. Możemy dostarczyć je do organizmu, wzbogacając dietę prze wszystkim o ryby morskie, ale również o oleje roślinne czy też pestki słonecznika.
  • Kwasy omega wspierają kondycję włosów (a także skóry i paznokci) i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu. 

Ziołowe wspomaganie

Najbardziej popularnym roślinnym wspomaganiem włosów jest zaparzone lub gotowane siemię lniane. Ogranicza ono wypadanie, stymuluje wzrost, a także wzmacnia włosy. Dzięki wprowadzeniu siemienia lnianego do codziennej diety i regularności możemy cieszyć się piękną fryzurą jednak w tej kwestii niezastąpione okazują się również pokrzywa i skrzyp polny. Możemy kupić je w formie torebek gotowych do parzenia, oba napoje używane są również jako płukanki do włosów. Warto zwrócić uwagę, że zioła te są podstawowymi składnikami suplementów diety wzmacniających włosy, skórę i paznokcie.

Czego unikać?

Planując dzienny jadłospis, musimy uwzględnić w nim konkretne produkty bogate w witaminy A i B, żelazo, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednak ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również to, czego powinniśmy unikać. Aby dieta wzmacniająca włosy była efektywna, należy wystrzegać się dużych ilości kawy oraz herbaty, ponieważ zawarte w nich kofeina i teina wypłukują z organizmu witaminy i minerały. Unikać należy również dużych ilości cukru oraz żywności wysoko przetworzonej.

AB