Przeziębienie u dziecka – co robić, aby jak najszybciej minęło?

Dzieci przeziębiają się bardzo często, nawet do kilkunastu razy w roku. Na szczęście nie jest to groźna choroba, jedynie w przypadku niemowląt może być niebezpieczna. Jednak już kilkulatki mają na tyle rozwinięty układ odpornościowy, że bez problemu radzą sobie z wirusami przeziębienia.

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAH1Ryw7CIBC8m/gPDec2Ufuw9QM8ezcetrA1RFpMoTWm6b8LhUYOxhszw8zOwrTdRBGpQXFKTtFkkcFciEHpHjSXnaF3seeRcS17DsKSlpsXhSgNelCobISnKGi8m7uO9P51ztXhaBUW0TiMRC4onwJJHChqqK1yhpYLG7hKc/wn51fC1+kOt3UxuGNH30v9YK0eBYJbyzcmxaGmFT0WSVY0+yQrsyYBgDwpdxWjTZqXLCuXKS6aPF4a+zZ8mJEzlAGGgXEZvNEoKQhrSIMm1HyHbH2/+QPewZDXtQEAAA==
Przeziębienie u dziecka – co robić, aby jak najszybciej minęło?

Aby przyspieszyć proces leczenia i ulżyć dziecku podczas męczących objawów choroby warto zastosować domowe sposoby. Dzięki temu przeziębienie minie szybciej i mniej dokuczliwie.

Przeziębienie u dzieci – katar pojawia się pierwszy

Kiedy wirusy przeziębienia przedostaną się do organizmu dziecka, szybko pojawia się katar. Na początku jest wodnisto-śluzowy, a po około 2-3 dniach gęstnieje, towarzyszy mu kichanie, uczucie zapchanego nosa i drapanie w gardle. Katar to najbardziej charakterystyczny objaw przeziębienia i zawsze pojawia się, u osób cierpiących na tę chorobę. To bardzo dokuczliwa dolegliwość, szczególnie w momentach, kiedy obie dziurki nosa się zatkają i dziecko musi oddychać przez usta. W tym czasie kilkulatek może być rozdrażniony, gorzej spać i mieć problemy z apetytem (zatkany nos nie pozwala odczuwać smak potraw).
Aby ulżyć dziecku, trzeba jak najczęściej pomagać mu oczyszczać nos. Zawsze należy wydmuchiwać raz jedną, raz drugą dziurkę nosa. Wydmuchiwanie obu jednocześnie podrażnia błonę bębenkową uszu. Jeśli mamy pod opieką przeziębionego niemowlaka wydzielinę można usunąć za pomocą specjalnej gruszki. Pamiętajmy, aby nie stosować na własną rękę kropel do nosa. Dlaczego? Krople mogą podrażnić delikatną śluzówkę nosa. Tylko lekarz może zdecydować, czy stan dziecka jest na tyle poważny, aby były one niezbędne. Bezpiecznie możemy za to podać roztwór soli fizjologicznej lub soli morskiej, które można kupić w każdej aptece.
Dodatkowo podstawą jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Pomogą w tym specjalne nawilżacze powietrza, mokre ręczniki lub pojemniki z wodą zawieszone na kaloryferze, ewentualnie postawienie prania, aby się suszyło. Oddychanie wilgotnym powietrzem nie podrażnia śluzówki nosa i gardła. Warto również podawać dziecku dużo picia – to rozrzedza wydzielinę i pomaga szybciej pozbyć się kataru. Pomocne są również inhalacje. W przypadku małych dzieci najlepiej wypełnić łazienkę parą wodną i pozwolić by maluch swobodnie poodpychał takim rozgrzanym i wilgotnym powietrzem. Najłatwiej jest uzyskać taki efekt, kiedy usiądzie się z dzieckiem w łazience i odkręcić strumień gorącej wody na kilka minut. Starsze dzieci mogą oczyścić nos dzięki parówce, czyli inhalacji z dodatkiem olejków etycznych (na przykład sosnowego, eukaliptusowego, lawendowego, z drzewa herbacianego) lub ziół. Należy dodać je do miski pełnej gorącej wody, nałożyć dziecku na głowę ręcznik i poprosić, żeby nachyliło się nad miską. Para woda z dodatkiem olejków eterycznym oczyści drogi oddechowe i pomoże pozbyć się kataru.

Co pomoże na dokuczliwy kaszel?

Kolejnym objawem, który męczy przy przeziębieniu jest kaszel. Choroba zwykle zaczyna się od kaszlu suchego, który dusi, ale nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Z czasem kaszel zamienia się w mokry, przy którym gęsty śluz z układu oddechowego zaczyna się odrywać. Podczas leczenia przeziębienia bardzo ważnej jest, aby rozpoznać, na jaki rodzaj kaszlu cierpi dziecko. Jest to ważne przy wyborze odpowiedniego syropu na kaszel. Kaszel suchy leczy się preparatami przeciwkaszlowymi, których zdaniem jest zmniejszać odruch kasłania i przyspieszyć przejście do fazy mokrej. Natomiast preparaty na kaszel suchy działają wykrztuśnie i pomagają przy oczyszczaniu dróg oddechowych. Podanie syropu na nieodpowiedni rodzaj kaszlu może nasilać męczący kaszel suchy i hamować oczyszczający kaszel mokry, przez co wydłuża się leczenie przeziębienia.
Podstawą przy kaszlu jest podawanie odpowiednich syropów. W domu możemy przygotować je z cebuli, tymianku, liści babki lancetowatej, wyciągu z czarnego bzu, młodych pędy świerku lub miodu. Cały czas trzeba również dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza i organizmu dziecka. Kilkulatek powinien wypoczywać w pozycji półsiedzącej, aby zmniejszyć spływanie śluzu z nosa na tylną ścianę gardła. Aby przyspieszyć oczyszczanie układu oddechowego z zalegającej wydzieliny, można kilka razy dziennie oklepywać plecy dziecka. Należy to robić dłonią złożoną w łódeczkę i dość stanowczym ruchem, ale nie boleśnie. Oklepuje się całe plecy, zaczynając od końca żeber, a kończąc na ramionach. Dziecko podczas tego zabiegu powinno mieć zawsze głowę ułożoną nieco niżej niż biodra.

Czy gorączka jest zawsze złym objawem?

Podwyższona temperatura ciała zawsze jest ważnym sygnałem, którego nie można ignorować. W przypadku przeziębienia lekki stan podgorączkowy to pozytywny objaw, oznacza że organizm podjął walkę z chorobą. Ciało dziecka jest wtedy lepiej ukrwione, a białe krwinki mogą szybciej i skuteczniej niszczyć wirusy przeziębienia. Gorączkę należy obniżać, dopiero, kiedy staje się zbyt wysoka. U kilkulatków temperatura powyżej 38°C jest już niepokojąca, a w przypadku niemowlaków od 37,5°C. Gorączkę trzeba mierzyć do 3-4 godziny. U małych dzieci najłatwiej zrobić to w odbycie, a u starszych w ustach, pachwinie lub pod pachą. Jeśli temperatura okaże się zbyt wysoka, wtedy można zacząć ją obniżać. Wysoka gorączka jest niebezpieczna dla dzieci, może wpływać negatywnie na wątrobę, nerki, układ nerwowy i układ krążenia. Podstawą przy zbijaniu temperatury są kąpiele ochładzające i chłodne okłady. Można również zastosować preparaty przeciwgorączkowe, ale tylko te przeznaczone dla dzieci. Warto też regularnie przebierać malucha z przepoconego ubrania i dbać, aby jak najwięcej pił. Dobrze sprawdzi się szczególnie herbatka z liści maliny, która działa przeciwgorączkowo.
Podane metody są stosowane od dawna i pomagają szybciej pozbyć się przeziębienia. Warto również wiedzieć jak przed tą chorobą uchronić swoje dziecko, szczególnie w okresach zwiększonych zachorowań. Informacje na temat profilaktyki można znaleźć na https://akademianiechorowania.pl.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Artykuł sponsorowany